W tym artykule poznasz kilkanaście przetestowanych i działających metod, które zaczną budować twoją pewność siebie już od chwili, gdy zaczniesz je stosować.

Data dodania: 2011-09-04

Wyświetleń: 3005

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poczucie pewności siebie jest absolutnie niezbędne dla każdego, kto dąży do wzrostu, myśli o zrealizowaniu własnych celów, chce osiągać i czerpać z życia więcej.

Niestety wciąż istnieje mnóstwo osób, które cierpią na brak pewności siebie. Spotykają się z problemami, dla których nie widać rozwiązania, a jeśli nawet takie istnieje wymaga sporej odwagi. Czy myślisz, że pewność siebie jest ważna? Zrób już teraz mały test i zadaj sobie jedno pytanie: „Co bym zrobił/a jeśli bym miał nieograniczoną pewność siebie?” lub „Co bym zrobił/a, czemu bym się poświęcił/a jeśli bym miał pewność, że osiągnę sukces?”.

Odpowiadając sobie na te pytania możesz dojść do zaskakujących wniosków. W wielu przypadkach okaże się, że to brak pewności siebie hamuje cię przed zrealizowaniem własnego potencjału.

W tym artykule poznasz kilkanaście przetestowanych i działających metod, które zaczną budować twoją pewność siebie już od chwili, gdy zaczniesz je stosować.

1. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę. Zwracaj uwagę na to by twoje plecy były proste bez względu na to czy siedzisz, stoisz czy chodzisz. Proste plecy to jeden z najprostszych sposobów na dostarczenie sobie uczucia pewności w niemal każdej sytuacji. Sprawdź sam. Zrób małe ćwiczenie: Przygarb plecy i patrz w dół. Zastanów się jak się czujesz. A teraz wyprostuj plecy, odchyl barki lekko do tyłu i patrz pewnie przed siebie. Czy zauważyłeś różnicę w samopoczuciu? Jestem pewien, że tak…

 2. Poruszaj się energicznie. Osoba, która chodzi w sposób, który emanuje energią w rzeczywistości tak też się czuje a jej pewność wzrasta z każdym kolejnym krokiem. Ten, kto porusza się ociężale i niechętnie emanuje negatywną energią. Sprawia wrażenie osoby nic nie wartej, leniwej, pozbawionej pasji, radości i pewności. Nikt nie chce spędzać czasu z takim osobami. Słyszałeś, że „Jak Cię widzą tak Cię piszą”. Słysząc po raz setny negatywne opinie na swój temat można zacząć poddawać w wątpliwość swój wizerunek i poczuć totalny brak energii i pewności.

3. Dbaj o zdrowie. Największy wpływ na zdrowie ma sposób odżywiania i ćwiczenia. Wybieraj świeże, zdrowe jedzenia i poświęć się by, chociaż 3 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia aerobowe tj. bieganie, rower, pływnie. Również ćwiczenia siłowe i rozciągające w umiarkowanych ilościach są dobrym rozwiązaniem. Zdrowa osoba emanuje energią. Mając energii pod dostatkiem łatwiej pokonasz trudności pojawiające się na życiowej drodze. Nigdy nie doprowadzaj do uczucia przejedzenia. Nadmierne spożywanie posiłków prowadzi do otyłości i problemów zdrowotnych. Trawienie dużej ilości pożywienia zabiera mnóstwo energii, która powinna być wykorzystana w innym celu. Jedz by zaspokoić głód, ale nigdy się nie opychaj. Stan ciała wpływa w dużej mierze na stan umysłu. Pamiętasz jak się czujesz gdy łapie cię grypa? Pewność wzrasta gdy ciało funkcjonuje w pełni sił.

4. Zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny. Wybieraj ubrania, w których dobrze się czujesz i pamiętaj by zachować zawsze czystość i elegancje. Ubieraj porządne ciuchy codziennie, nawet gdy zostajesz cały dzień w domu. Przypomnij sobie jak się czujesz w starym, poplamionym dresie. A teraz dla porównania przywołaj obraz i samopoczucie towarzyszące elegancji ważnej uroczystości i stosownego ubrania. Nie musisz wyglądać oficjalnie. Zachowaj po prostu dobry styl i elegancje a twoja pewność wzrośnie.

5. Planuj każdy dzień. Nie pozwalaj sobie na „bezwładne dryfowanie” przez dzień, oglądanie TV przez długie godziny, nudę. Miej plan na cały dzień. Zapisz wieczorem, dnia poprzedniego wszystko, co chcesz zrobić i realizuj plan skrupulatnie już od momentu przebudzenia. Takie działania pozwoli ci uzyskać poczucie kontroli i odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w twoim życiu. Za tym idzie duża dawka pewności siebie. Nigdy nie trać swojego czasu. Umysł jest okradany z pewności siebie poprzez marnotrawienie cennych chwil. Wykorzystaj je w pełni a odwrócisz bieg wydarzeń.

6. Pomagaj innym i nie oczekuj niczego w zamian. Zawsze, gdy tylko przydarza się okazja przejmij inicjatywę i pomóż osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Czy pamiętasz, gdy zrobiłeś to po raz ostatni? Po każdym takim uczynku emanujesz pewnością i pozytywnymi uczuciami. Pomóż nieznanej starszej osobie wnieść zakupy po schodach, przepuść kogoś na przejściu dla pieszych podczas drogi do pracy, a może podejmij pracę wolontariacie. Nie ważne, co to będzie. Rób to bezinteresownie i przepełniaj się pewnością siebie!

7. Napełniaj się pozytywnymi przeświadczeniami. Gdy czeka cię jakieś ważne wydarzenie, planujesz coś, myślisz o swoich marzeniach to wyobrażaj je sobie tak jakby już istniały w twoim życiu. Masz randkę? Myśl o niej tak jakby miała być idealna i odrzucaj każdą myśl mówiącą, że coś może pójść nie tak. Rozmowa kwalifikacyjna? Wyobrażaj sobie siebie jako osobę pewną i kompetentną, która robi pozytywne wrażenie na rozmówcy.

8. Ustal długoterminowe cele. Poczucie realizacji własnych planów niesie za sobą poczucie pewności siebie. Musisz mieć obrany kierunek w swoim życiu i ustalony konkretny cel. Nie możesz być jak statek na środku oceanu pozbawiony kompasu i steru. Czy czułbyś się pewnie na takim statku? Tylko na statku, który zmierza bezpośrednio do celu można czuć się dobrze i pewnie. Każdego dnia, zadawaj sobie pytanie: „Czy zrobienie tego przybliża mnie do mojego głównego celu czy też oddala mnie od niego?”

9. Bądź uczciwy. Kłamstwa i oszustwa spowodują jedynie złe samopoczucie. Przynoszą one rozterki, wątpliwości, niepewność a zmartwienia pozbawią cię resztek energii. Niech kierunek twojego działania wyznacza uczciwość. Traktuj zawsze innych tak jakbyś chciał by traktowano ciebie. Energia, jaką emanujesz powróci do ciebie ze zdwojoną siłą. Tak działa wszechświat. Co dajesz to dostajesz!

10. Bądź wdzięczny. Zauważ jak wiele wspaniałości masz za darmo. Czy wiesz, że najwspanialsze rzeczy, jakie otrzymałeś są za darmo? Nigdy nie musisz za nie płacić! Czy płacisz za wzrok, słuch, ciało, zdrowie, naturę, piękne krajobrazy, miłość, dobre słowo, przyjaciół? To najcenniejsze na tym świecie a ludzie powariowali dążąc do zdjęcia na okładce gazety. Bądź wdzięczny za wszystko co masz w swoim życiu. Pamiętaj o słowach Biblii „Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, pozbawią go i tego, co ma.” (Mk 4,21-25). Oznacz to tylko tyle, że ten który docenia wszystko co posiada otrzyma jeszcze więcej rzeczy, którymi będzie mógł się cieszyć.

11. Koncentruj się na przyszłości. Pozwól odejść żalom, smutkom, niepowodzeniom z przeszłości. To już się stało i nic tego nie zmieni. Teraz przeszłość istnieje tylko w twojej głowie i nikt, absolutnie nikt, o tym nie pamięta tak silnie i wyraziście jak ty. Myśl, więc o tym, co ma się wydarzyć, o tym, co planujesz i czego pragniesz. Przeszłość zostaw w tyle.

12. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Niech będą to osoby, ukierunkowane na cele, w których towarzystwie czujesz się dobrze. Wybieraj ludzi do swojego osobistego otoczenia, którzy pomogą ci osiągnąć cele, będą twoim wsparciem. Chcesz pewności siebie? Otocz się pewnymi siebie ludźmi. Na nieświadomym poziomie zaczniesz się na nich wzorować i naśladować ich sposób podejścia. Unikaj ludzi, którzy „ciągną” twoje morale w dół. gdyż to negatywne oddziaływanie będzie niszczyć twoją pewność siebie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena