Polscy siatkarze od mocnego uderzenia rozpoczęli swój występ na igrzyskach olimpijskich w Londynie. W pierwszym meczu grupowym pokonali oni reprezentację Włoch 3:1 (21:25, 25:20, 25:23, 25:14).

Licencja: Creative Commons

Polacy spotkanie rozpoczęli bardzo dobrze i wyszli na prowadzenie 5:2. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły jednak przy wyniku 8:7 dla Włochów. Włosi wspaniale zagrywali, a nieco zaspani Polacy nie mogli znaleźć odpowiedniego rytmu. Trener Anastasi zachowywał jednak spokój i ani przez moment do polskiego obozu nie wdarło się zdenerwowanie. Pod koniec seta Włosi odskoczyli nam jednak na 3 punkty i nie oddali już tego prowadzenia do końca tej partii.

Drugi set rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry obu zespołów, jednak od stanu 5:5 Polacy zdobyli 4 kolejne punkty i wyszli na prowadzenie 9:5. Był to przełomowy moment tej partii, gdyż od tego momentu Polacy wyraźnie nabrali pewności siebie. Powoli zaczynała funkcjonować zagrywka, a gra obrona i gra blokiem stały również na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie Polacy wygrali tę partię 25:20.

Trzeci set był najbardziej wyrównany w tym spotkaniu, rozstrzygnęcie przyniosła dopiero zacięta końcówka. Polacy przez większą część tej odsłony utrzymywali dwupunktowe prowadzenie, na  które po raz pierwszy wyszli przy stanie 16:14. Od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt. Set ostatecznie zakończyła zepsuta zagrywka Savaniego, która dała reprezentacji Polski prowadzenie w meczu 2:1.

W czwartym secie Polakom wychodziło wszystko. Świetnie w polu zagrywki spisywali się Zbigniew Bartman i Bartosz Kurek. Od stanu 5:3 Polacy zdobyli 5 kolejnych punktów i wyszli na wysokie prowadzenie 10:3. Na drugą przerwę techniczną Polska schodziła z olbrzymią przewagą 10 punktów. Set i całe spotkanie zakończyła wspaniała zagrywka Bartosza Kurka.

Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Kurek, który zdobył 18 punktów. Warto wspomnieć, że w drużynie Włoch występuje zawodnik polskiego pochodzenia Michał Łasko, dla którego chlebodawcą jest jednak polska liga siatkówki, gdyż występuje on na co dzień w drużynie Jastrzębskiego Węgla.

W kolejnym meczu Polacy zmierzą się z Bułgarią. Spotkanie to zostanie rozegrane we wtorek rano. Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie obstawiają zwycięstwo polskiej drużyny.