Kolęda tak naprawdę pierwotnie była pieśnią noworoczną, dopiero później uznano ją za pieśń bożonarodzeniową nawiązującą do przyjścia Pana. Najczęściej kolędy są to pieśni religijne, ale nie zawsze, gdyż wiele z nich nawiązuje po prostu do świątecznego czasu. 

Data dodania: 2011-12-07

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Autorzy takich pieśni poprzez muzykę chcą nam przybliżyć świąteczny czas, opowiedzieć jakąś ciekawą historię, wprowadzić w świąteczny nastrój.

W miesiącach zimowych kolędy są wszechobecne w naszym życiu. Dzieci śpiewają je na apelach szkolnych, katolicy śpiewają je w kościołach, „gwiazdy” śpiewają je w telewizji. Kolędy przyczyniają się do tego, że święta stają się bardziej radosne, rodzinne. Ile można siedzieć przy stołach zjadając coraz to bardziej wymyślne potrawy. Kolęda jest to sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych po przez wspólny śpiew i spędzanie czasu.

Kolędy mogą być grane na różnych instrumentach, solo lub też w zespole. Moim zdaniem instrumentem bliskim najszerszemu gronu ludzi jest gitara. Kolędy grane na gitarze wraz z towarzyszącym śpiewem wszystkich członków rodziny przyczyniają się do lepszego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Gitara jest instrumentem akustycznym, żywym można za jej pomocą w skuteczny sposób przekazywać emocje.

Wspaniałym pomysłem jest również uczestnictwo w chórze śpiewającym kolędy. Jest to niesamowite przeżycie ponieważ kilkanaście czy kilkadziesiąt osób może znacznie więcej niż garstka ludzi. Śpiewając z chórem czy słuchając go tylko, możemy doświadczyć niesamowitych emocji, możemy poczuć na sobie drżenie kilkudziesięciu głosów.

Na koniec jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie tylko katolicy, nie tylko ludzie wierzący, śpiewają kolędy. Istnieje bardzo pokaźny zbiór pieśni o tematyce świątecznej, ale jednocześnie świeckiej. Śpiewajmy więc kolędy aby umilić sobie ten świąteczny czas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena