Na świecie żyje blisko 300 milionów ludzi, którzy z zamiłowaniem i entuzjazmem poświęca się swoim pasjom. Niemożliwe? Prawdopodobnie tak. Bo chcemy wierzyć, że takich osób jest zdecydowanie więcej na świecie.

Data dodania: 2012-07-08

Wyświetleń: 2586

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Możliwe, niestety, jest jednak to, że według statystyk blisko 300 milionów osób na świecie choruje na cukrzycę. Choroba to nie wyrok, z tą chorobą można żyć – to norma, jaką słyszą osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi. A skoro norma, to może coś w tym jest. Może to jednak prawda, że z chorobą można żyć. Realizować się, spełniać, a przede wszystkim żyć! Z entuzjazmem, uśmiechem i pasją.

Każdy, kto czyta ten artykuł, a kto być może zmaga się na co dzień z chorobą, jaką jest cukrzyca lub towarzyszy komuś w tych zmaganiach, może podać przynajmniej jeden przykład osoby, która z entuzjazmem, uśmiechem i z pasją podchodzi do życia. On sam. Nie poddając się, na przekór chorobie, realizuje marzenia, podejmuje kolejne, nowe działania, planuje, spełnia się! A jeśli czasem ta pasja słabnie, uśmiech boli, a entuzjazmu brak, w tym momencie warto uzmysłowić sobie, jak wiele osób, których nie podejrzewalibyśmy o to, na przekór cukrzycy dokonało i wciąż dokonuje z pasji rzeczy niemożliwych.

Politycy, muzycy, sportowcy, naukowcy, artyści, aktorzy. Lista nazwisk z przykładami jest długa. Zatrzymajmy się jednak przy tych, przy których najczęściej pada słowo „niemożliwe”. Niemożliwe, by ona czy on zmagał się z cukrzycą jak ja.

Thomas Edison. Gdyby nie on, prawdopodobnie na miejscu dzisiejszych lamp stałyby świeczniki. Nie próbujemy, bo nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądałoby dzisiaj nasze życie bez żarówki wynalezionej właśnie przez Edisona.

Miles Davis – amerykański trębacz, którego XX wiek uznał za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków. Wszystkie etapy, przez jakie przechodził jazz od czasów II wojny światowej, na ich czele stał właśnie Davis. Jazz wyjątkowo ukochał cukrzyków lub to właśnie cukrzycy z wielką pasją ukochali jazz. Ella Fitzgerald, która pomimo wieloletnich zmagań z chorobą, nagrywała, koncertowała i została uznana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w historii jazzu. Nie bez powodu nazywano ją Pierwszą Damą Piosenki. A jeśli już piszemy o damach, musi też być król. Ten tytuł w dziedzinie muzyki, od lat, nieprzerwanie i prawdopodobnie już na zawsze będzie należał do Elvisa Presleya. Nazywany królem rock’n’rolla lub po prostu Królem należał do prekursorów tego gatunku i był jedną ze znaczących postaci XX wieku. Sprzedał ponad miliardy płyt na całym świecie, a magazyn Billboard uznał go za najlepszego artystę lat pięćdziesiątych. Artyści – ludzie z pasją, zdarza się o nich mówić. Bo jeśli już coś robią, to trzeba im to przyznać, robią to na 100%. Nie inaczej jest z aktorami. Kierują masową wyobraźnią. Ciekawią, intrygują. Nie sposób oderwać wzroku od ich gry aktorskiej. I nie mniej często od historii, jakich dostarczają magazynom plotkarskim. Elizabeth Taylor. W naszej wyobraźni na stałe zapisała się wieloma znakomitymi rolami filmowymi, między innymi w Kleopatrze czy Poskromieniu złośnicy, ale i nie z mniejszą uwagą śledzono także jej życie osobiste (rozwodziła się aż 8 razy!). Bogini srebrnego ekranu, diva, nie bez powodu więc także zdobywczyni Oscarów. Podobnie Halle Berry. Pierwsza ciemnoskóra aktorka, która została nagrodzona właśnie Oscarem. Od lat cierpi na cukrzycę, ale aktywnie działa w Stowarzyszeniu Młodocianych Diabetyków (Juvenile Diabetes Association). Ze świata filmowego, a od lat zmagającego się z cukrzycą pochodzi także George Lucas. Pomysłodawca filmów i seriali o Indianie Jonesie, niemniej słynnym od serii Gwiezdne wojny, również autorstwa Lucasa, a które przeszły już niemalże do historii. Osoby chorujące na cukrzycę odnajdziemy także w dziedzinie literatury. W literaturze obcej to między innymi Ernest Hemingway i Mario Puzo. Pierwszy to wybitny amerykański pisarz XX wieku, który za swoją powieść Stary człowiek i morze uhonorowany został Nagrodą Nobla. Puzo zasłynął zaś powieścią Ojciec chrzestny. Trylogia opisująca sycylijską mafię od razu okazała się bestsellerem i stała się podstawą scenariusza filmu pod tym samym tytułem, nakręconego przez Francisa Forda Coppolę. Polscy znani literaccy cukrzycy to poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer i prozaik Kornel Makuszyński. Obaj bezsprzecznie zasłużeni dla kultury polskiej i mający niepodważalny wpływ na kształt i formę literatury.

I moglibyśmy tak dalej mnożyć. Lista masowo znanych lub mniej popularnych osób zmagających się na co dzień z chorobą jaką jest cukrzyca jest bardzo długa. I choć w tym przypadku rozmiar tej listy powinien nas raczej smucić, bo uświadamia nam, jak wiele osób choroba ta doświadczyła lub wciąż doświadcza, to z drugiej strony może także i powinna cieszyć. Pokazuje bowiem i uzmysławia, że bez względu na wiek, profesję, kraj i przede wszystkim bez względu na chorobę można żyć! Spełniać się, realizować, z pasją żyć!

Małgorzata Kuryłowicz

Licencja: Creative Commons
2 Ocena