Czy można wyłączyć emocje? Jakie byłoby życie pozbawione emocji? Dlaczego emocje są tak ważne w Twoim życiu? Jak nauczyć się rozpoznawać emocje i jak nad nimi panować?

Data dodania: 2011-11-14

Wyświetleń: 2246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

CIAŁO  MIGDAŁOWATE
Gdy opisywałem układ limbiczny celowo pominąłem jego najważniejszą  część, którą ze względu na jej kształt nazwano ciałem migdałowatym.
Ciało migdałowate bowiem wyspecjalizowało się w zarządzaniu emocjami.
Joseph LeDoux neurolog z Center for Neural Science na Uniwersytecie Nowojorskim, prowadząc niezwykle skomplikowane badania połączeń nerwowych w mózgu odkrył kluczową rolę ciała migdałowatego. Z jego badań jednoznacznie wynika, że ciało migdałowate i wzajemne oddziaływanie między nim, a hipokampem [1] tworzą 

INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ.

W architekturze mózgu ciało migdałowate pełni funkcję

CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO.
Kiedy ogłosi alarm np. spowodowany strachem, wysyła polecenia do wszystkich najważniejszych części mózgu.
W sytuacjach, które uzna za krytyczne, ciało migdałowate przejmuje całkowitą kontrolę nad mózgiem, z umysłem racjonalnym
włącznie. Jest to możliwe dzięki bardzo rozbudowanej sieci połączeń nerwowych ze wszystkimi obszarami mózgu.
Joseph LeDoux odkrył też, że sygnały sensoryczne wysyłane przez oczy i uszy do mózgu, płyną najpierw do wzgórza [2], a dalej pojedynczym - szybkim - połączeniem nerwowym do ciała migdałowatego. Drugi sygnał ze wzgórza wysyłany jest do nowej kory mózgu czyli do umysłu racjonalnego.
Taki układ połączeń nerwowych pozwala ciału migdałowatemu na podjęcie działań np. na ogłoszenie alarmu zanim nowa kora mózgu zdążypomyśleć czyli przeanalizować otrzymane informacje.
W rezultacie podczas pierwszych kilkutysięcznych sekundy postrzegania czegoś, nieświadomie pojmujemy co to jest ale też decydujemy, a raczej ciało migdałowate decyduje za nas, czy to coś jest dla nas dobre, czy złe. Następnie nasz świadomy umysł jest informowany nie tylko o tym co widzimy ale też otrzymuje opinię o obserwowanym zjawisku.
To jeszcze nie wszystko.
Ciało migdałowate zapamiętuje emocjonalną otoczkę zdarzeń. Mózg zapisuje wspomnienia emocjonalne ze  szczególna mocą 
dzięki czemu są one najtrwalsze. Mózg używa w tym celu tego samego neurochemicznego systemu,
którego używa w czasie ogłaszania alarmu ciało migdałowate. Współdziałanie umysłu racjonalnego z umysłem emocjonalnym
w najprostszym ujęciu przebiega tak:
Pamięć umysłu racjonalnego pozwoli nam rozpoznać twarz znajomego, a ciało migdałowate podpowie czy go lubimy, czy nie.
Naukowcy nazwali to zjawisko 

POJMUJĄCĄ NIEŚWIADOMOŚCIĄ.

A gdyby tak - co jest możliwe - odłączyć od mózgu ciało migdałowate?
O tym w kolejnej części.
Przypisy:
[1] Hipokamp(łac. hippocampus, dawna nazwa: Róg Amona Cornu Ammonis) element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć; drobna struktura nerwowa, umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia.Składa się ze stopy, koryta i strzępka. Formacja hipokampa (albo hipokampalna) jest terminem szerszym i oprócz samego hipokampa obejmuje również zakręt zębaty i korę śródwęchową. Hipokamp ma decydujące znaczenie dla pamięci świeżej. Odgrywa dużą rolę w procesach uczenia się, ponieważ to w nim następuje przenoszenie wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.
[2] Wzgórze(łac. thalamus, ang. thalamus) część międzymózgowia znajdująca się pod spoidłem wielkim. Przylega do niego podwzgórze.Odpowiada za wstępną ocenę bodźców zmysłowych i przesyłanie ich do kory mózgowej (oprócz węchu). Pełni kluczową rolę w integracji informacji czuciowych i ruchowych, w procesach uwagi i kontrolowania dostępu do danych czuciowych. Stanowi największą ilość istoty szarej międzymózgowia. Wzgórze tworzą skupienia istoty szarej (jądra) pooddzielane przez pasma istoty białej. Stanowi ograniczenie komory bocznej oraz komory trzeciej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena