Zawód prawnika można dostojnie uwznioślić do pozycji powołania. Osoby decydujące się zajmować tą profesją podejmują się pewnego rodzaju służby ludziom lub, mówiąc językiem zawodowym, poszczególnym podmiotom gospodarczym.

Data dodania: 2012-09-21

Wyświetleń: 1715

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Radca prawny pomaga różnym jednostkom przede wszystkim w sporządzaniu opinii prawnych, udziela rad oraz występuje w naszym imieniu przed sądami.

Radcowie prawni nieustannie dążą do perfekcji w swoim fachu. Taka postawa jest gwarancją jakości, która ma ogromne znaczenie przy tak dużej konkurencji na rynku pracy. W czym zatem powinien przejawiać się profesjonalizm radcy prawnego? Po pierwsze — wiedza. W zawodzie prawnika niezmiernie ważne jest wyższe wykształcenie na dobrym poziomie. Dopiero posiadając odpowiednie zaplecze teoretyczne, można wykształcić w sobie pewne umiejętności praktyczne, niezbędne do wykonywania tego zawodu. Wśród nich można wymienić na przykład zdolność do szybkiego łączenia ze sobą poszczególnych faktów oraz ich natychmiastowej analizy. Aby dosięgnąć szczytu w tym zawodzie, na efekty trzeba przeważnie też trochę poczekać. Zdobyta i wyuczona wiedza jest ważna, ale prawdziwą szkołę radca prawny przechodzi dopiero z biegiem lat, podczas praktyki zawodowej. Postawione przed prawnikiem specjalistyczne zadania są w stanie wypracować u niego rzemiosło, umożliwiają poznanie całego warsztatu prawniczego.

Kancelaria radców prawnych to nie tylko miejsce pracy ambitnych absolwentów prawa, ale także skupisko osób o bogatej wyobraźni. Temu, kto chce pełnić usługi prawnicze, nie wystarczy, że zdobędzie potrzebną w tym fachu wiedzę, musi posiadać również odpowiednie uwarunkowania psychologiczne. Zmysł przewidywania pozwoli na przykład wybrać takie rozwiązanie problemu, które będzie jak najmniej uciążliwe dla klienta, a także pozwoli jak najszybciej uporać się z kłopotliwym zagadnieniem. Często decyzje takie opierają się na zasadzie instynktu, jednak doświadczony radca prawny powinien być już w takim stopniu zaznajomiony z wszelkimi zadaniami, by umieć wybierać rozsądnie. Ponadto każdy prawnik musi zadbać o to, aby wykonywana przez niego obsługa prawna była klarowna i zrozumiała dla klienta. Często wiele kwestii prawnych jest niejasnych dla zwykłego zjadacza chleba, dlatego radcowie prawni powinni wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w tłumaczeniu zawiłych aktów prawnych. Radca prawny musi umieć współpracować w zespole osób o zróżnicowanych kompetencjach, doradzających w różnych jurysdykcjach lub w innych dziedzinach prawa.

Profesjonalistę powinien również cechować wysoki poziom obywatelskiej odwagi w obronie głoszonych przez siebie prawd i wartości. Starając się o to zaszczytne miano, nie trzeba jednak być bardzo dobrze wykształconym w każdej specjalizacji. Najważniejsze to posiadać ogólną wiedzę na wiele tematów i być specem w swojej dziedzinie. Nie można też pozwolić sobie na nawet małe niedociągnięcia, które mogą świadczyć o naszej niedokładności. Ten, kto chce być naprawdę dobrym radcą prawnym, niech zwraca uwagę na szczegóły — tworzone przez nas pisma muszą być perfekcyjnie dopracowane pod względem edytorskim i wolne od literówek. Profesjonaliści najwyższego rzędu to ci, którzy potrafią słuchać zarówno swoich klientów, jak i ich kontrahentów. Umieją proponować rozwiązania uwzględniające interesy każdej ze stron. Wymaga to dogłębnego zrozumienia warunków komercyjnych oraz umiejętnego budowania autorytetu zaufania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena