Na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła, że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Po raz pierwszy obchody Dnia Książki miały miejsce w 1996 roku.
Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Książka z różą - to dziś piękny zwyczaj związany z Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich, w Polsce realizowany m.in. w Krakowie. Polskim obchodom Dni Książki patronuje Biuro Polskiej Izby Książki.
Tydzień Bibliotek – Dzień Bibliotekarza
Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje na początku maja Tydzień Bibliotek, w ramach którego świętujemy Dzień Bibliotekarza (8 maja). W tym okresie wiele imprez organizują biblioteki publiczne – warto zapoznać się wcześniej z planami tych placówek, by móc włączyć się do podejmowanych działań lub powiązać ze swoim harmonogramem. Każdym obchodom przyświeca co roku inne hasło przewodnie (2008 – „Biblioteka miejscem spotkań”, 2007 – „Biblioteka mojego wieku”, 2006 – „Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece”, 2005 – „Biblioteka otwarta dla ciebie”, 2004 – „Biblioteki w Europie były zawsze”). Szczegółowe informacje o obchodach w danym roku dostępne są w serwisie internetowym SBP.
Kilka pomysłów na ciekawe świętowanie
W zależności od chęci, możliwości fizycznych i zaangażowania ewentualnych współpracowników (zarówno uczniów aktywnych w bibliotece, jak i zaprzyjaźnionych nauczycieli), obchody można przeprowadzić skromnie, poprzestając na okolicznościowej gazetce, krótkim apelu (lub audycji przez szkolne radio) i „szybkim” konkursie lub angażując całą społeczność szkolną w zakrojony na szeroką skalę projekt.
Gazetka i wystawka – obowiązkowo!
Bez gazetki ani rusz – słowo pisane, ozdobione dodatkowo tematycznym obrazkiem, skutecznie przekaże podstawowe fakty i idee święta (świąt). Ładnie zaprojektowany plakat można przygotować odpowiednio wcześniej (aż prosi się tu o konkurs plastyczny!) lub wykorzystać gotowe gazetki. Jeśli na co dzień nie mamy możliwości korzystania z gablot na korytarzach szkoły, jest to znakomita okazja, by przekonać dyrekcję o walorach powierzenia choćby jednej na Dzień Bibliotekarza. Może akurat uda się na stałe zająć trochę miejsca na „terenie wystawowym”?
Apeli nigdy …dosyć
Dla pewności, że wiedza i idee, które chcemy przekazać młodzieży, dotarło do celu, słowo drukowane warto zwerbalizować w postaci krótkiego apelu lub nawet akademii. Zaprośmy do współpracy przy tym etapie członków szkolnego koła teatralnego (najlepiej wraz z opiekunem!) i plastyka (nawet niewielka, ale oryginalna dekoracja bardzo uatrakcyjnia każde przedsięwzięcie). Do krótkiego apelu lub audycji radiowej możemy przygotować uczniów z tzw. aktywu bibliotecznego.
Mały sondaż nie zaszkodzi
Przy okazji możemy pokusić się o przeprowadzenie małego badania. Nie popadajmy jednak tu zbytnio w metodologiczno-statystyczne klimaty, do których nadmierne przywiązanie zarzucają nam czasem inni nauczyciele. Ciekawym sondażem będzie np. głosowanie na „Książkową Listę Przebojów”, której wyniki przedstawimy na gazetce (stronie internetowej biblioteki lub szkoły).