Coaching EFT Techniki Emocjonalnej WolnościEFT Techniki Emocjonalnej Wolności inaczej tapping. Perfekcyjna metoda szybkiego uwalniania się od fobii, depresji, lęku, złości i innych negatywnych emocji.
 

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 4379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnim czasie coraz bardziej otwieramy się na różne azjatyckie metody lecznicze. Coraz więcej wiemy o energii chi, układzie meridianów, akupunkturze i akupresurze (shiatsu). Nawet lekarze medycyny tradycyjnej, kiedy już zawodzą wszystkie metody, często włączają tę mającą ponad 5000 lat wiedzę leczniczą do swojej diagnostyki i terapii.


Według tej prastarej wiedzy energia w ciele ludzkim (chi lub prana) przepływa przez układ meridianów. Jeśli energia życiowa przepływa przez układ bez zakłóceń, człowiek znajduje się w doskonałej równowadze. Ale jeśli ta energia jest w jakiś sposób zakłócona, to odczuwamy dysharmonię, która często prowadzi do choroby. Na tym właśnie opiera się EFT, które spopularyzował i rozwinął Gary Craig, inżynier z wykształceniem naukowym i zacięciem psychologicznym, który przez wiele lat poszukiwał skutecznej metody rozwiązywania problemów emocjonalnych ludzi i zachwycił się metodą TFT rozwijaną przez dra Callahana.
 
Czym jest EFT?
Nowa metoda zwana Emotional Freedom Techniques (Techniki Emocjonalnej Wolności) opiera się głównie na opukiwaniu palcami specjalnie wyznaczonych punktów meridianowych ciała oraz wypowiadaniu przy tym zdań dotyczących określonego problemu. Dzięki opukiwaniu tych punktów wysyłamy energię, która usuwa konkretne zaburzenie. Układ energetyczny zostaje wtedy przywrócony do równowagi, a negatywne zdarzenie nie wywołuje już męczącej reakcji czy symptomu w ciele. Dzięki EFT możemy szybko i trwale wyzdrowieć, zdarza się, że i czasem w ciągu kilku minut! Oczywiście może to budzić sceptycyzm i ostrożność, ale łatwo się przekonasz że to nie bajki, kiedy zastosujesz opukiwanie do własnych problemów i odczujesz pozytywne efekty już po pierwszej rundce.
 
To metoda leczenia różnych problemów emocjonalnych i somatycznych, która  przyjmuje za punkt wyjścia twierdzenie, że przyczyną wszelkich negatywnych emocji (lub problemów zdrowotnych o podłożu emocjonalnym) jest zakłócenie układu energetycznego naszego ciała.
 
Położenie podstawowych punktów do opukiwania:
Punkt Brwi 1: w miejscu styku oka i nosa
Punkt Brwi 2/ Bok Oka: przy skroniach
Punkt Pod Okiem: na brzegu kostnym oczodołu
Punkt Wąsów: pod nosem
Punkt Brody: we wgłębieniu na brodzie
Punkt Karate: wzdłuż brzegu dłoni między nadgarstkiem a podstawą palca małego
Punkt Obojczyka: na kości obojczyka i poniżej niej
Punkt: Boczny: w linii między pacha a talią
Punkt Serca: w lewej połowie klatki piersiowej pod obojczykiem (ten punkt wyjątkowo masujemy, nie opukujemy)
Punkt Głowy: czubek głowy
Punkty na Palcach: w miejscu styku opuszki palca z płytką paznokciową.

 
Wstępem do procedury opukiwania jest tzw. Ustawienie (zdanie wypowiadane podczas opukiwania), które rozpoczynamy od opukiwania od Punktu Karate lub masowania Punktu  Serca (węzeł limfatyczny). Ma ono zneutralizować tzw. Odwrócenie Psychologiczne, które występuje w ok. 40% przypadków i może skutecznie uniemożliwić efekt opukiwania. Następnie przechodzimy do tzw. rundy negatywnej (wypowiadamy wtedy „przypominacze:” problemu nad którym pracujemy), przejściowej i następnie pozytywnej (część podczas, której skupiamy się na uwolnieniu od problemu i wykreowaniu stanu spokoju).
 
Przykład ogólnej rundki EFT na problem niewiary pozytywne w zmiany życiowe
 
1) Opukujemy Punkt Karate i wypowiadamy przy tym następujące zdanie:
Mimo że nie wierzę, w pozytywne zmiany w moim życiu, to szczerze i głęboko akceptuję siebie. (powtarzamy to zdanie ok. 6-10 razy).
 
2) Następnie przechodzimy do rundy negatywnej czyli opukiwania sekwencji punktów od Punktu brwi do Punktu Głowy. Przy każdym punkcie wypowiadamy „przypominacz”:
 
Punkt Brwi 1: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Brwi 2/ Bok Oka: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Pod Okiem: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Wąsów: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Brody: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Obojczyka: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt: Boczny: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Głowy: nie wierzę w pozytywne zmiany w moim życiu
 (Tu można włączyć jeszcze procedurę 9-gamową, ale o tym już przeczytacie szczegółowo w jednym z podręczników EFT, które podaję na końcu artykułu.)
 
4) Następnie przechodzimy do rundy przejściowej, w której znów opukujemy te same punkty, ale wypowiadamy przy tym inne zdania:
 
Punkt Brwi 1: Otwieram się na pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt Brwi 2/ Bok Oka: Wiara w pozytywne zmiany jest dobra i bezpieczna dla mnie i dla moich bliskich
Punkt Pod Okiem: Wybieram pozytywne zmiany w moim życiu, nawet jeśli nie do końca w nie wierzę
Punkt Wąsów: Dlatego też całkowicie uwalniam się od tego braku wiary w siebie i pozytywne zmiany w życiu
Punkt Brody: Wybaczam wszystkim, którzy zaszczepili we mnie tę niewiarę
Punkt Obojczyka: Wybaczam sobie wszystko, czym się przyczyniam do tej niewiary w pozytywne zmiany
Punkt: Boczny: Wierzę w to, że moje życie może się zmienić pozytywnie
Punkt Głowy: Dlatego teraz bezpiecznie wybieram pozytywne zmiany w moim życiu
 
5) Następnie przechodzimy do rundy pozytywnej, którą powtarzamy co najmniej 6 razy.
 
Punkt Brwi 1:  To wspaniałe, że moje życie zmienia się pozytywnie
Punkt Brwi 2/ Bok Oka: Jestem szczęśliwa, że wszystko w moim życiu zmienia się pozytywnie
Punkt Pod Okiem: Te zmiany przynoszą mi spokój wewnętrzny i poczucie bezpieczeństwa
Punkt Wąsów: Cieszę się pozytywnymi zmianami w moim życiu
Punkt Brody: Te zmiany przynoszą mi szczęście i radość (nowy związek, nową pracę itp. – można uszczegółowić)
Punkt Obojczyka: Cieszę się, że uwierzyłam w pozytywne zmiany w moim życiu
Punkt: Boczny: Jestem szczęśliwa, że pozytywne zmiany w życiu są  dobre dla mnie i moich bliskich
Punkt Głowy: Cieszę się, że pozytywne zmiany w moim życiu przynoszą mi miłość i szczęście
 
 
Obszary zastosowań EFT
EFT często przyczynia się do zaskakująco szybkiego i trwałego wyzdrowienia lub złagodzenia objawów chorobowych. Jest niezwykle proste, więc można się go szybko nauczyć. Metodę można stosować u osób dorosłych i dzieci, a także zwierząt. Oczywiście EFT nie jest metodą na wszystkie dolegliwości, ale można się pokusić o stwierdzenie, że działa niemal w 90% przypadków; nawet tam gdzie wszystko inne zawiodło. To metoda samopomocy będąca ciągle w fazie eksperymentalnej i wciąż dynamicznie się rozwijająca.
 
 

   1. Zaburzenia psychiczne: traumy (gwałt, wykorzystania seksualne, zaburzenia postraumatyczne, wypadki, wspomnienia wojenne, wspomnienia katastrof, wspomnienia doznanej przemocy), lęki i fobie (lęk przed przemawianiem i wystąpieniami publicznymi, klaustrofobia, lęk przed wodą, lęk wysokości, lęk przed pająkami, lek przed lataniem, lęk przed psami, lęk przed operacjami, lęk przed egzaminem, lęk przed zastrzykami, napady paniki itd.), stres, wewnętrzny niepokój, nałogi, problemy z wagą i zaburzenia pokarmowe, depresja, zaburzenia snu, chrapanie, agresja, złość, gniew, smutek, żal, jąkanie się, stwardnienie rozsiane, niskie poczucie wartości/ samoocena, problemy w związkach, z partnerem, dziećmi, rodzicami, zaburzenia seksualne.
   2.  Zaburzenia fizyczne: ból ostry i chroniczny, ból głowy, migrena, zapalenia, dolegliwości menstruacyjne, reakcje alergiczne, astma i inne dolegliwości oddechowe, problemy trawienne, napięcia,  sztywnienie, problemy skórne, skurcze mięśni i inne.
   3. U dzieci: lęk przed rozstaniem, lęk przed szkołą, lęk przed ciemnością, lęk przed potworami i duchami, trudności w nauce, zaburzenia koncentracji, dysleksja, moczenie się.
   4. Inne: poprawa wydajności w pracy, szkole lub sporcie, a także w czasie wolnym.

 
To oczywiście nie wszystkie z możliwości zastosowań EFT. Spektrum działań tej metody ciągle się powiększa.
 
Artykuł przedstawia skrótowo i pobieżnie metodę. Po szczegółowe informacje na temat EFT oraz sekwencji opukiwania odsyłam do kilku pozycji książkowych dostępnych na polskim rynku, m.in. Zapukaj po zdrowie Horsta Benescha, Wprowadzenie do EFT   Joanny Chełmickiej (podręcznik do pobrania bezpłatnie pod tym linkiem: http://www.zlotabrama.pl/?kat=dopobrania&act=rozklad), Ulecz się sam Susan Wright, Terapia przez opukiwanie dr Roberty Temes oraz świeżo wydana po polsku książka prekursora metody -  Garego Craiga Podręcznik EFT. Radykalne usuwanie każdej dolegliwości. Zapraszam do lektury i stosowania metody w życiu codziennym. Wiele informacji i filmików instruktażowych znajdziecie także na youtube.pl
 
Kiedy iść do trenera na sesje?

   1. Kiedy czujesz, że trafiłeś na problem, z którym sobie nie poradzisz.
   2. Kiedy boisz się zaczynać pracę nad jakimś aspektem twojego życia,
   3. Kiedy od jakiegoś czasu stosujesz EFT, ale nie uzyskujesz zadawalających efektów,
   4. Kiedy masz wątpliwości co do poprawności stosowania przez siebie metody,
   5. Kiedy problem do „wystukania” jest zbyt rozległy i potrzebujesz innej perspektywy,
   6. Kiedy pojawiają się opory do dalszej pracy i wprowadzania zmian,
   7. Kiedy wracasz do starych nawyków,
   8. Kiedy masz poczucie, że wróciłeś do punktu wyjścia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena