Chcesz zmotywować się do większej aktywności fizycznej? Zrzucić wagę podczas spacerów? Sprawdzać ile kalorii spalasz podczas drogi do pracy? Zaopatrz się w krokomierz- proste urządzenie, które zmierzy ilość kroków, policzy kalorie, pokaże przebyty dystans.

Data dodania: 2011-05-22

Wyświetleń: 3998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku, pedometrów jest sporo – jaki krokomierz kupić, by spełnił nasze oczekiwania?

Po co ci krokomierz?

Pierwszym pytaniem, które musi sobie zadać amator spacerów jest cel nabycia pedometru. W zależności od tego, jakie funkcje będą bowiem wykorzystywane zależy to, jaki krokomierz będzie najbardziej odpowiedni.

Krokomierze kupowane są przez osoby, które chcą zarówno zachować kontrolę nad tym, ile się ruszają jak i tych, którzy chcą mocniej zmotywować do aktywności fizycznej, po to by schudnąć lub wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. Do podstawowych funkcji krokomierza należą:

licznik krokówpomiar dystansulicznik kalorii

Te funkcje wystarczą, jeśli krokomierz ma być wykorzystywany jako motywacja do zwiększenia ilości ruchu oraz sprawdzania długości przebytego dystansu – chętnie wybierane są przez osoby trenujące Nordic Walking. Jeśli kupujesz krokomierz jako wsparcie odchudzania te funkcje również będą zadowalające. Krokomierze wyposażone w te funkcje to podstawowe urządzenia, które nabyć można już za bardzo niewielkie pieniądze.

Bardziej zaawansowane pedometry posiadają również:

zegarek (przydatny, jeśli na trening nie zabierasz komórki, a nie masz zegarka naręcznego)pulsometr (konieczny tym osobom, które trenują w systemach kardio) timer (przydatny przy pracy nad szybkością)sygnał dźwiękowy na zaprogramowaną odległość i ilość kroków

Te funkcje dodatkowe wybierają osoby, które wykorzystują krokomierz do zaawansowanych treningów, przygotowują się do maratonu, chcą pracować nad techniką biegania lub chodzenia.  Przy intensywnych treningach warto rozważyć zakup krokomierza z pamięcią, umożliwiającego eksport danych do komputera.

Osobom, które chcą wykorzystywać krokomierz podczas górskich wypraw i wycieczek przydadzą się następujące funkcje:

wysokościomierz (wykorzystujący pomiar ciśnienia atmosferycznego do pomiaru wysokości położenia użytkownika npm)ciśnieniomierz (dokonujący pomiaru ciśnienia atmosferycznego)kompas

Na rękę czy do paska?

Krokomierz może być zarówno urządzeniem które przypinamy do paska, jak i być jednocześnie zegarkiem – często mocno rozbudowanym funkcjonalnie:

Krokomierze naręczne z zegarkiem – te pedometry to po prostu zegarki wyposażone dodatkowo w funkcje liczenia kroków. Są droższe niż krokomierze noszone przy pasku i najczęściej ich design jest wybitnie męski – z tego względu rzadko wybierane są przez kobiety. Krokomierze naręczne mają za to sporo funkcji – pomiar międzyczasów, stoper, timer, podświetlany cyferblat umożliwiający odczytanie wyniku po zmierzchu (np. model Casio SGW 200) , a niekiedy nawet pulsometr. Takie rozbudowane funkcjonalnie zegarki z krokomierzem nie nadają się jednak do garnituru – jeśli więc chcemy używać krokomierza w pracy, lepiej wybrać model przypinany do paska.

Krokomierze naręczne sportowe – ta kategoria krokomierzy wygląda jak zegarek, ale pomiar czasu nie jest ich główna funkcją.  Poza liczeniem kroków i dystansu mają wbudowany kompas – jak model Canyon CNS-SW9, a nawet potrafią  zmierzyć ciśnienie atmosferyczne czy podać wysokość (przydatne w górskich wspinaczkach) – jak model Canyon CNS- SW7. Takie modele krokomierzy wybierają osoby, dla których trekking jest pasją. Nie są zaś przydatne osobom, które planują zakup krokomierza ze względu na dietę – często nie posiadają licznika kalorii.

Krokomierze do paska – mniej rozbudowane niż ich naręczni koledzy mają jednak trzy przewagi – po pierwsze można nosić je w zasadzie do każdego stroju – można bowiem przypiąć krokomierz tak, że nie będzie widoczny. Po drugie, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej (np. niebieski Forecaster V1) – przez co odpowiadają również damskim gustom. Po trzecie zaś – są znacznie tańsze (najprostsze modele nabyć można już za około 10 zł). Krokomierze przypinane do paska umożliwiają pomiar dystansu, ilości kroków, mają wbudowany licznik kalorii. Bywają wzbogacone o dodatkowe, ciekawe funkcje – model Canyon CN-DPM ma wbudowane radio, a model CNS-DPM2 pulsometr. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość przeniesienia danych poprzez port USB do komputera – przydatne dla tych, którzy chcą prowadzić dokładne zapisy sesji treningów.

Jak wybrać właściwy pedometr? Najprostsza metoda to wypisanie tych  funkcji, które są dla naszych potrzeb niezbędne, a następnie przemyśleć kwestię sposobu noszenia krokomierza. Mając określone te parametry można już bez większych problemów wybrać model, za który nie przepłacimy a jednocześnie będziemy zadowoleni z użytkowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena