Wiele młodych kobiet, dla których bycie kosmetyczką jest nie tylko wyuczonym zawodem, ale przede wszystkim życiową pasją, hobby i wielką radością, chciałoby prowadzić własny salon kosmetyczny. Boja się jednak takiego wyzwania, ponieważ nie wiedzą czy będą w stanie się utrzymać na rynku,

Data dodania: 2014-03-06

Wyświetleń: 1387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Formalności związane z prowadzeniem salonu kosmetycznego

 mają być może małą wiedzę na temat niezbędnych formalności czy też brak im środków na start. Na szczęście, te wszystkie przeszkody można pokonać.

Jeżeli chodzi o formalności związane z prowadzeniem salonu kosmetycznego, to są one na początek takie same, jak przy zakładaniu jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba zarejestrować działalność, złożyć wniosek o wydanie numeru REGON i zgłosić się do ubezpieczenia. Tyle na początek.

Salon prowadzić może osoba, która nie ma wykształcenia kosmetycznego, ale wówczas musi mieć zatrudnioną kosmetyczkę. Jeżeli to kosmetyczka chce założyć swój własny salon, sprawa jest znacznie prostsza. I tak, samo prowadzenie działalności kosmetycznej nie wymaga certyfikacji, jednakże, żeby robić to dobrze potrzebne jest odpowiednie wykształcenie. Nie powinno się też na samym wykształceniu zakończyć.

Dobra kosmetyczka to taka, która stale się rozwija, podnosi swoje kompetencje i jest na bieżąco ze zmieniającymi się trendami, rozwiązaniami i możliwościami pojawiającymi się w jej zawodzie. Dlatego też dobrze jest brać udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach, ponieważ to pozwala na utrzymanie swoich kompetencji na wysokim poziomie, a to odbije się w pracy z klientami, odbije się na pewno na plus. Po drugie, dobrze też brać udział w różnego rodzaju konkursach zawodowych. Wyróżnienia czy nagrody w takich konkursach też są potwierdzeniem umiejętności i wiedzy i na pewno wpłyną pozytywnie na opinię o kosmetyczce.

Jeżeli zaś chodzi o drugą kwestię, czyli finansowanie działalności, to tutaj też są pewne możliwości. Rozpoczęcie działalności to koszt około 30 tys. do którego należy doliczyć co miesiąc płacony ZUS i koszty utrzymani lokalu. Lokalem może być mieszkanie, więc tu już redukujemy swoje koszty. ZUS trzeba płacić niezależnie od dochodów. Zakup niezbędnego sprzętu i maszyn, to koszt który ponieść trzeba. Można jednakże oszczędzić jedynie w tym zakresie, że sprzęt mobilny, również dobrej jakości jest nieco tańszy niż sprzęt stały, a dodatkowo można świadczyć usługi u klientów w domach w razie konieczności, więc znów odpada nam lokal i opłaty związane z jego utrzymaniem. Ponadto, liczne programy unijne, czy z urzędu pracy gwarantują drobną pomoc finansową. Gwarantują ja pod warunkiem napisania dobrego i sensownego biznesplanu, w który warto na początek zainwestować. Napisany przez fachowca, wypracuje dofinansowanie. I tak, można uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, a podczas jej trwania, gdy ta pomoc się zakończy można uzyskać dofinansowanie na prowadzenie działalności. Takie rozwiązanie pozwala na rozkręcenie działalności, nadanie jej tempa, a zarobione środki są już de facto pensją i nie trzeba ich przeznaczać na utrzymanie salonu czy zakup niezbędnych materiałów czy rozbudowę sprzętu.

Oczywiście, takie dofinansowania wiążą się z zobowiązaniami ze strony beneficjenta, jak na przykład utrzymanie salonu minimum dwa lata. Jednakże, jeżeli chcemy prowadzić salon kosmetyczny by przy okazji wielkiej pasji zarobić jeszcze na życie to salon będziemy chcieli utrzymać kilkanaście lat przynajmniej, a nie tylko dwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena