W dzisiejszych czasach kompetencje związane z posługiwaniem się językami obcymi są jednym z najważniejszych kryteriów ustalanych przez pracodawców w procesach rekrutacyjnych. Istotne, by nasz stopień zaawansowania pozwalał na swobodne porozumiewanie się z klientami/kontrahentami firmy, a przy tym potwierdzały go adekwatne certyfikaty. 

Data dodania: 2019-09-17

Wyświetleń: 405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak znajomość języków obcych może wpłynąć na przebieg kariery?

W zależności od specyfiki stanowiska, jakie zajmujemy lub na jakie aplikujemy, zatrudniające nas przedsiębiorstwo może oczekiwać nieco lepszej znajomości języka mówionego, pisanego lub branżowego, albo każdego z nich na równym, bardzo dobrym poziomie. Warto wziąć to pod uwagę odpowiednio wcześnie, by nadrobić ewentualne braki i móc czerpać wymierne korzyści ze swoich umiejętności. Jakie konkretnie?

Awans w hierarchii pracowniczej

Jeżeli nasz potencjalny bądź aktualny szef zauważy, że biegle porozumiewamy się w językach preferowanych przez firmę ze względu na międzynarodowe kontakty biznesowe, a przy tym posiadamy wykształcenie w znacznej mierze zgodne z profilem jej działalności, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy liczyć na zatrudnienie/szybki awans np w szkole https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/. Zwłaszcza, jeśli w pracy wykazujemy się satysfakcjonującymi przełożonych wynikami. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest więc stałe utrwalanie zdobytej wcześniej wiedzy językowej oraz rozwijanie swoich kompetencji, jeśli chodzi o wykorzystywanie jej w praktyce. Można to osiągnąć poprzez regularne oglądanie telewizji zagranicznej, czytanie książek oraz gazet obcojęzycznych czy też śledzenie seriali i filmów w wersji oryginalnej. Świetnym rozwiązaniem jest również nawiązanie kontaktu z native speakerem i ćwiczenie rozmowy w danym języku, tak by stała się ona czynnością jak najbardziej naturalną. W przypadku gdy nie znamy żadnej osoby, która mogłaby nam w ten sposób pomóc, warto zastanowić się nad kursem w szkole językowej zatrudniającej obcokrajowców jako lektorów oraz kładącej największy nacisk właśnie na naukę żywego języka mówionego - do grona placówek tego typu należy chociażby https://gerelis.pl mieszcząca się we Wrocławiu.

 Reprezentowanie firmy za granicą

Gdy nasze kompetencje zostaną już zweryfikowane przez pracodawcę i będą poparte wynikami, realnym następstwem awansu może być zwiększenie zakresu pełnionych obowiązków lub jego zmiana. Jeśli firma posiada oddziały zagraniczne lub współpracuje z pokrewnymi przedsiębiorstwami, których siedziby znajdują się poza obszarem Polski, szef (mając na uwadze nasz zaawansowany poziom językowy) może zdecydować, że jesteśmy odpowiednią osobą do tego, by reprezentować jego interesy na arenie międzynarodowej i w związku z tym regularnie zlecać nam wyjazdy służbowe do innego kraju. Bez wątpienia jest to ciekawa perspektywa, pozwalająca na rozwój zarówno zawodowy, jak i językowy - dzięki kontaktom z zagranicznymi pracownikami jednocześnie dbamy o sprawy firmowe, poszerzamy swój zasób wiedzy oraz doprowadzamy do perfekcji sposób, w jaki posługujemy się obcą mową. Ponadto możemy zobaczyć, jak w praktyce wygląda funkcjonowanie przedsiębiorstw w innym państwie, co z pewnością okaże się nam przydatne w przyszłości - niezależnie od tego, czy za kilka lat wciąż będziemy pracownikami tej samej firmy, czy też zmienimy zatrudnienie.

Oddelegowanie do placówki w innym kraju

Jeśli to, jak reprezentujemy krajowy oddział przedsiębiorstwa za granicą przypadnie naszym przełożonym do gustu, możemy otrzymać propozycję wyjazdu do pracy w placówce mieszczącej się na terenie innego państwa. Zazwyczaj taka możliwość oferowana jest wyłącznie osobom, które opanowały dany język na biegłym poziomie nie tylko w aspekcie dotyczącym codziennego funkcjonowania, lecz także jego odmiany specjalistycznej - na przykład biznesowej lub ściśle związanej z określoną branżą. Taka perspektywa stanowi dla pracownika zarówno nagrodę za dotychczasowe wysiłki, jak również okazję do wykazania się swoimi umiejętnościami w całkiem odmiennym środowisku i zdobycia nowych doświadczeń, które mogą znacząco wpłynąć na jego rozwój osobisty oraz zawodowy. Propozycja wyjazdu na dłuższy okres (bądź na stałe) do zagranicznego oddziału świadczy też o zaufaniu, jakie ma szef w stosunku do zatrudnianej przez siebie osoby - w innym wypadku na pewno nie poleciłby jej kandydatury drugiemu zespołowi, ponieważ zarekomendowanie człowieka niekompetentnego odbiłoby się bezpośrednio na reputacji jego samego oraz zarządzanej przez niego placówki.

Opcji rozwoju kariery, jakie stwarza doskonała znajomość języków obcych, jest naprawdę wiele. Niemniej, nie można zapominać o tym, że bez ciągłej pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami oraz zaangażowania w realizowane zadania, zawsze pozostaną one poza naszym zasięgiem. Choć wiele zależy od specyfiki firmy, w której pracujemy/zamierzamy pracować, wszystkie z trzech wymienionych możliwości trzeba uznać za jak najbardziej realne. Nic jednak nie przyjdzie do nas samo, a droga do awansu w strukturze czy otrzymania atrakcyjnej zawodowo propozycji jest zwykle długa i trudna. Co nie znaczy, że nie warto nią podążać - wręcz przeciwnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona