Lepiej pracować na etacie czy założyć własną firmę? Pewnie wiele osób natychmiast odpowie: lepiej założyć firmę. Chociaż nie zabraknie i zwolenników etatu.. Jakie są więc wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie?

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1286

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety pracy na etacie

Nie potrzebujesz pieniędzy na start.. Pierwsze pieniądze (wypłatę) zobaczysz już po miesiącu pracy. Jeśli pracodawca jest uczciwy i wypłaca Ci wynagrodzenie regularnie, to daje Ci to jakieś poczucie bezpieczeństwa. Możesz zarabiać niewiele, ale wiesz, że pieniądze trafią w określonym dniu na twoje konto.

Mniejsza biurokracja - jeśli nie masz własnej firmy, to możesz nawet nie wiedzieć, co to słowo oznacza.

Wady pracy na etacie

Brak niezależności. Jest to moim zdaniem podstawowa wada pracy na etacie. Na ogół trzeba wykonywać czyjeś polecenia. Uważasz, że twój szef jest idiotą? Musisz więc poszukać sobie innej pracy albo siedzieć cicho. A najlepiej: Szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego.

Stałe pensja. Jeśli zarabiasz dużo to oczywiście masz powody do zadowolenia. Nie zawsze jednak tak jest… W małych firmach a nawet w dużych (np. w marketach) często nie można liczyć na podwyżkę. Chyba, że państwo podniesie płacę minimalną. Problem ten nie dotyczy tylko ludzi o tzw. niskich kwalifikacjach, ale również osób z wyższym wykształceniem. 

Zalety działalności gospodarczej

Sam o wszystkim decydujesz. To chyba dla wielu osób największa zaleta działalności gospodarczej. Sam jesteś sobie sterem, żeglarzem, okrętem i czym tam jeszcze chcesz.

Większa satysfakcja. Masz poczucie, że należysz do grona ludzi przedsiębiorczych, którzy nie czekają aż ktoś zechce dać im pracę. A to wcale nie takie częste. Większość ludzi to przecież pracownicy etatowi. Jeżeli ci się więc uda, to bez wątpienia będziesz mieć powód do dumy.

Większe dochody, a raczej szansa na większe dochody. Wszystko zależy od Ciebie. Nikt nie ustala Ci pensji. Możesz się więc wykazać i teoretycznie zarabiać, ile chcesz.

Wady działalności gospodarczej

Większa odpowiedzialność finansowa. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej za ewentualne długi odpowiadasz całym swoim majątkiem. Błędy rachunkowe również mogą Cię drogo kosztować. To truizm, ale z urzędem skarbowym nie ma żartów.

Niestałe i niepewne dochody. Jako właściciel firmy nie zobaczysz ani złotówki, jeśli twoja firma nie będzie miała klientów. Co miesiąc zapłacisz jednak Zus oraz poniesiesz inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Być może praca za płacę minimalną wydawała Ci się upokarzająca, ale teraz nikt Ci nie zagwarantuje nawet tych 1500 zł brutto. Wszystko zależy od Ciebie.

Czasami trudno określić, co jest wadą, a co zaletą pracy na etacie lub działalności gospodarczej. To, że sam o wszystkim decydujesz (w przypadku działalności gospodarczej) może być zaletą, ale również i wadą. Podobnie jest ze stałą pensją. To wada pracy na etacie, jeśli masz stalą, niską pensję. Ale w pierwszych miesiącach działalności gospodarczej możesz również nie mieć zysków za to będzie trzeba zapłacić Zus. Warto o tym pamiętać. Działalność gospodarcza zazwyczaj kojarzy się z ryzykiem, ale i nagrodą, jeśli się uda. Praca na etacie z bezpieczeństwem, ale…

Licencja: Creative Commons
0 Ocena