Wielu potencjalnych zainteresowanych energią odnawialną nie ma pojęcia, iż instalując kolektory słoneczne, może ubiegać się o 45% zwrotu z przeprowadzonej inwestycji. Dowiesz się, jakie korzyści masz z zakupu i użytkowania kolektorów słonecznych.

Data dodania: 2013-01-28

Wyświetleń: 1475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularnym alternatywnym źródłem energii, stosowanym w naszych domach, budynkach użyteczności publicznej, przy zasilaniu w energię znaków drogowych itp. Ostatnio nawet się spotkałam z tym, iż niektóre firmy budowlane wyposażają swoje nowo wybudowane bloki mieszkalne w baterie fotowoltaniczne.
Stosując kolektory słoneczne, można zaoszczędzić do 80%-90% na podgrzaniu ciepłej wody użytkowej (c.w.u) w sezonie letnim. Biorąc pod uwagę roczne zapotrzebowanie na c.w.u, to nawet do 60%. Natomiast koszty naszego centralnego ogrzewania możemy zmniejszyć nawet o 30%-40% rocznie, stosując energię słoneczną jako wspomagające źródło ciepła. Kolektory słoneczne możemy również zauważyć na obiektach sportowych. Można tam zaoszczędzić nawet do 100% kosztów do podgrzania wody w basenie. Na pewno do ogromnych zalet takiego źródła ciepła zalicza się ekologiczność, oszczędność pieniędzy oraz niezależność od pozostałych urządzeń wytwarzających energię cieplną.
Ze względu na wyżej wymienione atrybuty, a przede wszystkim nie szkodzenie środowisku naturalnemu, ten typ wytwarzania energii cieplnej jest preferowany przez Wspólnotę Europejską. Dlatego też dla osób fizycznych oraz instytucji przeznaczone jest dofinansowanie ze środków unijnych na zakup i montaż kolektorów słonecznych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Beneficjenci chcący zastosować tego typu źródło ciepła mogą liczyć na 45% dofinansowania kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i projektu z budżetu unijnego. Dotacje tego typu udzielane są zasadach określonych w priorytecie programu. Program ten określa m.in.: budżet przeznaczonych środków przez ministerstwo, wysokość dotacji, terminy składania wniosków, beneficjentów programu (czyli kto może się ubiegać o takie dofinansowanie), koszty kwalifikowane projektu (jakie inwestycje są współfinansowane w ramach projektu) oraz jakie mogą być objęte kredytem. Projekt polega na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego, zaciągniętego na zakup i instalację kolektorów słonecznych. O dotację można ubiegać się w bankach współpracujących z ministerstwem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena