Niekiedy mówi się, że zdać można ją jedynie przez przypadek, czy jednak rzeczywiście musi tak być? Na szczęście, istnieje kilka sposobów na zwiększenie szans na powodzenie.
Pochwała systematyki
Oczywiście, każdy profesor jest przekonany o tym, że jego egzamin wcale nie jest trudny, a systematyczny student nie tylko musi go zdać, ale również ma szansę na otrzymanie naprawdę wysokiej ocenie. Czy można jednak mówić o systematyczności, gdy do egzaminu pozostało zaledwie kilka dni, a my dopiero skompletowaliśmy notatki nie mając za bardzo pojęcia o tym, jakim zagadnieniom poświęcono wykłady? Na szczęście nawet w takiej sytuacji możemy liczyć na sukces.
To, ile czasu pozostało do egzaminu nie jest, oczywiście, bez znaczenia, bez względu jednak na to, czy jest to kilka, czy też kilkanaście dni, zawsze warto dołożyć starań, aby materiał został racjonalnie podzielony. Nauka ogromnych ilości tekstu w noc przed egzaminem ma duże szanse na skończenie się spektakularną katastrofą, a im mniejsze są fragmenty materiału, tym większa jest szansa na to, że przyswoimy wiedzę i wybronimy się na egzaminie.
Ach, śpij kochanie
Decyzja o tym, aby podczas sesji zrezygnować ze snu jest podejmowana z dużą łatwością i nie można nie zgodzić się z tym, że cieszy się sporą popularnością. Niestety, jest to również decyzja, której szybko możemy zacząć żałować. Nasz organizm potrzebuje snu do tego, aby się zregenerować i znowu pracować na wysokich obrotach. Owszem, kawa i napoje energetyczne mogą przedłużyć czas naszej aktywności, w pewnym momencie jednak okaże się, że organizm nie jest w stanie z nami współpracować. Jeśli dojdzie do tego w noc poprzedzającą egzamin, szanse na jego zdanie będą ograniczone, lepiej więc nie kusić losu i wysypiać się.
Wybierz swój styl
Każdy ma swój sposób na naukę. Dla jednych jest to powtarzanie na głos, dla innych nauka nocą lub wczesnym rankiem, dla innych system fiszek, a jeszcze inni preferują tworzenie map myśli. W miarę upływu czasu powinieneś dojść do tego, który styl jest dla Ciebie najlepszy. Jeśli Ci się to uda, nauka będzie szybsza i przyjemniejsza - bez zarywania nocy i uczenia się na ostatnią chwilę, nawet, jeśli trzeba będzie opanować większe partie materiału.