W Polsce, tak jak w państwach  zachodnioeuropejskich, liczba rozwodów stale wzrasta. Dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że w zeszłym roku (2011r.) liczba rozwodów wzrosła o ponad 3 tys. w stosunku do ubiegłego roku. W 2011 roku na rozwód zdecydowało się ponad 65 tys. małżeństw.

Data dodania: 2012-05-30

Wyświetleń: 1696

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprawy rodzinne należą do jednych z najczęściej spotykanych przez każdego prawnika. Rosnąca liczba rozwodów oraz liczba separacji sprawia, że coraz więcej kancelarii prawnych specjalizuje się w sprawach rozwodowych i szeroko pojętym prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Jak wyglądają statystyki rozwodów? 

W latach 1990-2002 orzekano ok. 40-45 tys. rozwodów rocznie, po czym nastąpił gwałtowny wzrost - do 72 tys. w 2006 r. Obecnie orzekanych jest ok. 65 tys. rozwodów rocznie. W 2010 r. na każde 10 tys. istniejących małżeństw 68 zostało rozwiązanych na drodze sądowej, podczas gdy na początku lat 90-tych było ich niespełna 50. W miastach intensywność rozwodów jest ponad 2-krotnie wyższa niż na wsi i wynosi – odpowiednio: 88 i 37 na 10 tys. istniejących małżeństw.

Oferta kancelarii rozwodowych

Rynek nie lubi próżni, a na zapotrzebowanie klientów (w tym przypadku pomoc przy sporządzaniu pozwów rozwodowych) trzeba odpowiedzieć. W przeważającej liczbie przypadków pomoc, jakiej potrzebują osoby chcące się rozwieść, polega na sporządzeniu pozwu rozwodowego. Klienci potrzebują nie tylko pomocy przy prawidłowym zaadresowanie pozwu do właściwego sądu, ale najczęściej potrzebna jest pomoc przy sporządzeniu szczegółowego uzasadnienia (najistitniejszym elementem uzasadnienia pozwu o rozwód jest wskazanie faktu całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego).  Klienci dosyć często pytają również, jak wygląda sytuacja prawna małżonków po rozwodzie (do kogo będzie należał wspólny majątek, czy wina rozkładu pożycia ma znaczenie, co będzie się działo z dziećmi - z kim zamieszkają, jak ograniczyć władzę rodzicielską). 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena