Pomimo kryzysu, rynek konferencyjny w Polsce ma się coraz lepiej. Przedsiębiorcy inwestują miliony złotych w szkolenia i konferencje organizowane dla własnych pracowników lub kontrahentów. 

Data dodania: 2013-02-27

Wyświetleń: 1739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak istotnym - z punktu widzenia polskiej gospodarki - jest również fakt, że ożywienie można dostrzec w inwestycjach w infrastrukturę. 

Fundusze europejskie na konferencje

 Bez wątpienia wpływ na rozruszanie branży konferencyjnej w Polsce miały wydarzenia ostatnich lat. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - EURO 2012 oraz perspektywa budżetowa UE na lata 2007–2013, bo o nich mowa, postawiły przed naszymi przedsiębiorcami zupełnie nowe wyzwania. Liczne delegacje sportowców, menedżerów klubów piłkarskich i reprezentacji narodowych związanych z mistrzostwami oczekiwały standardu, do jakiego przyzwyczajeni są delegaci rozwiniętych państw Europy Zachodniej. I trzeba przyznać, że polski rynek sprostał temu wyjątkowemu wyzwaniu. Dzisiaj polskie ośrodki konferencyjne bez problemu potrafią obsłużyć wielką imprezę, podczas której rzesza delegatów potrzebuje odpowiedniej opieki. Budowane obecnie obiekty konferencyjne niczym nie odbiegają od tych po zachodniej stronie naszego kontynentu, gdzie SPA, różnej wielkości sale konferencyjne, siłownia czy wreszcie hotel pod jednym dachem to standard.

 Perspektywa budżetowa Unii Europejskiej i zaaplikowanie ogromnego zastrzyku gotówki w rozwój polskich kadr owocują tym, że możemy przebierać w ofertach szkoleniowych i konferencyjnych. O wysokiej jakości rodzimego rynku konferencji mogą świadczyć imprezy organizowane przez nasz kraj, gdzie - obok EURO 2012 - na uwagę zasługuje jedna z największych międzynarodowych imprez w Europie – ecofin, czyli konferencja ministrów finansów oraz ministrów ds. gospodarczych państw Unii Europejskiej, zorganizowana we Wrocławiu, w dniach 16-17 września 2011 roku. Dodatkowo, udział w tym wydarzeniu wzięły delegacje reprezentujące władze banków narodowych, w tym NBP, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Banku Światowego oraz sekretarz skarbu USA - Timothy Geithner.

 Konferencje, a inwestycje w infrastrukturę

 Wg raportu Corporate Commercial Real Estate (CBRE), w Polsce jest ok. 6 mln m2 powierzchni biurowych najwyższej klasy, a kolejne są w budowie. W zestawieniu ze znaczącymi inwestycjami w branży hotelowej, która jest niewątpliwie motorem budowy nowoczesnych obiektów konferencyjnych, stawia to szeroko rozumiany rynek konferencji i szkoleń na wysokim poziomie. Wielkie sieci hotelowe, takie jak Orbis czy Hilton, inwestując w nowe obiekty za priorytet stawiają sobie rozwój usług dla branży konferencyjnej. Orbis w najbliższym roku zamierza przeznaczyć na tego rodzaju inwestycje ok. 60-70 mln zł, zaś wspomniany wcześniej Hilton, oprócz łódzkiego czterogwiazdkowego DoubleTree, zamierza zrealizować podobne projekty w Warszawie i Krakowie. Warto zaznaczyć, że hotele tych sieci będą oferować także bogate zaplecze dla firm organizujących konferencje czy szkolenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena