Co przyniósł trzeci kwartał tego roku i jak wygląda rynek nieruchomości – czy warto inwestować w nieruchomości, a jeśli tak, to w jakie. Co się zmieniło i jakie są tendencje i prognozy na rynku nieruchomości?

Data dodania: 2013-12-12

Wyświetleń: 1095

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostatni kwartał 2013 roku przyniósł dalszy spadek cen i nasycenie rynku nieruchomościami z rynku wtórnego (głównie tymi z tzw. wielkiej płyty – te stanowią aż około 40% wszystkich sprzedawanych lokali). Aż 59 proc. ofert mieszkaniowych z rynku wtórnego ma 12 albo więcej lat. W stosunku do stycznia 2013, ceny mieszkań są niższe średnio o 0,5%. Największa różnica względem początku roku wystąpiła w województwie warmińsko-mazurskim (około 4%), a najniższa w województwie lubelskim (około 0,5 procent).

Jak podaje raport przygotowany przez Expander, we wrześniu aż 5 banków zdecydowało się podnieść marże kredytów zaciąganych w złotych. Mimo spadku stóp procentowych, niwiele osób może korzystać z kredytów dlatego, że w trzecim kwartale 2013 spadła ich dostępność. Tendencja ta prawdopodobnie będzie się pogłębiać – gdyż od stycznia 2014 banki będą przyznawać kredyt wyłącznie tym, którzy będą dysponowali odpowiednio wysokim wkładem własnym (nie niższym niż 5% wartości). Zmiany te prawdopodobnie zrobią spore zamieszanie na rynku nieruchomości i przetasują nieco karty – jednak jak wypadnie to rozdanie, najlepiej dowiemy się z praktyki, a nie z rozmaitych raportów i wróżenia z formalnych fusów.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego prawdopodobnie nadal będą spadać. Wiąże się to m. in. z wejściem w życie programu Mieszkanie dla Młodych (na początku 2014 roku). Program ten będzie obejmował systemem dopłat jedynie mieszkania nabyte na rynku pierwotnym. W praktyce będzie to oznaczało, że mieszkania z drugiej ręki będą musiały być tańsze, aby mogły konkurować z ofertą deweloperów i programem rządowych dopłat. Obecnie największy popyt jest na mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 60 mkw.

Jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości, to najbardziej opłacalne wydaje się obecnie inwestowanie w grunty rolne i nieruchomości komercyjne. Z biegiem lat, wartość gruntów nie maleje, a do tego nie wymagają one dużych wkładów w ich utrzymanie. Patrząc długoterminowo, inwestowanie w grunty może przynieść stopę zwrotu przekraczającą nawet 10 procent w skali roku. Dobrą inwestycją są także hale i magazyny w atrakcyjnych lokalizacjach (czyli w pobliżu aglomeracji i dróg krajowych). Wymagają one co prawda sporego kapitału inwestycyjnego, ale przy odpowiednim kredycie inwestycja może się szybko zwrócić i przynosić bardzo duże zyski, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów renowacji i utrzymania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena