Artykuł przedstawia krótki zarys historyczny, jaki przeszła książka od najdawniejszych lat do dzisiaj. Obecna jej rola a rozwój cyfrowych publikacji.

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 2177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Książka ma bardzo długą i ciekawą historię. Stała się bohaterką wielu ciekawych prac naukowych i badawczych. Na jej rozwój miała wpływ historia i polityka.

Początki książki sięgają czasów starożytnych. Niektórzy uznają, że pierwsze próby zapisywania wiadomości miały miejsce nawet w erze kamienia łupanego. Wtedy to bowiem ludy zapisywały wiadomości na skałach pismem obrazkowym. Z czasem zaczęło tworzyć się pismo: wyrazowe, sylabowe, no i w końcu dzisiejszy alfabet.

Okres starożytności można traktować jako czas, gdy pismo, i oczywiście książka, rozwinęła się najbardziej. Podział ludzi na biednych i bogatych, na rządzących i podwładnych, zmusił tamtejszych urzędników i kapłanów do spisywania wpłat podatkowych, dokonywania spisów ludności itp. To w starożytnym Egipcie powstał  papirus, dziadek współczesnego papieru.

Z biegiem czasu na papier zaczęto przenosić także przepowiednie i historie. Zajmowali się tym jedynie uczeni w piśmie. W starożytności królowie posiadali nadwornych pisarzy i kronikarzy, którzy spisywali w księgi współczesne im wydarzenia. Na szerszą skalę książki pisali mnisi. W tamtych czasach to oni posiadali największe księgozbiory.

Z biegiem lat wymyślono papier, nie był on jednak taki, jak współczesny. Dzieje książki zmienił Jan Gutenberg, wymyślając druk. Od tej chwili historia książki i oczywiście gazety nabrała zawrotnego tempa. Jednak w XXI wieku książka, dzięki internetowi, otrzymała nową twarz. Są nią bez wątpienia ebooki.


Co to jest ebook?

 Ebook to książka w formie elektronicznej, publikacja elektroniczna, po polsku e-książka.  E-książkę kupuje się w formie pliku elektronicznego, który można otworzyć na każdym sprzęcie komputerowym, wyposażonym w odpowiednie oprogramowania. Jest to nowoczesna forma książki, o wiele bardziej dostępna i przyjazna dla środowiska.


Ebooki mają wiele zalet. Po pierwsze są ekologiczne  – książki się nie drukuje, więc nie zużywa się ton papieru, a co za tym idzie, nie wycina się drzew. E-książki to  tanie książki,  ponieważ koszt jej „wytworzenia” jest mały – są one znacznie tańsze od standardowych. Kolejnym plusem jest  minimalna ilość miejsca,  jaką książka zajmuje. Po przeczytaniu nie zalega ona na regale, lecz mamy ją przy sobie w naszym sprzęcie elektronicznym. Dzięki temu zawsze możemy powrócić do interesujących nas fragmentów. E-książki są  lekkie, dlatego też coraz więcej szkół przerzuca się na tę formę – dzieci nie muszą codziennie dźwigać ciężkich podręczników.

Rozwój cyfrowych publikacji


Na przestrzeni lat popularność cyfrowych publikacji znacznie wzrosła. Ludzie chętnie kupują i czytają już nie tylko tanie książki, czyli ebooki, ale coraz częściej decydują się na zakup  cyfrowej prasy.  Wydanie internetowe jest tańsze, bardziej dostępne i z reguły zawiera znacznie więcej informacji niż wydanie standardowe. Ta nowoczesna forma gazety zyskuje sobie w naszym kraju coraz większą popularność.
Ultranowoczesną formą publikacji cyfrowych są  audiobooki.  Książka dźwiękowa, bo tak brzmi polska nazwa tego wynalazku, to nagranie dźwiękowe książki. To nagranie głosu lektora czytającego daną publikację. Jest bardzo nowoczesna forma książki, ale już zdążyła zyskać szerokie grono sympatyków. Ma bardzo dużo zalet, do których zaliczamy nie tylko wszystkie plusy ebooka, ale także możliwość słuchania książki podczas jazdy samochodem, podczas lotu samolotem, podczas domowych porządków itp. Audiobooki służą także osobom niedowidzącym. Mogą one, podobnie jak inni, korzystać z bogatego katalogu literatury, bez względu na ograniczenia, jakie zgotował im los.

Reasumując, stwierdzić należy, że  przyszłość literatury należy do publikacji cyfrowych,  które z pewnością w niedługim czasie zastąpią tradycyjną książkę czy gazetę. Po głębokiej analizie widać, że może to mieć jedynie pozytywny skutek. Nowatorska forma książki zachęci młodych czytelników, z czasem zaskarbi sobie przychylność także tych starszych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena