Nawet najbardziej kompetentnym kandydatom zdarza się popełniać banalne i podstawowe błędy w CV. Często nie przykładamy zbyt dużej wagi do tego dokumentu, sądząc, że wszystko zweryfikuje rozmowa kwalifikacyjna. Jednak nie dojdzie do niej, jeśli będziemy zapominać o ważnych kwestiach, na które rekruterzy zwracają uwagę.

Data dodania: 2021-06-09

Wyświetleń: 632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

O czym nie zapominać w CV?

Profesjonalne zdjęcie

Wydaje się to oczywiste, a jednak wielu kandydatów nie wie lub zapomina, że zdjęcie do CV powinno być jak najbardziej profesjonalne. Nawet jeśli najkorzystniej wyszedłeś na fotografii, którą zrobiono w knajpie albo na spacerze, nie zamieszczaj jej w oficjalnej aplikacji. Rekruter wstępnie ocenia kandydata w ciągu pierwszych 3–6 sekund. To pierwsze wrażenie, które możesz zepsuć nieodpowiednim zdjęciem. Niesmak pozostanie, nawet jeśli w pozostałej części dokumentu wykażesz się największymi kwalifikacjami.

Przejrzysty układ

Czasy, w których CV stanowiło stworzony w Wordzie dokument z wyliczeniem kolejnych pracodawców i obowiązków, dawno minęły. Rekruterzy oczekują czegoś więcej, a ty masz więcej możliwości, żeby przykuć ich uwagę. Nie musisz zaraz tworzyć aplikacji w programie graficznym, ale dobrze, jeśli twoje CV będzie się wyróżniało czytelnością na tle innych podobnych dokumentów. Możesz też skorzystać z gotowych szablonów, które znajdziesz w internecie albo z kreatorów oferowanych przez profesjonalne platformy rekrutacyjne. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w CV nie ma literówek i błędów. To świadczy o twojej uważności, staranności i zaangażowaniu, a przecież właśnie w ten sposób chcesz się zaprezentować potencjalnemu pracodawcy.

Personalizacja CV

Tworzysz jeden szablon CV i wysyłasz hurtem w odpowiedzi na wszystkie interesujące oferty? To często popełniany błąd. W ten sposób zmniejszasz swoje szanse na to, że rekruter zadzwoni właśnie do ciebie. Twoim zadaniem jest zwrócenie jego uwagi na twoją aplikację. Zrobisz to, jeśli zawrzesz w niej i podkreślisz te kompetencje, które są szczególnie pożądane na określonym stanowisku. Ich listę znajdziesz przeważnie w samej ofercie pracy. Jeśli więc pracodawca zaznaczył, że szuka marketingowca z kreatywnym podejściem do powierzonych zadań, nie funduj mu suchej formułki. Wymień konkretne kampanie, które zrealizowałeś w nieszablonowy sposób i zaznacz, jakie korzyści to przyniosło.

Umiejętności i osiagnięcia

Przez lata przywykliśmy do suchej formy CV, w którym wpisywane były jedynie informacje dotyczące kolejnych firm i obejmowanych stanowisk. Ten trend od jakiegoś czasu ulega zmianie, a CV przejmuje nieco rolę listu motywacyjnego. To oznacza, że można w nim zamieścić więcej informacji. Jedną z nich są konkretne osiągnięcia i umiejętności, które zdobyłeś, pracując w danej firmie. Jeśli jesteś inżynierem, nie pisz tylko o tym, że nadzorowałeś procesy produkcyjne. To przecież oczywiste i tak napiszą wszyscy. Możesz za to wyszczególnić, że usprawniłeś konkretny proces, co przełożyło się na zwiększenie zysków dla firmy.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

To bardzo często pomijany przez kandydatów element. Każde CV musi być jednak opatrzone zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Przepisy mówią, że bez tej zgody, pracodawca nie może w żaden sposób wykorzystać zawartych w CV informacji. Chyba nie chcesz, żeby twoja aplikacja została odrzucona już na wstępie.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena