Nowa ustawa, która ma regulować wymagania prawne co do instalacji i eksploatacji odnawialnych źródeł energii jest jeszcze w planach. W lipcu 2012 roku powstał jej projekt. Dowiedz się jakie regulacje prawne są przewidywane w ustawie o OZE.
Nowy projekt ustawy z dnia 26.07.2012 dzieli elektrownie na mikroinstalacje, małe instalacje i duże instalacje. Mikroinstalacje według nowej ustawy to instalacje do 40 KW. Nie wymagają one zakładania działalności ani posiadania koncesji na ich użytkowanie. Sprawa jednak inaczej już wygląda przy małych instalacjach, które mieszczą się w zakresie (zgodnie z ustawą) od 40 KW do 200 KW. Projekt ustawy już wymaga posiadania działalności gospodarczej. Problem w tym, iż znaczna większość przydomowych lub blokowych instalacji fotowoltaicznych czy wiatrowych (wykorzystywanych do celów własnych) mieści się w mocach do 100 KW. I już na etapie budowy wymaga od inwestora prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgody na warunki zabudowy.
Obecnie gmina wymaga wydania pozwolenia na warunki zabudowy oraz umowy z zakładem energetycznym dla instalacji do 100 KW. Jednakże wg art. 8 Prawa Energetycznego, do wniosku o wydanie warunków przyłączenia należy dołączyć m.in. wypis i wyrys z MPZP, a gdy MPZP nie ma warunków przyłączeniowych z zakładu energetycznego, to nie wyda decyzji o warunkach zabudowy. I tutaj koło się zamyka. Wniosek kierowany do zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia bez decyzji WZ może być niekompletny - tak samo jak wniosek o wydanie decyzji WZ, w którym zabraknie potwierdzenia zawarcia umowy z zakładem energetycznym. Jednym słowem problem polega na tym, iż planu zagospodarowania przestrzennego przy małych instalacjach (do 100KW) nie potrzeba, a z drugiej strony potrzeba, żeby podpisać umowę z zakładem energetycznym. Projekt ustawy powinien jednoznacznie ułatwić tę procedurę. Jednak sam artykuł 32 rozdział 3 tejże ustawy dalej powołuje się na prawo energetyczne. Czyli nic w tym temacie nie zmienia.
Przy instalacja dużych (powyżej 200 KW) należy posiadać koncesję i działalność gospodarczą. Prawo również wymaga, aby inwestor posiadał akt prawny do gruntu lub ziemi, na której ma powstać taka instalacja. Dodatkowe warunki, jakie muszą być spełnione szczególnie przy już dużych instalacjach, to warunki zagospodarowania terenu przez OZE. Przede wszystkim muszą być zgodne z planem zagospodarowania terenu, określonego w projektach gminnych danego regionu. Już instalacje powyżej 100 KW muszą wpisywać się w studium wykonalności zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego przez dany urząd gminy. Nie jest możliwe w tym wypadku wybudowanie ich na podstawie tylko warunków zabudowy. Obecnie Projekt Ustawy o instalacji OZE z dnia 26 lipca 2012 przeszedł konsultacje społeczne. Jak wynika z samej oceny przez społeczeństwo, ustawa będzie poddana dalszej weryfikacji i zmianie.