1. Przekonanie, że urodziłeś się nieśmiały. Porzućmy to błędne przekonanie gdyż jest ono bezpodstawne. Nie można urodzić się nieśmiałym. Jest to cecha, którą nabywamy w procesie dorastania. Natura nie jest tak okrutna by w wielkim losowaniu jednemu przydzielić korzystne cechy a innym niekorzystne.
Spotkałem wiele osób, które jeszcze kilka lat temu żyły w przekonaniu, że natura obdarzyła ich nieśmiałością. Dzisiaj spoglądają z uśmiechem wstecz, bo wiedzą, że każdy może się zmieniać. Oni potrafili się zmienić a ja jestem przekonany, że jeśli wciąż cierpisz na nieśmiałość to ty również możesz się jej pozbyć.
Czy słyszałeś może o efekcie Forera? W 1948 psycholog Bertram R. Forer dał studentom do wypełnienia test osobowości, a następnie przedstawił im analizę ich osobowości rzekomo bazującą na wynikach tego testu. Studenci mieli ocenić trafność tej analizy w skali od 0 (bardzo słaba) do 5 (znakomita). Średnia ocen wyniosła 4.26. Później Forer ujawnił, że w wszyscy studenci otrzymali tę samą analizę, która w rzeczywistości była tylko fragmentami horoskopów.
Co to oznacza dla Ciebie? Tylko tyle, a raczej aż tyle, że niektóre opisy pasują do każdego a nieśmiałość jest jednym z nich. Przestań się tak nazywać, bo okłamujesz sam siebie. Czy zawsze jesteś nieśmiały, czy może są sytuacje, w których czujesz pewność siebie? Czy masz swoje ulubione zajęcia, w których świetnie się czujesz i nigdy nie powiedziałbyś, że robiąc to czujesz się nieśmiały? A może podczas prowizorycznych zajęć dnia codziennego jak sprzątanie, kąpiel, przygotowywanie obiadów jesteś nieśmiały?
Wielu ludzi chowa się za etykietą nieśmiałej osoby. Takie zachowanie jest samospełniającą się przepowiednią. Jeśli dana osoba wciąż nazywa siebie nieśmiałą to zaczyna w to wierzyć i zaczyna działać jak osoba nieśmiała.
Nie rozmawia z ludźmi, bo jest nieśmiała. Nie podejmuje działania bez wsparcia innych, bo jest nieśmiała. Nie stara się zrealizować swoich marzeń – nie dąży do realizacji własnego potencjału, bo nie ma pewności siebie. To czyste szaleństwo. Skazywanie się na piekło za życia.
Co możesz zrobić: Wypisz wszystkie sytuacje, w których czujesz się pewnie, dobrze, spokojnie, przyjemnie, w których jesteś zrelaksowany.
Masz to?
A teraz zobacz, że skoro istnieje tyle sytuacji, w których odczuwasz pewność to nie możesz być z natury osobą nieśmiałą. W końcu osoba nieśmiała z natury pozostawałaby taka bez przerwy. Czas najwyższy zmienić błędne przekonania na temat własnej osoby.
2. Uważanie się za pesymistę. Jeśli pojawia się szansa lub wyzwanie (np. zrobienie czegoś szalonego przed innymi ludźmi) nieśmiała osoba zawsze powie, że jest to dla niej zbyt trudne do zrobienia. Co więcej, jeśli ulegnie presji otoczenia i poniesie porażkę to będzie obwiniać samą siebie mówiąc, że zawsze ponoszą porażki. Wiesz, tylko ludzi, którzy nic nie robią nie ponoszą porażek.
Sam wielki Edison poniósł setki porażek zanim wynalazł żarówkę. On jednak był zbyt pewny by nazywać niepowodzenia porażkami. Każde z nich nazywał cennym doświadczeniem. Dla niego była to tylko kolejna informacja, w jaki sposób żarówka nie będzie działała.
Ludzie pewni siebie nie są pesymistami i wytrwale dążą do realizacji własnych celów mimo tego, że często popełniają błędy.
Co możesz zrobić: Gdy tylko pojawia się w głowie negatywna myśl mówiąca: „Nie mogę, nie dam rady, to nie dla mnie” powiedz po cichu lub w myślach „Kasuj, kasuj, kasuj” i zastąp ją myślą pozytywną. Powtarzaj sobie „Mogę to zrobić, mogę to zrobić” tak często jak to tylko możliwe.
3. Nie potrafią powiedzieć „Nie”. Czy często starasz się zadowolić innych ludzi tylko dlatego, że nie potrafisz im odmówić? Ludzie nieśmiali często działają w ten sposób. To typowe zachowanie osoby z niską samooceną. Czas pozbyć się tej pobłażliwości, bo ogranicza twoje pole działania. Ludzie pewni nie spoczywają na łasce innych.
Co możesz zrobić: za każdym razem, gdy ktoś poprosi cię o zrobienie czegoś zastanów się czy faktycznie chcesz to zrobić. Jeśli ktoś wymaga by zrobić rzecz, której nie masz ochoty wykonać (np. pożyczyć pieniądze) powiedz, że nie chcesz tego robić. Nie musisz zadowalać wszystkich wokół. Z drugiej strony nigdy nie dogodzisz wszystkim, więc działając w taki sposób przegrywasz na starcie.
Przestań traktować ludzi tak jakby byli lepsi od Ciebie. Oni szybko to wyczują i zaczną wykorzystywać na swoją korzyść. Pewni siebie ludzie działają w zgodzie z własnym sumieniem (co nie oznacza, że są aroganccy). Nie boją się powiedzieć „Nie” i nie obawiają się działać nawet w sytuacjach, które nie spotykają się ze wsparciem większości. Warto się od nich uczyć!
4. Nie znają swojej wartości i biorą świat zbyt poważnie. Czy zauważyłeś, że dla pewnych siebie ludzi nie jest problemem śmianie się z samego siebie? Oni znają swoją wartość i wiedzą, że mogą się śmiać z samych siebie, bo w ogóle im to nie ujmuje.
Jeśli bierzesz swoje sprawy zbyt poważnie (nigdy nie śmiejesz się z samego siebie) to prawdopodobnie twoja samoocena jest na bardzo niskim poziomie. Boisz się zrobić cokolwiek by nie zostać wyśmianym. Ludzie pewni siebie mają inny sposób podejścia. Uważają, że jeśli ktoś się z nich śmieje to nie ma żadnego znaczenia, bo znają własną wartość.
Co możesz zrobić: wypisz swoje mocne strony, zdolności, pozytywy i wszystkie swoje osiągnięcia zarówno małe jak i duże.
Teraz pomyśl o tych wszystkich rzeczach. Wszystkie z nich sprawiają, że jesteś wartościową osobą. Żadna z tych rzeczy nie zmieni się, bo ktoś postanowił z ciebie zadrwić. Mogą się śmiać, ale ty wiesz, kim jesteś i dzięki temu jesteś niewzruszony jak skała. Za każdym razem, gdy czujesz, że twoja pewność spada przypomnij sobie o swoich aktywach, wartościach, pozytywach.
Dobrym pomysłem jest przeczytanie a nawet przepisanie swoich wartości każdego poranka. Takie działanie wywinduje twoją samoocenę w przeciągu kilku tygodni.
Nie zapominaj by śmiać się często. Nawet z siebie i swoich problemów. Śmiech to zdrowie. Co więcej ludzie wolą spędzać czas z pozytywnymi osobami, więc zyskają na tym także twoje relacje międzyludzkie.
5. Nie wierzą w samorozwój i naukę. Ciągły rozwój osobisty sprawia, że nieśmiała osoba zaczyna przepełniać się pewnością siebie. Dzieje się tak, ponieważ widzi zachodzące w życiu zmiany – zaczyna odczuwać odpowiedzialność za rzeczy, jakie dzieją się w jej życiu. Dostrzega, że posiada kontrole i że może kształtować swoje życie.
Zauważyłem, że pewne siebie osoby wciąż poszukują sposobów na poprawę jakości swojego życia. Interesują się rozwojem osobistym, uczą się nowych języków, ćwiczą i dbają o sylwetkę, pracują nad swoimi słabościami i rozwijają swoje nabyte już umiejętności. Zauważyłem również, że nieliczni „nieśmiali” działają w podobny sposób. Ciągły rozwój osobisty (czy nauka) jest niesłychanie ważny, jeśli dążysz do stania się pewną siebie osobą.
Kiedy się rozwijasz, czujesz się lepiej. Kiedy czujesz się lepiej, czujesz się pewniejszy siebie. Widzisz jak to działa? Wszystko jest ze sobą powiązane. Kiedy samorozwój stanie się twoim codziennym nawykiem, wszystkie aspekty twojego życia ulegną poprawie. Zauważysz, że jesteś prawdziwym architektem swojego życia i nie ma niczego, co mogłoby cię powstrzymać przed realizacją swoich dążeń.
Co możesz zrobić: Wybierz część swojego życia (coś innego niż chęć nabrania pewności siebie), którą chcesz poprawić. Może to być nauka nowego języka, zrzucenie paru kilogramów lub wyrobienie sobie sylwetki. Wybierz coś, co od dawna chciałeś zrobić i co będzie miało bardzo pozytywny wpływ na twoje życie.
Teraz stwórz plan działania – co zamierzasz zrobić by wybrana sfera uległa poprawie? Pracuj nad tym każdego dnia. Dzięki temu nie tylko nabierzesz nowej umiejętności czy zaczniesz wyglądać lepiej. Dzięki temu wzrośnie twoja pewność siebie
6. Nie biorą odpowiedzialności za swoje życie. Zamiast tego zrzucają odpowiedzialność na kogoś innego. To chyba jedna z największych krzywd, jakie wyrządzają sobie nieśmiali ludzie. Pozwól, że zadam ci pytanie. Jakim cudem chcesz stać się pewną siebie osobą, jeśli wciąż wierzysz, że to inni ludzie są odpowiedzialni za to, kim jesteś dzisiaj? Myślisz, że gdyby inna przeszłość, gdybyś nie doświadczył tego, co cię spotkało, byłbyś pewniejszy? Szukasz wymówek! Przeszłość jest tylko w twojej głowie. Nie istnieje! Nie obwiniaj nikogo za swoje życie. Tak robią tchórze. Ty bierz odpowiedzialność za wszystko, co ci się przydarza. Jeśli zostaniesz oszukany to nie mów, że ktoś cię oszukał. Powiedz, że dałeś się oszukać. To odpowiedzialność! Twoje życie to twoje decyzje!
Co możesz zrobić: Zdaj sobie sprawę z faktu, że TYLKO TY jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Oznacza to, że jeśli potknie ci się noga to, dlatego, że gdzieś popełniłeś błąd i nie można szukać winnych. Jeśli odniesiesz sukces to, dzięki sobie. Jeśli jesteś nieśmiały to, dlatego, że tak wybrałeś. Jeśli jesteś pewny to, dlatego, że chcesz taki być. Rozumiesz? Bierz odpowiedzialność za swoje życie!
7. Oddawanie się monotonii dnia codziennego. Nigdy nie zmienisz swojego życia, jeśli codziennie będziesz robił to samo. Jeśli chcesz być pewną siebie osobą musisz otrząsnąć się z rutyny. Jeśli wciąż będziesz robić te same rzeczy to wciąż będziesz otrzymywać takie same efekty. Jeśli zaczniesz robić inne rzeczy otrzymasz inne efekty. To aż tak proste! Rzeczy, jakie robiłeś do tej pory sprawiły, że stałeś się nieśmiałą osobą. Teraz jest czas by to zmienić. Podejmij inne działanie, otrzymasz inne rezultaty. Wiem, że sobie poradzisz.