E-papierosy, mimo że zastępują tradycyjne papierosy i mają wspomagać palaczy w rzuceniu nałogu, są źródłem nikotyny. Zawarta jest ona w specjalnym płynie, którym uzupełniamy nasze urządzenia. Co jeszcze jest w liquidzie?

Data dodania: 2014-01-10

Wyświetleń: 1900

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skład liquidu

Główną substancją, nie pod względem ilości, ale istoty, znajdującą się w liquidzie jest oczywiście nikotyna, czyli substancja silnie uzależniająca, odpowiedzialna za nałóg tytoniowy. Większość płynów do uzupełniania e-papierosów zawiera nikotynę, ale istnieją też liquidy beznikotynowe. Ponadto stężenie tej substancji może być na różnych poziomach. I tak na rynku dostępne mamy płyny o zawartości 24, 16, 14, 11 lub 6 mg nikotyny na mililitr. Oczywiście występują też warianty pośrednie, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiednią moc płynu do własnych potrzeb.

Nikotyna to jednak niewielka część liquidu. Głównym jego składnikiem jest baza, czyli najczęściej glikol propylenowy lub gliceryna, tudzież mieszanka obu tych substancji. Obie występują w wielu produktach codziennego użytku, na przykład mydłach, płynach do płukania ust, pastach do zębów, a nawet produktach spożywczych. Przeprowadzone do tej pory badania nie wykazały szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Oprócz tych dwóch substancji będących podstawą naszego liquidu, w buteleczce znajdziemy również aromaty, które nadają odpowiedni smak i zapach. Płyny dostępne są bowiem w szerokiej gamie smaków, od tradycyjnie tytoniowych, poprzez owocowe, aż po tak wyjątkowe, jak na przykład whisky czy caffe latte. Ponieważ liquidy jak dotąd uznawane są za produkty spożywcze, aromaty w nich używane muszą być dopuszczone przez odpowiednie organizacje do obrotu.

 

Liquid – sposób użycia

Liquidy najczęściej dostępne są w niewielkich buteleczkach o pojemności 10 ml. Te zazwyczaj posiadają specjalne zabezpieczenie, aby dzieci nie mogły w łatwy sposób odkręcić pojemnika. Płyn do zbiornika w e-papierosie wlewać należy powoli, ostrożnie, najlepiej lejąc po ściance. Przeznaczony jest on tylko i wyłącznie do wdychania po uprzednim podgrzaniu przez papierosa elektronicznego. Z całą pewnością nie należy go pić lub też aplikować na skórę. Rozlany liquid wycieramy od razu papierowym ręcznikiem i wyrzucamy. Jak przechowywać taki liquid? Przede wszystkim musi być szczelnie zamknięty i schowany w miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt domowych. Warto trzymać go w miejscu suchym, zacienionym i chłodnym. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena