Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą posiadanie regulaminu, który zawiera klauzule niedozwolone. Pamiętajmy, że każdy, kto mógłby zawrzeć umowę z przedsiębiorcą posiadającym niezgodny z prawem regulamin, może go pozwać przed Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z uprawnienia takiego bardzo często, a właściwie nagminnie korzystają tzw "stowarzyszenia" zajmujące się, powiedzmy sobie wprost, "wyłudzaniem pieniędzy" (zwrot kosztów zastępstwa procesowego), a nie chęcią działania w interesie konsumentów. Po otrzymaniu pozwu z Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możemy się spodziewać, że nasz portfel uszczupli się o co najmniej o 1500 zł. Przedsiębiorcy mający mniej szczęścia mogą narazić się na kary rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Ukaranie karą za stosowanie niedzwolonych klauzul naraża również przedsiębiorcę na utratę zaufania klientów (negatywny wpływ wyroku na wizerunek firmy).
Jedną z możliwości zmniejszenia ryzyka jest zlecenie sporządzenia regulaminu przez prawnika. Zlecenie takie nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy przesłać swój regulamin, a prawnik sprawdzi, czy nie zawiera on klauzul niedozwolonych. Inną możliwością jest zamówienie sporządzenia regulaminu od postaw. Wystarczy przesłać prawnikowi swój regulamin (o ile jest), adres strony www sklepu (serwisu internetowego) oraz przedstawić główne zasady jego działania.
Ile kosztuje sporządzenie regulaminu?
Z zależności od wielkości i stopnia skomplikowania sprawy, koszt sporządzenia prostego regulaminu zawierającego wszystkie wymagane prawem informacje zaczyna się od 200-300 zł netto. Ceny bardziej skomplikowanych regulaminów ustalane są indywidualnie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najważniejszym aktem prawnym, fundamentem systemu państwowego i gwarantem praw obywateli. Jednakże jej praktyczne zastosowanie budzi wątpliwości. Liczne przepisy pozostają martwe, a ich realizacja bywa zależna od dobrej woli władz czy politycznych uwarunkowań. Czy w takich okolicznościach można uznać Konstytucję za dokument skutecznie chroniący prawa obywateli?