Artykuł jest poświęcony nowemu nowatorskiej metodzie autoprezentacji w procesie rekrutacji, czyli Video CV. Przedstawiam ideę, zasady oraz plusy i minusy tego rozwiązania. Jestem ciekaw jakie jest Twoje zdanie i doświadczenia.

Data dodania: 2014-03-17

Wyświetleń: 1244

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Video CV – czyli nowy sposób prezentacji siebie

Jest XXI wiek, z każdym rokiem widać następujący postęp techniczny oraz rozwój technologii. W obszarze rekrutacji widać nowe trendy, podejścia i zaimplementowanie nowych rozwiązań. Jednym z nich jest Video CV. Żyjemy w świecie obrazów, tak więc warto z tego korzystać. Video CV nie tylko jest szansą na wyjście z tłumu i wyróżnienie się, ale również stanowi istotną oszczędność czasu i kosztów związanych z uczestnictwem w procesie rekrutacji. Popatrz na to z tej strony. Kiedy po pierwszym kontakcie na wideo nie spodobasz się pracodawcy, nie będziesz musiał/a tracić swego cennego czasu i pieniędzy na dojazd na rozmowę w sprawie pracy, czasem nawet na drugi koniec kraju.

Video CV to nowinka technologiczna. Jeśli wyślesz ją pracodawcy, wówczas masz dużą szansę na to, aby wyróżnić się z tłumu i zostać zapamiętanym.

Ta metoda ma również swoje ograniczenia w prezentowaniu Twej kandydatury. Video CV nie w każdej branży się sprawdzi, gdyż nie wszystkie są otwarte na takie ekstrawagancje. Dobrym sposobem jest wysyłanie razem z nim klasyczne CV.

Kolejnym ograniczeniem jest pojemność pliku video ponieważ niektóre skrzynki pracodawców mają ograniczenia dla objętości przyjmowanych plików. Tak więc pamiętaj aby go przed wysłaniem zmniejszyć.

Dobrym sposobem jest skorzystanie z serwisów przechowujących pliki video tj. YouTube i wysłanie do pracodawcy linku do filmu.

Częstym ograniczeniem wielu kandydatów przed nagraniem takiego video cv jest nieznajomość technologii. Możesz łatwo to obejść, gdyż dziś w dobie smartfonów wiele aparatów daje możliwość nagrywania plików video w całkiem przyzwoitej jakości.

Kolejnym wyzwaniem dla wielu kandydatów jest znalezienie dobrego pomysłu na prezentację własnej osoby. Nie wiedzą jak takie CV powinno wyglądać. Wiedz, że może ono być nagrane w sposób dowolny. Najprostszy sposób to krótki film, w którym opowiadasz o swym doświadczeniu, kwalifikacjach i zainteresowaniach. Taka informacja daje dobry obraz Twoich kompetencji i jednocześnie pokazuje Twe umiejętności w zakresie wystąpień publicznych.

Drugi sposób to poproszenie kogoś znajomego o przeprowadzenie z Tobą wywiadu. Poproś te osobę, by zadawała Ci na wizji wcześniej opracowane pytania, dotyczące przebiegu Twojej kariery.

Kolejny sposób to wklejenie pytań do swojego filmu w firmie planszy lub zapisanie ich na kartkach z flipchartu i sfilmowanie.

Jeśli umiesz dobrze nagrywać video, masz zacięcie reżyserskie lub aplikujesz do bardzo konkurencyjnej branży, w której wymaga się znacznie więcej możesz nakręcić reportaż na swój temat. Pokazujesz w takim filmie różne obrazy ze swojego życia: siebie podczas wykonywania codziennych zadań, swe osiągnięcia oraz sposób spędzania czasu wolnego. Jeśli nie boisz się multimediów i pracy z kamerką to taka forma video CV jest najbardziej przykuwająca i przekonująca dla odbiorcy.

Poszukaj w sieci przykładowych filmików typu Video CV i stwórz swój spot reklamowy. Działaj, testuj, baw się.

Licencja: Creative Commons