Prawo rodzinne, którego źródłem jest prawo cywilne, reguluje szeroko rozumiane funkcjonowanie rodziny. Kwestie majątkowe, wzajemne zobowiązania związane z opieką i świadczeniami finansowymi, relacje wewnątrz rodziny i z osobami trzecimi – to wszystko reguluje prawo rodzinne.

Data dodania: 2012-03-21

Wyświetleń: 1482

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

prawo cywilne kaliszJednym z najważniejszych pojęć, którym posługuje się prawo cywilne i prawo rodzinne, jest małżeństwo. Polskie prawo cywilne definiuje małżeństwo jako trwały i egalitarny związek kobiety i mężczyzny, który został przez nich dobrowolnie zawarty. Prawo cywilne w Polsce dopuszcza tylko małżeństwo monogamiczne. Małżeństwo to podstawowa komórka społeczna, szczególnie chroniona przez prawo. Bardzo eksponowane jest też to, że oboje małżonkowie mają te same prawa i obowiązki względem siebie. Te obowiązki nałożone na małżonków przez prawo cywilne i prawo rodzinne to obowiązek pożycia, wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli zawierając związek małżeński. Współdziałanie dla dobra rodziny musi uwzględniać jednostkowy potencjał każdego spośród współmałżonków: nie oczekuje się, że każde z małżonków będzie zarabiać tyle samo, ale że oboje będą przykładać się do prowadzenia gospodarstwa domowego i każde z nich będzie coś wnosić od siebie do wspólnego życia. Małżonkowie mają obowiązek wspierania się nie tylko materialnie, ale też psychicznie. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza wtedy gdy któreś z małżonków zachoruje.

Prawo rodzinne zajmuje się też regulacjami spraw spadkowych. Największe uprawnienia do spadku ma właśnie współmałżonek oraz dzieci zmarłego. Polskie prawo cywilne reguluje jakie części spadku komu się należą. Oczywiście spisanie testamentu nie jest złym pomysłem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena