Zgodnie z prawem większość podatników musi przesłać fiskusowi roczną deklarację za ubiegły rok do dnia 30 kwietnia danego roku, jednak osoby rozliczające się poprzez PIT-28 mają czas jedynie do 31 stycznia.
Wybór odpowiedniego załącznika
Należy pamiętać o tym, iż jeżeli ktoś uzyskał dodatkowe przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko lub z najmu, to dodatkowo do wspomnianego formularza należy dołączyć odpowiednie załączniki w postaci PIT-28/A. A w sytuacji, gdy przychody wynikały z działalności prowadzonej w formie spółki, konieczne będzie wypełnienie formularza PIT-28/B.
Jeżeli podatnik zdecyduje się ponadto na odliczenie ulgi na wydatki mieszkaniowe, powinien skorzystać z załącznika PIT/D. Inne ulgi rozlicza się poprzez załącznik PIT/0.
Jak złożyć PIT-28
PIT-28 ma pewne ograniczenia, między innymi nie można za jego pomocą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub też jako samotny rodzic. Dla osób, które są ryczałtowcami, jest możliwość przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz wysłania swojej deklaracji drogą elektroniczną.
Jeżeli podatnik będzie chciał rozliczyć się na innych zasadach, to wówczas powinien powiadomić fiskusa o tym fakcie do 20 stycznia, inaczej również w przyszłym roku będzie zobligowany do wypełnienia PIT-28.
PIT-28 można złożyć elektronicznie, osobiście w urzędzie lub przesłać pocztą. Osoby decydujące się na skorzystanie z usług poczty powinny pamiętać, iż w przypadku wysłania zeznania listem poleconym za datę jego złożenia uważa się datę stempla pocztowego, a w przypadku listu zwykłego decyduje data wpływu do urzędu.