Każdy z nas chciałby mieć doskonałą pamięć, zapamiętywać setki informacji po jednokrotnym usłyszeniu. Czy jest to możliwe? Wielu ludzi twierdzi, że ma świetną pamięć i zapamiętują wszystko co jest im niezbędne, są jednak i tacy, którzy mają z tym niemały problem. Skąd ta różnica?

Data dodania: 2011-02-10

Wyświetleń: 2309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pamięć doskonałaMoim zdaniem do tego stanu rzeczy przyczynia się wiele różnych czynników. Niektórzy ludzie wyćwiczyli lub po prostu odziedziczyli odpowiednie nawyki, wiedzą co trzeba robić, aby ich umysł zawsze był w dobrej kondycji.

Zanim przejdziemy do sposobów usprawniania naszej pamięci, zdolności zapamiętywania wyjaśnimy sobie co to jest pamięć, jak ją zdefiniować?

Jak podaje Wikipedia pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. Pamięć posiadają ludzie, niektóre zwierzęta oraz komputery.

Pierwsza część definicji dotyczy rejestrowania. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy kamerą i nagrywamy wszystko to co widzimy. To właśnie jest proces rejestrowania informacji. Ludzki umysł jest jednak dużo bardziej skomplikowany niż kamera. Aby sprawnie coś zapamiętać musimy skojarzyć to z czymś lub kimś kogo już znamy. Np. gdy poznajemy nową osobę i podaje nam ona swoje imię, skojarzmy to imię z osobą, którą już znamy. Łączymy w ten sposób informację, to bardzo pomaga w skutecznym zapamiętywaniu.

Druga część definicji pamięci dotyczy zdolności do przywoływania wrażeń, skojarzeń czy informacji. Mówiąc jeszcze prostszym językiem chodzi po prostu o przypominanie sobie tego, co już wiemy. Dzieje się to świadomie bądź nieświadomie, w zależności od sytuacji, np. spacerujemy, wychodzi słońce i nagle robi się bardzo ciepło. Nasz umysł czasem bez naszej świadomej decyzji podsuwa nam obrazy np. z wakacji, kiedy leżeliśmy na plaży i opalaliśmy się. Natomiast świadome odtwarzanie informacji ma miejsce wówczas, gdy np. ktoś zadaje nam pytanie, a my musimy na nie odpowiedzieć. Świadomie kojarzymy pytanie z odpowiedzią, którą gdzieś tam w głowie mamy.

Jak widzimy pamięć jest to zdolność, którą możemy ćwiczyć. Trening czyni mistrza, kto więcej ćwiczy ten jest lepszy, kto więcej ćwiczy ten ma lepszą pamięć. Ale żeby ćwiczyć skutecznie należy także wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Mówi się, że dobry muzyk zagra na byle czym, prawda, ale o ile piękniejsza jest jego muzyka gdy zagra na  porządnym sprzęcie.

Przejdźmy do sedna sprawy, oto kilka podstawowych sposobów na to, aby pomóc naszej pamięci:

Odżywiajmy się odpowiednio

Odpowiednie odżywianie jest bardzo ważne, usprawnia nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Jeśli przesadzimy np. z ilością zjedzonych słodyczy, nasz organizm będzie ociężały, ospały, ciężko będzie zmusić nasz umysł do pracy. W takim stanie trudno jest rejestrować nowe informacje. Ktoś może sobie pomyśleć, że przecież słodycze to glukoza, dodaje nam ona energii. Zgoda, ale glukoza spożyta w rozsądnych ilościach.

Jedzmy dużo warzyw, owoców, pijmy wodę mineralną, nie nadużywajmy kawy. Są to naturalne źródła energii, niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Wykonujmy ćwiczenia fizyczne

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Jest to bardzo stare stwierdzenie, ale i bardzo prawdziwe. Ćwicząc, pocimy się, pocąc się uwalniamy z naszego organizmu wraz z potem toksyny. Nasz organizm oczyszcza się, czujemy się lepiej, uwalniane są endorfiny czyli hormony szczęścia. Ale jaki to ma związek ze skutecznym zapamiętywaniem. Otóż ogromny! Udowodniono naukowo, że organizm zrelaksowany działa dużo sprawniej, zrelaksowany umysł znacznie "chętniej” się uczy oraz przywołuje zapamiętane wcześniej informacje.

Wykonujmy ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne w pewnym sensie łączą się z ćwiczeniami fizycznymi. Otóż, ćwiczenia relaksacyjne jak sama nazwa wskazuje wprowadzają nas w stan relaksu. Nasz umysł bardzo lubi taki stan, zapominamy wtedy o troskach, zmartwieniach, przykrościach. Zaczynamy cieszyć się chwilą, mamy nową energię, którą możemy spożytkować w dowolny sposób, np. z chęcią uczymy się wtedy nowych rzeczy. Istnieje wiele kursów multimedialnych np. nauki języków obcych, które przed każdą lekcją wprowadzają ucznia w stan relaksu tylko po to, aby lepiej zapamiętywał nowe słówka.

Zapewnijmy sobie zdrowy sen

Przeprowadzono kiedyś eksperyment naukowy, który polegał na tym, że nie pozwolono wybranej grupie osób spać przez kilka dni. Chciano się dowiedzieć jaki wpływ ma brak snu na stan umysłu. Okazało się, że wiele osób po kilka dniach bezsenności nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie jak się nazywają. Byli po prostu tak zmęczeni, ich umysł był tak zmęczony, że nie był w stanie przywołać tak podstawowej informacji. Jeśli chcemy aby nasza  pamięć była sprawna musimy spać odpowiednią ilość godzin. Tak naprawdę dla każdego człowieka jest to inna ilość, poeksperymentujmy, zobaczmy po jakiej ilości snu czujemy się naprawdę dobrze.

Używki

W kwestii używek trzeba bardzo uważać. Moim zdaniem pijąc kawę w rozsądnych ilościach jesteśmy w stanie usprawnić nasz proces zapamiętywania. Natomiast gdy przesadzimy możemy sobie zaszkodzić. Jak wiemy, kawa zawiera kofeinę, która skutecznie podnosi ciśnienie krwi. To tak jakbyśmy założyli turbo do auta. Jeśli będziemy go używać z głową, to nie zniszczy naszego silnika, jeśli będziemy przesadzać to czeka nas wizyta w serwisie.

Uczmy się technik zapamiętywania

Techniki zapamiętywania jest to bardzo rozległa dziedzina wiedzy. Powstało wiele szkół uczących tylko tego jak się skutecznie uczyć wykorzystując sprawdzone techniki zapamiętywania. Ogólnie rzecz biorąc polegają one na wzmocnieniu bodźców podczas rejestrowania nowych informacji. Np. nasz umysł dużo łatwiej zapamiętuje informacje śmieszne, komiczne. Wyobrażając sobie rzecz, którą chcemy zapamiętać w sposób śmieszny, niewiarygodny przyczyniamy się do znacznego zwiększenia prawdopodobieństwa zapamiętania tej rzeczy. To tak jak z ogniwami łańcuchów, są ogniwa słabsze i mocniejsze. Techniki zapamiętywania „budują” mocne ogniwa, które pozwalają nam szybko i na długo zapamiętać nowe informacje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena