Tu jednak pojawia się kwestia w jaki sposób auta mają być do ewidencji firmy wprowadzone: czy jako zakupione na kredyt, czy też może z wykorzystaniem innego narzędzia elastyczniejszego i co ważniejsze dającego spore oszczędności. Drugie z rozwiązań jest szczególnie polecane w przypadku, kiedy mowa jest o wymianie czy nabyciu flity samochodów w liczbie przynajmniej kilkudziesięciu czy kilkunastu. Tego typu zapotrzebowanie w przedsiębiorstwie nie jest niczym nadzwyczajnym szczególnie w branżach, gdzie samochody służbowe i dostawcze oraz specjalistyczne są kwestią oczywistą.
Dlaczego leasing jest tak polecany? Z tego powodu, że daje firmie możliwość wrzucenia kosztów rat leasingu w koszty księgowe oraz rozpisania amortyzacji na cały okres trwania umowy. Zatem ma korzyść finansową z racji umniejszenia podstawy opodatkowania to już jest motywacja, by leasing samochodowy wykorzystać. Co więcej nie jest to produkt, który, by wymagał wnoszenia środków własnych albo szczególnych formalności podczas podpisywania umowy.
Flota samochodów użytkowana w leasingu nie musi być na koniec umowy odkupiona od podmiotu finansującego dlatego też często zdarza się, że duże przedsiębiorstwa za jednym razem wymieniają całą flotę. Zwykle jest to okres 3 lat, ponieważ na tyle umowy leasingowe są podpisywane. Ten aspekt to korzyść dla pracowników, którzy mogą poruszać się nowszymi i lepszymi pojazdami służbowymi a sam zakład pracy znów wrzuca raty w koszty i amortyzację. Te rozwiązania są z powodzeniem stosowane na całym świecie jako wyjątkowo przyjazne również dla samych finansów firmy.