Popularny już na Zachodzie, w Polsce zyskuje coraz większą liczbę fanów – freelancing. Pracownicy chcący wyzwolić się spod władzy szefa i być panami swojego czasu decydują się właśnie na taką formę zarobkowania.

Data dodania: 2011-10-11

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Częstym problemem freelancerów jest brak odpowiedniego miejsca do pracy i izolacja od innych osób. Praca w domu jest niejednokrotnie mało efektywna, bo przecież zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Ciągłe przebywanie w czterech ścianach grozi zatraceniem się w samotności, a przesiadywanie w kawiarniach również nie jest najlepszym wyjściem. Zdolni i kreatywni młodzi freelancerzy znaleźli jednak rozwiązanie – coworking.

Biura coworkingowe udostępniają przestrzeń do pracy osobom, które zajmują się zdalnym wykonywaniem zadań. Zgromadzone osoby pracują niezależnie nad zleceniami z różnych dziedzin. Często korzystają z wzajemnej pomocy i pozytywnych aspektów działania synergicznego. Jednocześnie sami wyznaczają sobie czas i godziny pracy oraz w najbardziej odpowiedni dla nich sposób rozkładają pracę. Skupienie tak dużej liczby specjalistów w jednym miejscu pozwala na zawieranie nowych i cennych znajomości biznesowych oraz gromadzenie doświadczeń.

Biura coworkingowe to nie tylko open spaces przystosowane do efektywnej pracy, ale także cały szereg udogodnień. Freelancerzy mają zapewnione nie tylko wygodne miejsca pracy, ale także dostęp do szybkiego Internetu, faksu, ksera i drukarki. Mogą także skorzystać z kawiarni, gdzie po godzinach intensywnej pracy, można zregenerować siły przy filiżance dobrej kawy i uciąć pogawędkę z innymi osobami.

Zrzeszeni freelancerzy mają także możliwość wykupienia adresu dla firmy, pod którym mogą zarejestrować swoja działalność. Tego typu wirtualne biura są ratunkiem dla osób, które nie chcą pracy mieszać z życiem osobistym, a jednocześnie nie mają innego miejsca, gdzie mogłyby wykonywać zlecone im zadania.

Coworking przybrał obecnie formę ruchu społecznego, zrzeszającego wolnych strzelców, którzy mogą korzystać ze swojego doświadczenia i wiedzy przy jednoczesnym zachowaniu, tak cenionej przez nich kontroli nad pracą, swobody i niezależności. Dużo cenniejsza od udostępnionej im przestrzeni jest atmosfera, która pozytywnie wpływa na pracę. Freelanerzy pracujący w ten sposób są dużo bardziej kreatywni i efektywni niż osoby wykonujące zlecenia w samotności, a nawet etatowi pracownicy firm. Biorąc pod uwagę kierunek w którym zmierzają młodzi ludzie można przypuszczać, że będzie się on rozwijał, a procent osób zarobkujących właśnie w ten sposób będzie systematycznie wzrastał.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena