W historii literatury światowej dzień 23 kwietnia stanowi symboliczną datę, gdyż właśnie pod tą datą urodziło się lub odeszło z tego świata wielu wybitnych pisarzy, m.in. Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Garcilaso de la Vega czy Vladimir Nabokov.

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2321

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła, że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Po raz pierwszy obchody Dnia Książki miały miejsce w 1996 roku.

Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Książka z różą - to dziś piękny zwyczaj związany z Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich, w Polsce realizowany m.in. w Krakowie. Polskim obchodom Dni Książki patronuje Biuro Polskiej Izby Książki.
Tydzień Bibliotek – Dzień Bibliotekarza

 Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje na początku maja Tydzień Bibliotek, w ramach którego świętujemy Dzień Bibliotekarza (8 maja). W tym okresie wiele imprez organizują biblioteki publiczne – warto zapoznać się wcześniej z planami tych placówek, by móc włączyć się do podejmowanych działań lub powiązać ze swoim harmonogramem. Każdym obchodom przyświeca co roku inne hasło przewodnie (2008 – „Biblioteka miejscem spotkań”, 2007 – „Biblioteka mojego wieku”, 2006 – „Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece”, 2005 – „Biblioteka otwarta dla ciebie”, 2004 – „Biblioteki w Europie były zawsze”). Szczegółowe informacje o obchodach w danym roku dostępne są w serwisie internetowym SBP.
 
Kilka pomysłów na ciekawe świętowanie

 W zależności od chęci, możliwości fizycznych i zaangażowania ewentualnych współpracowników (zarówno uczniów aktywnych w bibliotece, jak i zaprzyjaźnionych nauczycieli), obchody można przeprowadzić skromnie, poprzestając na okolicznościowej gazetce, krótkim apelu (lub audycji przez szkolne radio) i „szybkim” konkursie lub angażując całą społeczność szkolną w zakrojony na szeroką skalę projekt.

 Gazetka i wystawka – obowiązkowo!
 
Bez gazetki ani rusz – słowo pisane, ozdobione dodatkowo tematycznym obrazkiem, skutecznie przekaże podstawowe fakty i idee święta (świąt). Ładnie zaprojektowany plakat można przygotować odpowiednio wcześniej (aż prosi się tu o konkurs plastyczny!) lub wykorzystać gotowe gazetki. Jeśli na co dzień nie mamy możliwości korzystania z gablot na korytarzach szkoły, jest to znakomita okazja, by przekonać dyrekcję o walorach powierzenia choćby jednej na Dzień Bibliotekarza. Może akurat uda się na stałe zająć trochę miejsca na „terenie wystawowym”?
 
Apeli nigdy …dosyć
 
Dla pewności, że wiedza i idee, które chcemy przekazać młodzieży, dotarło do celu, słowo drukowane warto zwerbalizować w postaci krótkiego apelu lub nawet akademii. Zaprośmy do współpracy przy tym etapie członków szkolnego koła teatralnego (najlepiej wraz z opiekunem!) i plastyka (nawet niewielka, ale oryginalna dekoracja bardzo uatrakcyjnia każde przedsięwzięcie). Do krótkiego apelu lub audycji radiowej możemy przygotować uczniów z tzw. aktywu bibliotecznego.

Mały sondaż nie zaszkodzi

 Przy okazji możemy pokusić się o przeprowadzenie małego badania. Nie popadajmy jednak tu zbytnio w metodologiczno-statystyczne klimaty, do których nadmierne przywiązanie zarzucają nam czasem inni nauczyciele. Ciekawym sondażem będzie np. głosowanie na „Książkową Listę Przebojów”, której wyniki przedstawimy na gazetce (stronie internetowej biblioteki lub szkoły).
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena