Z punktu widzenia właścicieli e-sklepów, obecność niedozwolonych w regulaminach postanowień może okazać się kosztowna, nie wspominając o tym, iż z pewnością nie zjedna im to rzeszy klientów. Dopełnienie wymogów prawa wymaga z kolei dobrej znajomości przepisów oraz treści Rejestru Klauzul Niedozwolonych.

Data dodania: 2013-02-13

Wyświetleń: 1341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co więcej, musimy też na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie oraz nowe wpisy. Kopiując cudze regulaminy, możemy narazić się na skopiowanie także tych błędnych z klauzulami niedozwolonymi. Poza tym to, co dobre dla jednego przedsiębiorcy, niekoniecznie musi być dobre dla drugiego. Zdecydowanie warto zastanowić się nad możliwością powierzenia zadania sprawdzenia lub napisania od podstaw nowego regulaminu profesjonalistom z zakresu regulaminów e-sklepów.

W ostatnim czasie w wyniku wzmożonej aktywności stowarzyszeń konsumenckich, zmiany w regulaminach e-sklepów są dość częste. Rejestry należy sprawdzać na bieżąco samemu lub zatrudnić do tego kancelarię, która zrobi to za nas, w taki sposób unikniemy kar i pozwów od stowarzyszeń konsumenckich czy prywatnych kancelarii. Jako klauzule niedozwolone lub postanowienia abuzywne określa się takie postanowienia regulaminu e-sklepów, które nie uzgodnione indywidualnie kształtują prawa. Klauzule te również kształtują obowiązki osób korzystających z naszej strony i kupujących w naszym sklepie. Są one nie tylko sprzeczne z dobrymi obyczajami, ale co więcej rażąco naruszają interesy osoby kupującej w naszym e-sklepie.

W wyniku zawiadomienia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w skrócie SOKiK ma obowiązek zbadać regulamin sklepu internetowego. Badanie odbywa się pod kątem stosowania klauzul niedozwolonych w przypadku wniesienia pozwu. Osobami, które mogą wystąpić z pozwem przeciw przedsiębiorcy stosującemu postanowienia abuzywne, są: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzecznik konsumentów, organizacja pozarządowa, do której zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów, każda osoba, która według oferty pozwanego mógłaby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone żąda się pozwem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena