Jeżeli w sposób krzywdzący rozwiązano z Tobą stosunek pracy  pozbawiając tym samymźródła utrzymania i perspektyw znalezienia innej pracy, nie musisz poprzestawać naodszkodowaniu określonym w Kodeksie pracy czy też przywróceniu do pracy! 

Data dodania: 2013-08-19

Wyświetleń: 1455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego[1] na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego MASZ PRAWO do pełnego wyrównania szkody (w tym wynikającej z długotrwałej utraty zatrudnienia) do której przyczynił się pracodawca. Nie oznacza to zwolnienia z jakiejkolwiek aktywności ponieważ w wypadku przedłużającego się procesu pracownik powinien, co najmniej czynić starania w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Całkowita bierność w tym zakresie może być potraktowane jako przyczynienie się do powstania lub zwiększenia szkody.

 

            Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w przypadku dyscyplinarnego zwolnienia pracownik dochodzić może, oprócz wymienionego powyżej odszkodowania uzupełniającego,przywrócenia do pracy bądź odszkodowania:

Przywrócenie do pracy:

            W tym wypadku pracownik podejmując pracę  powinien otrzymać również wynagrodzenie, co do zasady, nie więcej niż za trzy miesiące pracy,  nie mniej niż za miesiąc.

 

Odszkodowanie:

            Wysokość odszkodowania ogranicza się do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, bądź (w stosunku do umów na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy czas) za okres do którego umowa miała trwać – maksymalnie za trzy miesiące.

 

Reasumując, jeżeli  bezprawnie rozwiązano z Tobą stosunek pracy, a dyscyplinarne zwolnienie spowodowało, iż utraciłeś szansę na nowe zatrudnienie, możesz domagać się  pełnego wyrównania poniesionego uszczerbku a nie tylko przywrócenia do pracy czy też odszkodowania określonego w przepisach Kodeksu pracy!!!

 

[1]     Wyrok TK z dnia  27.11.2007 (SK 18/05),  Wyrok SN z dnia 28.01.2009 (I PK 135/08), Wyrok SN z dnia 18.08.2010 (II PK 28/10). 

Jeżele masz pytania lub wątpliwości wszelkich informacji udzieli radca prawny z Kancelarii Prawnej LexStrada w Poznaniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena