Cieniutka, zwiewna, delikatna, skomplikowana. Pajęczyna wykonywana przez liczne gatunki pająków od zawsze fascynowała człowieka. Czy jednak tylko pajęczynę można opisać tymi słowami? Sławne koniakowskie koronki są niejednokrotnie o wiele bardziej misterne niż sieci pajęcze.

Data dodania: 2013-02-14

Wyświetleń: 5684

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koronkarstwo to sztuka użytkowa, tradycyjnie wykonywana w wielu regionach Europy – Brabancji, Brukseli, Wenecji czy też Gandawie. Również polskie koronki z Kurpii, Koniakowa, Bobowej są sławne na cały świat. Ze względu na sposób powstawania koronki dzielimy na:koronka z koniakowa

- szydełkowe
- igłowe
- klockowe
- frywolitki
- siatkowe
- teneryfowe

Skupmy się na koronce koniakowskiej – gdyż to wyroby właśnie z tego rodzaju koronki wyewoluowały z tradycyjnych czepców, obrusów czy serwet – w stringi, biustonosze i sukienki! Koniaków  to najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim. Ta mała górska wioska od wieków słynie na całym świecie ze swojego rzemiosła, jakim są koniakowskie koronki. Szydełkowa koronka z Koniakowa w połowie lat 90’ przypomniała o sobie całemu światu – a to za sprawą „eksperymentu”, jakim było wyszydełkowanie koronkowych stringów. Wzbudziły one ogromną sensację i podziw w Polsce. Szum medialny w naszym kraju na temat bielizny z Koniakowa odbił się szerokim echem na świecie. Rozpisywały się o niej znane gazety, takie jak  Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza, Krone.at - Austria, Stern - Niemcy, Chicago Tribune – USA. W Koniakowie zagościło wiele ekip telewizyjnych z kraju i ze świata. Dzięki tej bieliźnie o koronce koniakowskiej znowu było głośno. Dzisiaj, obok tradycyjnych wyrobów, jak wspomniane wyżej czepce, serwety, chusty, obrusy, zakupić możemy nietuzinkowe projekty kompletów bielizny ze wspomnianej koronki – stringów, fig, biustonoszy. W wielu sklepach znajdziemy majteczki, szorty, topy, koszulki, a nawet koronkowe spódnice i suknie! Hitem ostatnich czasów stały się piękne ozdoby choinkowe, torebki, kolczyki i dodatki do domu.
komplet bielizny z koronki koniakowskieTo niezwykłe, jak tradycyjne ludowe rękodzieło odnalazło się w dzisiejszych czasach. Sklepy z wyrobami z koniakowskiej koronki znajdziemy nie tylko w Polsce, ale również w wielu europejskich krajach.

Gdy spojrzymy na zdjęcie obok, uświadomimy sobie, jak bardzo zmieniła się tradycyjna forma koniakowskiej koronki. Dzięki nowej ekspresji - w miejsce eleganckich, użytecznych wyrobów, powstały niezwykle seksowne, zmysłowe komplety bielizny. Delikatna niczym pajęcza sieć koronka zapewnia nie tylko niezwykle estetyczny i elegancki wygląd produktów. Dzięki misternej sztuce szydelkowania koronka, z jakiej wykonane są poszczególne elementy stroju, zapewnia uytkowniczkom niezwykłą wygodę i komfort.

Ręczne szydełkowane komplety bielizny, koszulki, spódnice, sukienki – to ogrom pracy dla pań, które się tym zajmują. Przykładowo, wykonanie jednej pary majtek to prawie godzina pracy. Tajemnicą jest ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na wykonanie przepięknej koronkowej sukni. Pozostaje nam szczerze podziwiać koniakowskie koronkarki, które przywróciły tradycyjnemu rzemiosłu nowy blask.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena