Z przeprowadzonych badań wynika, że przed uczeniem się do klasówki, czy egzaminu najlepiej spożyć tabletki z szałwią, oraz wskazane jest dobrze się wyspać. Skuteczną metodą też jest śpiewanie w trakcie nauki.

Data dodania: 2011-03-20

Wyświetleń: 3317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od kilku lat naukowcy są w trakcie badania procesu zapamiętywania na poziomie komórki. Prawdopodobnie wynalezienie pigułki na poprawę pamięci jest możliwe. Ale puki co, są inne sposoby na lepszą pamięć. Techniki, które wspomagają pamięć są stosowane przez wielu ludzi. Popularne też są kursy, na których trenuje się pamięć. Przedstawię najskuteczniejsze metody.

Jedną z takich technik jest pamięć emocjonalna. Polega ona na zapamiętywaniu pod wpływem emocji takich jak strach czy radość. Na University of Wisconsin naukowcy przeprowadzili badania na grupie osób. Każdemu ochotnikowi dano do zapamiętania listę słów, zupełnie z sobą nie związanych, jak np. motyl, ogień, krowa. Następnie podzielili grupę na dwie części  i jednej z nich puścili film niemiły dla oka, o drastycznym usuwaniu zębów. Drugiej grupie puścili nudny film o prawidłowym myciu zębów. Nazajutrz osoby, które oglądały film o wyrywaniu zęba o wiele bardziej zapamiętały podane im słowa.

Wynika z tego, że jeśli chcemy coś lepiej zapamiętać, to wcale nie musimy oglądać horrorów, tylko wystarczy choć trochę się pobudzić. Zapamiętywanie informacji pod wpływem strachu jest wynikiem tego, ze podnosi się nam adrenalina.


Psycholodzy doradzają, aby przy kłopotach z pamięcią skojarzyć sobie z czymś zapamiętywane słowo. Zaleca się też uruchomić wyobraźnię i zmysły. Przeważnie do zapamiętania czegoś używamy tylko jednego ośrodka w mózgu, który odpowiada za słyszenie. Natomiast gdy na dźwięk słowa "akacja" wyobrazimy sobie, jak ona szumi, pachnie oraz wygląda, to wtedy jest pobudzana duża część mózgu.

Ostatnio amerykańscy naukowcy udowodnili, że lepiej przez nas są zapamiętywane sceny kolorowe aniżeli czarno-białe. Ciekawe jest to, że czarno-białe zdjęcia łąki czy kwiatów pomalowane na rażące, nienaturalne kolory nie są wcale przez mózg lepiej zapamiętywane. A więc gdy podczas nauki korzystamy z obrazków, najlepiej aby były one w naturalnych barwach.

Na lepszą pamięć działa też doskonale muzyka. Chińscy naukowcy stwierdzili, że chodzenie na lekcje muzyki to znakomite ćwiczenie na pamięć słuchową. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej jest nam zapamiętać słowa wypowiedziane na głos niż np. zapamiętywanie ich w myślach. Ważne jest też to, że jeśli zaprzestaniemy tych ćwiczeń, te umiejętności, które już zdobyliśmy nie przepadają.

Naukowcy z  Sydney udowodnili, że kreatyna (odżywka, którą stosuje się na siłowniach) usprawnia nie tylko masę mięśniową, ale również pamięć. Eksperyment został przeprowadzony na 45 wegetarian, dlatego,że to właśnie u nich poziom tego związku jest niski. Keratyna jest zawarta w mięsie, którego oni akurat nie jedzą. Chętni, którzy brali udział w eksperymencie codziennie otrzymywali odpowiednią ilość keratyny. Po tym eksperymencie było widać lepsze wyniki w rozwiązywaniu testów przestrzennych, większe ciągi zapamiętywanych cyfr.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena