Krótko mówiąc, jest to narzędzie, które eliminuje niebezpieczeństwo istnienia poważnych błędów w księgowości, które powstały z tytułu pomyłek ewentualnie też błędnej interpretacji przepisów.
Nie każdy podmiot, który prowadzi działalność ma obowiązek przeprowadzania audytu, dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy spełniają przynajmniej 2 z 3 wymienionych przez ustawę o rachunkowości warunków. Zgodnie z jej brzmieniem jest to:
-wielkość całorocznego zatrudnienia na poziomie ponad 50 osób licząc wyłącznie etaty,
-poziom aktywów na wysokości minimum 2 mln euro oraz przychody netto ze sprzedaży w wielkości 4 mln euro.
Jeżeli podmiot gospodarczy za dany rok spełni przynajmniej dwa z tych warunków jest zobowiązany do zamówienia działania - audyt finansowy, który przeprowadzi podmiot zewnętrzny.
Sam audyt finansowy nie powinien być traktowany jak kontrola, którą de facto nie jest. Jego rolą jest rozjaśnienie sytuacji, zebranie tych informacji na temat kondycji finansowej przedsiębiorstwa, które mogą mieć szczególne znaczenie dla potencjalnych inwestorów, współpracowników podmiotu gospodarczego czy instytucji, które udzieliły pożyczek i kredytów. Do prowadzenia audytu upoważnione są wyłącznie te biura rachunkowe i finansowe, które posiadają stosowne ustawowe licencje i upoważnienia. Informację na temat tego czy dane biuro takie uprawnienie posiada znaleźć można najczęściej na stronach internetowych danego podmiotu. W sieci też jest najłatwiej wyszukać informacje o tym jak jest przeprowadzany audyt, czas jego trwania oraz elementy szczególnie istotne dla procesu.