Jeszcze kilka lat temu, żeby dostać pracę wystarczyło stworzyć CV pokazujące, że jesteśmy kandydatem spełniającym oczekiwania pracodawcy i sprawdzimy się na danym stanowisku pracy. Dziś to nie wystarczy. Trzeba sprawić, by każdy element wyglądał naprawdę profesjonalnie.

Poniżej dowiesz się, jak od A do Z przygotować CV, które sprawi, że w oczach pracodawcy będziesz wyglądał na kandydata idealnego.

Data dodania: 2021-05-25

Wyświetleń: 550

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak napisać idealne CV

Jak wybrać odpowiedni wzór CV?

Parę lat temu wystarczyło, by nasza aplikacja zawierała wyłącznie niezbędne dane jak kontakt, umiejętności, doświadczenie itp. Dziś, gdy rekruter otrzymuje czarno-białe CV praktycznie od razu je odrzuca. Takie zachowanie ze strony kandydata pokazuje brak zaangażowania i umiejętności w posługiwaniu się komputerem.

W zależności od stanowiska na jakie aplikujesz, Twoje CV powinno odpowiednio wyglądać. Gdy np. aplikujesz na lekarza lub prawnika, powinieneś skupić się na stonowanych barwach i braku niepotrzebnych elementów. Gdy zaś aplikujesz na grafika lub programistę, możesz dodawać przeróżne ciekawe elementy, które pokażą Twoją kreatywność.

Możesz też wybrać wzór CV w oparciu o swój charakter, jednak nie jest to zawsze najlepszym wyborem.

Co powinno zawierać idealne CV?

Na samym początku chcę zaznaczyć, że idealne CV, które będziesz mógł wysłać w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia o pracę nie istnieje. Każdy pracodawca ma bowiem nieco inne oczekiwania, a więc stworzenie wyłącznie jednego dokumentu i przesłanie go wielu pracodawcom nie zagwarantuje Ci otrzymania pracy.

Najlepszym wyjściem jest stworzenie jak najlepszej aplikacji i dopasowywanie jej do danego ogłoszenia. O tym jednak później. Teraz zajmijmy się tym, co powinno zawierać dobrze przygotowane CV.

Podsumowanie zawodowe

Sekcja podsumowania zawodowego powinna znajdować się na samej górze, tuż pod danymi kontaktowymi. Nagłówek tej sekcji powinien być wyróżniony, tak, aby pracodawca lub rekruter od razu mógł przejść do czytania tego, co go interesuje.

Podsumowanie zawodowe powinno składać się z 4 do 6 zdań i opisywać to, co chcesz osiągnąć w nowej firmie, jakie są Twoje cele na przyszłość, dlaczego jesteś dobrym kandydatem i co wniesiesz do firmy.

Tekst powinien być przygotowany najlepiej jak potrafisz, bo rekruterzy często porzucają czytanie pozostałych sekcji, gdy podsumowanie zawodowe ich nie zainteresuje.

Sekcja doświadczenia w idealnym CV

W doświadczeniu zawodowym powinieneś zapisać wszystkie prace, praktyki i staże w jakich brałeś udział. Nie warto jednak pisać tych, które nijak mają sie do stanowiska na które aplikujesz.

Stosuj tu metodę odwróconej chronologii, tzn. na samej górze listy umieść ostatnie lub obecne stanowisko pracy, a na samym dole pierwszą pracę.

Staraj się też zapisywać dokładne daty, dzięki czemu Twoja wiarygodność znacznie wzrośnie.

Umiejętności zawodowe

Umiejętności to dziś jedna z najbardziej interesujących sekcji dla pracodawców. Nie zwracają już oni tak bardzo uwagi na wykształcenie, ponieważ wielu np. programistów nie ukończyło dobrej szkoły, a są naprawdę dobrzy w wykonywaniu swojego zawodu.

Umiejętności można podzielić na miękkie i twarde. Miękkie, to takie, które można przypisać do każdego zawodu jak pracowitość, czy sumienność. Twarde zaś to mierzalne umiejętności zawodowe, które pokazują, co potrafisz w danej branży robić. Są to np. obsługa komputera, znajomość prawa budowlanego, czy znajomość języka programowania.

Na samej górze listy postaraj się zapisać te, które w Twoim odczuciu są najważniejsze oraz te, które pracodawca wymienił w swoim ogłoszeniu. Pisząc w ten sposób, przyciągniesz uwagę do tego, co najważniejsze.

Wykształcenie w CV

Jak już wyżej wspomnieliśmy, wykształcenie nie jest już tym, co najbardziej interesuje pracodawców. CV nie byłoby jednak kompletne, gdybyś nie umieścił w nim tej sekcji.

Opisując ukończone kursy i szkoły, nie musisz podawać dokładnych dat jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Tu wystarczy podać rok i miesiąc ukończenia szkoły, jej nazwę, kierunek i ew. otrzymany tytuł.

Tu też zastosuj zasadę odwróconej chronologii.

Zainteresowania

Według wielu osób, jest to wciąż sekcja niepotrzebna w CV. Jest to ogromny błąd tych ludzi, bo pracodawców coraz bardziej interesuje to, czym się zajmujemyi czy potrafimy zorganizować sobie czas wolny.

Dodatkowo, opisując siebie i swoje zainteresowania pokazujemy, jacy jesteśmy i czy będziemy pasowali do stworzonego już zespołu. Komfort pracy z ludźmi, których lubimy lub mają podobne pasje jest znacznie większy niż z takimi, z którymi rozmowa w ogóle się nie klei.

Jeżeli Twoim hobby jest coś, co w pewnym stopniu łączy się z pracą, koniecznie zapisz to w swoim CV. Pracodawcy cenią takich pracowników znacznie bardziej niż takich, którzy pracę wykonują jedynie ze względu na dobre zarobki.

Klauzula CV

Ostatni niezbędny element w każdym CV. Wiele osób o nim zapomina, przez co często zostają wykluczeni z rekrutacji. Klauzula CV jest niezbędna, ponieważ bez niej firma nie może przetwarzać naszych danych osobowych, a co za tym idzie, nasze CV nie jest brane pod uwagę w rekrutacji.

Pisząc CV nie zapomnij jej dodać!

O czym jeszcze warto pamiętać pisząc CV

Gdy Twoje CV jest już gotowe, powinieneś kilkukrotnie je przejrzeć. W ten sposób unikniesz kompromitacji, gdy wyślesz aplikację, a okaże się, że popełniłeś głupi błąd ortograficzny lub językowy.

Najlepiej, jeżeli swoje CV pokażesz znajomemu, który oceni je i powie, co według niego jest nie tak. Dzięki temu uzyskasz czyjąś opinię, która często może być zupełnie inna niż Twoja.

Na samym końcu pamiętaj, żeby CV zapisać w formacie PDF. Tylko ten format gwarantuje, że pracodawca otrzyma CV w nienaruszonej formie i żaden element wizualny lub tekstowy nie zostanie zmieniony. Wybierając DOC lub DOCX, nie masz takiej pewności i może zdarzyć się tak, że mimo idealnie przygotowanego CV, Twoja aplikacja od razu zostanie odrzucona.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena