Mówi się, że stres w obecnej erze jest zabójcą numer 1. Jeśli tak jest to umiejętność redukcji stresu jest najsilniejszą życiodajną siłą. 

Data dodania: 2011-08-19

Wyświetleń: 1798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stres otacza nas bezustannie. Przychodzi i atakuje niespodziewanie w najróżniejszych miejscach: w pracy czy to w domu. Źródłem stresu może być korek uliczny, polityka, gospodarka, światowy kryzys, zmiany klimatu, klęski, powodzie, śmierć bliskiej osoby i wiele innych, niezliczonych sytuacji dnia codziennego.

To nie stres jest niebezpieczny – on czasem jest niezbędny dla przetrwania (np. atak groźnego zwierzęcia). Niebezpieczny okazuje się brak umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Gdy poznasz sposoby na skuteczną redukcję napięć w swoim życiu otworzysz wrota do nowego, pięknego świata. Mimo, że wokół wszystko będzie takie jak dawniej, w środku staniesz się inną osobą – spokojną, pewną i szczęśliwą.

Umiejętność adaptacji czy radzenia sobie ze stresem jest wyznacznikiem prowadzącym do produktywnego i szczęśliwego życia. Ta jedna umiejętność ochroni Cię przed chorobami, zmęczeniem, depresją czy uczuciem wypalenia.

Co możesz zrobić zminimalizować stres?

Istnieje mnóstwo technik, dzięki którym uodpornisz się na działanie stresorów. Które z nich są dobre? Które będą odpowiednie dla Ciebie?

Powinieneś kierować się kilkoma głównym zasadami przy indywidualnym doborze technik radzenia sobie ze stresem. Najważniejsze to by:

- były odpowiednie dla Twoich indywidualnych potrzeb;

- pasowały do Twojego stylu życia;

- dążyły do poczucia balansu pomiędzy stresorami a relaksem;

Wszystko wydaje się proste, ale… jeśli istnieją tysiące technik na zwalczanie stresu, a eksperci wciąż sprzeczają się, która technika jest najlepsza powstaje mały problem…

Czy próbować wszystkiego? Nie! Wybierz to, co dobre właśnie dla Ciebie. Techniki można podzielić na kilka grup. Pracuj z grupą, z którą się identyfikujesz i którą uważasz za najodpowiedniejszą dla siebie. Następnie wypróbuj kilka technik i skoncentruj się dłużej na tej, która sprawia ci najwięcej przyjemności. Jeśli czujesz nagłą redukcję napięć to cudownie. Oto właśnie chodzi! Jeśli nie spróbuj innej i kolejnej aż do momentu, gdy znajdziesz technikę lub kilka technik, które są najodpowiedniejsze właśnie dla Twojej osoby.

Jak ogólnie można by podzielić bogactwo technik antystresowych?

1. Techniki umysłowe (praca z umysłem)

Często oparte na medytacji. Ich zadaniem jest uspokojenie napływającego wciąż potoku, często negatywnych myśli. W rezultacie uspokajając umysł uspokajasz całe ciało.
Dla przykładu może to być słuchanie nagrań CD, muzyki relaksacyjnej a także zachodnie i wschodnie techniki medytacyjne.

Używaj technik, z którymi jesteś w stanie się zidentyfikować. Mimo, że medytacja uczy dochodzenia do obszarów umysłu gdzie stres „roztapia się” i mimo, że ma ogromną moc dla niektórych osób może być drogą przez mękę. Nie każdy czuje się dobrze w takim rodzaju aktywności. Mimo wszystko zachęcam do spróbowania przed wyrażeniem opinii. Medytacja skrywa w sobie potężną moc, którą możesz także wykorzystać do wyznaczanie celów, usprawnienia umysłu, koncentracji - wyobraźni. Możesz także wykonywać afirmacje, wizualizować jak i podładować swoje baterie mnóstwem innych technik z zakresu pracy z umysłem.

2. Ćwiczenia fizyczne

- chodzenie, pływanie, rower, sport, Tai Chi, Joga i inne ćwiczenia to dobry sposób na złagodzenie poziomu stresu.

- przy doborze ćwiczeń kieruj się jedną zasadą: czas na ćwiczenia powinien być przyjemnością. Ćwiczenia, które sprawiają radość przyniosą więcej korzyści w znacznie krótszym czasie. Istnieje specjalne ćwiczenia, które mają załagodzić zestresowane ciało. Według mnie ważniejsze od lat badań w laboratoriach nad skutecznością ćwiczeń jest subiektywne poczucie odczuwanej radości. Jeśli nie lubisz danej aktywności fizycznej – porzuć ją, jeśli sprawia ci radość – korzystaj do woli. 

3.Naturalne techniki radzenia sobie ze stresem

Istnieje mnóstwo efektywnych, naturalnych technik łagodzących napięcie i poprawiających ogólny stan zdrowia. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy zaczniesz korzystać z technik, z którymi możesz się łatwo utożsamić i które uważasz za najodpowiedniejsze właśnie dla Ciebie. Każdy z nas jest inny i na różne osoby zadziałają różne techniki.

Jak stres wpływa na Ciebie, jak chcesz sobie z nim poradzisz…co według Ciebie jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie ze stresem?

Przyglądając się naturalnym środkom mamy do wyboru całe spektrum możliwości. Co powiesz na homeopatie, akupresurę, akupunkturę, masaż, Reiki, refleksologie lub którąś z ogromu możliwości technik sprowadzających się do relaksu i wyciszenia…zarówno psychicznego jak i fizycznego?

Dobrym pomysłem jest wybranie prostych technik, których zastosowanie nie sprawia problemu. Jeśli zdecydujesz się na te, które możesz zastosować samodzielnie w domu to będziesz mógł sprawić sobie chwilę wytchnienia tak często jak będziesz miał na to ochotę.

Istnieje mnóstwo prostych technik, które możesz stosować bez konsultacji z profesjonalistą. Często są one proste do wykonania i dają natychmiastowe efekty zarówno mentalne, fizyczne oraz poprawiają ogólny stan zdrowia

4. Psychologiczne techniki – popularne na zachodzie

- częste przerwy w pracy
- umiejętność odmawiania, powiedzenia „Nie” (asertywność: np. gdy obowiązków jest zbyt dużo, lub gdy nie chcesz czegoś zrobić a działanie podejmujesz by nie urazić drugiej osoby)

- zarządzanie czasem

- ustalanie priorytetów dla zadań

- i wiele innych

 

Uważam, że techniki z tej grupy są niezwykle przydatne. Nie tylko pozwalają zredukować poziom stresu, ale także poprawiają wydajność i produktywność w pracy, a tym samym pozwalają szybciej osiągnąć wymarzone cele. Uzyskanie upragnionych efektów i zniwelowanie stresu wymaga stosowania tych technik przez dłuższy czas. Mimo to pewna poprawa w samopoczuciu występuje od początku ich stosowania. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy stają się nawykami.

Te techniki można stosować także w celach profilaktycznych – stosując je chronisz się przed stresem, jaki może wystąpić w przyszłości tj. stres w pracy, nadchodzące terminy, brak czasu na relaks. Planowanie to skuteczny zarządca stresu.


Co dalej?

Przedstawione zostały 4 grupy technik radzenia sobie ze stresem. Każda z nich zawiera w sobie mnóstwo sposobów na niwelowanie napięć. Próbuj różnych z nich do czasu, aż znajdziesz swoje ulubione. Powstaje niestety mały problem. Spróbowanie ich wszystkich może zając tygodnie, miesiące a nawet dłużej.

Takie działanie może spowodować dodatkowy stres. Co więc robić by zadbać o relaks zanim znajdzie się swoje najlepsze sposoby na radzenie sobie ze stresem?


Spróbuj technik, które sprawdziły się już wielokrotnie na innych osobach. Do tych, które ludzie wymieniają, jako skuteczne najczęściej można zaliczyć:
- częste leżenie (oglądanie TV, czytanie książki, słuchanie muzyki i po prostu relaksowanie się).

Jak wiadomo człowiek odpoczywa w pozycji leżącej. Leżąc twoja energia wzrasta, ciało regeneruje się i lepiej radzi sobie z nagromadzonym stresem. Spróbuj! Połóż się na 5 minut w przeciągu każdej godziny. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić w pracy to poleż trochę dłużej w domu. Możesz leżeć na podłodze, dywanie, na łóżku, na sofie. Ważne by nie zasypiać! Po prostu połóż się na parę minut i zrelaksuj się…

Zatrzymaj potok myśli

Poświęć 30 minut w ciągu dnia na „uwolnienie się” od negatywnych myśli. W głowie bez przerwy wirują i kłębią się tysiące myśli. Każdy z nas bezustannie prowadzi dialog z samym sobą a całkowite powstrzymanie się od negatywnych myśli okazuje się bardzo trudne.

Czy można w ogóle przestać myśleć? Czy powtarzanie sobie „nie myślę o niczym” nie jest właśnie myśleniem?  Spróbuj czegoś innego. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach, by uwolnić się od natłoku myśli na temat problemów, trudności, wydarzeń, stresów. Zacznij, od 2-3 minut. Skoncentruj się na afirmacji. Zamknij oczy. Powtarzaj w myślach zdanie w stylu: „mój umysł jest całkowicie odprężony i spokojny”.

Możesz zrobić to także w inny sposób. Pozwól swoim myślom na naturalny bieg. Nie koncentruj się na żadnej z nich. Niech pojawiają się spontanicznie w głowie jednak nie zatrzymuj uwagi na ani jednej. Niech przychodzą i odchodzą niczym chmury na niebie.

Prawdopodobnie po krótkim czasie twój umysł zwolni bieg i odczujesz spokój.

Gdy jesteś bardzo zestresowany może potrwać to chwilę dłużej, ale w końcu odnajdziesz ukojenie. Niema co do tego wątpliwości.

W miarę praktyki koncentracja i spokój zaczną przychodzić coraz szybciej a ty nie będziesz musiał poświęcać sporego wysiłku. By uzyskać jeszcze lepsze rezultaty możesz posiłkować się wieloma technikami, które pomagają uspokoić umysł tj. antyczne Mudry (pozycje rąk), medytacje, wizualizacji. Pozwolą one łatwiej wyciszyć umysł i pomogą obudzić Twój ukryty potencjał.

W końcu… dbaj o zdrowie

Zdrowi ludzie są mniej zestresowani, mają więcej energii i są szczęśliwsi.

Koncentruj się na dążeniu do maksymalnego zdrowia. Wielu problemów i napięć możesz uniknąć samodzielnie dzięki odpowiedniemu odżywianiu czy rekreacyjnym sportom. Możesz także wspomóc uzdrawianie ciała pod okiem specjalisty:

* bóle – wybierz się na masaż, do kręgarza, fizjoterapeuty

* problemy immunologiczne – homeopatia, naturopatia, ziołolecznictwo, akupunktura, akupresura

* problemy emocjonalne – reiki, psychoterapia, afirmacje i wiele innych

Zadbanie o własne zdrowie to skuteczna profilaktyka antystresowa. Postaraj się by codziennie zastąpić, choć jedną rzecz niekorzystną dla twojego zdrowia na coś bardziej sprzyjającego. Zrób coś dla własnego zdrowia każdego dnia. To właśnie małe wybory składają się na ogólny stan zdrowia i samopoczucie na co dzień.

Im mocniej koncentrujesz się na swoim zdrowiu tym więcej go dostajesz.
Zdrowie to nie brak symptomów. Zdrowie to brak schorzeń. Zdrowie to duża ilość energii, wolność od dysfunkcji ciała i umysłu. Teraz jest najlepszy czas by o nie zadbać. Twoje decyzje dzisiaj decydują o zdrowiu, jakie będziesz miał jutro.
Redukcję stresu można opisać bardzo prosto. Jest to proces, w którym jak najczęściej wybierasz korzystne działanie dla swojego ciała i umysłu…proces, który wpływa na twoje zdrowie, jakość twojego życia, niższy poziom stresu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena