Porównując marketing sieciowy do innych form zarobkowania szybko dojdziemy do wniosku, że jest to dla wielu z nas sposób optymalny. Warto jednak zapoznać się nie tylko z zaletami, ale i z wadami tego systemu. Nie każdy bowiem znajdzie w sobie odwagę, by zaryzykować i zarobić.

Data dodania: 2011-11-15

Wyświetleń: 1317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W niniejszym tekście chciałbym pokazać jak mają się tradycyjne sposoby zarabiania pieniędzy do bardziej nowoczesnej metody zarobkowania, jaką jest marketing sieciowy (MLM). Używając pewnych uproszczeń, możemy założyć, że pieniądze można zarobić na trzy podstawowe sposoby: pracując na etacie, zakładając własną firmę oraz inwestując swój czas i umiejętności w marketing sieciowy. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, o których postaram się pokrótce napisać.

Praca na etacie jest synonimem stabilnego sposobu zdobywania wynagrodzenia. Łączy się z regularnym, comiesięcznym zarobkiem, począwszy od pierwszego miesiąca pracy. Na start nie potrzebujemy żadnych funduszy, prawdopodobnie przepracujemy tygodniowo około 40 godzin, tyle bowiem wynosi standard czasu pracy na etacie.

Praca na etacie nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużą odpowiedzialnością pracownika. Karą może być nagana, w najgorszym przypadku utrata stanowiska. Niewielki wpływ na podejmowane decyzje, to również atut, jeśli nie chcemy ponosić ryzyka finansowego. Najważniejsze zaś, jest to, że czas po pracy jest wolny i można poświęcić go na własne przyjemności.

Do najczęściej wymienianych wad pracy na etacie należy zazwyczaj wczesne wstawanie, konieczność odsiedzenia ośmiu godzin za biurkiem, niekiedy również praca w weekendy. Praca na etacie rzadko łączy się z perspektywą prawdziwego awansu, raczej z marazmem i nudą. Jeśli dodamy do tego stosunkowo niskie zarobki i stałą obecność szefa nad głową, to perspektywa takiego życia do emerytury – jeśli uda się do niej dożyć – nie jest zachęcająca.

Założenie własnej działalności, to przede wszystkim dobry pomysł na wejście na rynek. Bez tego nie mamy szans. Jeśli jednak posiadamy już pieczątkę z nazwą własnego biznesu, możemy rzeczywiście poczuć, że budujemy coś pożytecznego, każdy sukces firmy przyniesie nam też osobistą satysfakcję.

Docelowo posiadanie firmy powinno się też wiązać ze znaczną poprawą stanu naszych finansów. Możemy też być pewni, że raczej sami się ze swojej firmy nie zwolnimy – daje to poczucie niezależności, zwłaszcza kiedy chcemy zaplanować urlop. Wiele kosztów, które i tak, na co dzień ponosimy, możemy teraz odpisać od podatku.

Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej, może się okazać, że nasz dochód wcale nie będzie regularny, a skoro zależy od naszego zaangażowania w sprawy firmy, to cierpi na tym nasz wolny czas, często zdarza się, że osiem godzin pracy nie wystarcza.Na rynku nigdy nie można czuć się zbyt bezpiecznie, dochodzą do tego jeszcze konsekwencje prawne ponoszone za firmę i za jej ewentualnych pracowników. Na dodatek żeby zacząć, trzeba już coś mieć, potrzebujemy kapitału początkowego.

Przyjrzyjmy się, więc jak na tym tle kształtuje się sytuacja z marketingiem sieciowym. Podstawową zaletą jest tu minimalny kapitał początkowy i niemal zerowe ryzyko straty. Podobnie jak w przypadku własnej firmy samemu decyduje się ile czasu należy poświęcić na pracę, tyle tylko, że nie jesteśmy zależni od błędów innych ludzi, np. pracowników, przez co sami dokładniej kierujemy naszą karierą.

Istotnymi elementami są też niezależność finansowa, niskie koszty, równe szanse wszystkich uczestników tego rodzaju biznesu i globalny zasięg, który ograniczają jedynie nasze umiejętności komunikacyjne.Główne wady związane są z niedoinformowaniem naszych znajomych czy nawet członków rodziny. MLM może im się kojarzyć z piramidami finansowymi i namawianiem wszystkich sąsiadów, znajomych i oczywiście również członków rodziny do udziału w przedsięwzięciu.

W rzeczywistości jednak podstawowa wada, to konieczność zaangażowania sporego wysiłku w przypadku, gdy liczymy na duże wpływy. Bez wytrwałości w dążeniu do celu i otwartości na rozmaite nowe doświadczenia, trudno będzie nam mówić o osiągnięciu sukcesu.

Wnioski każdy powinien wyciągnąć sam, bo żadna z opisanych powyżej metod nie jest wolna od wad. Ważne jest przede wszystkim określenie własnych priorytetów i wytrwałe dążenie do celu, bez względu na wybrany sposób.

Licencja: Creative Commons