Przygotowania
W przedszkolu przygotowania zaczynają się bardzo wcześnie. Z początkiem grudnia w sali pojawia się kalendarz adwentowy. Może on mieć formę np. choinki ubranej w kolorowe „prezenciki” czyli ozdobnie wykonane pudełeczka zawierające słodką niespodziankę dla ciała (cukierek, czekolada, lizak), niespodziankę dla duszy (maleńka zabaweczka np. z jajka niespodzianki, breloczek) oraz niespodziankę dla umysłu – zagadkę związaną tematycznie z aktualną porą roku, świętami. Prezenciki z choinki adwentowej zdejmujemy sukcesywnie. Codziennie rano po śniadaniu jedno dziecko (raz z początku listy, a raz z końca) wybiera sobie prezencik i cieszy się niespodziankami. Kalendarz adwentowy może mieć również inną formę.
Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na pojawienie się choinki, tak w domu jak i w przedszkolu. My ubieramy zielone drzewko już na imieniny Mikołaja. Z wielkim namysłem wspólnie wybieramy miejsce, gdzie będzie stała choinka, a następnie komponujemy tło i otoczenie tak, by wszystko razem tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Z doświadczenia wiemy, że najpiękniej choinka wygląda na tle rozgwieżdżonego nieba, gdzie w centralnym punkcie usytuowana jest gwiazda betlejemska. Do Betlejem nawiązujemy również w dekoracji – jedna jej część to pustynia z palmą i wędrującymi poprzez wydmy Trzema Królami, a druga przedstawia nasz rodzinny krajobraz i idących w zimowy wieczór kolędników.
Uroczystość
Gdy nadchodzi długo oczekiwana Wigilia w przedszkolu, dzieci z przejęciem pomagają nakrywać stoły i dekorować je samodzielnie wykonanymi świątecznymi stroikami. Na centralnym miejscu zostaje umieszczony opłatek na sianku. W takim podniosłym nastroju odzywają się delikatne dźwięki pianina (pani Ania-rytmiczka zawsze nam przygrywa) i po przedszkolu rozchodzi się przepiękna melodia „Cichej Nocy”. Czas na „Jasełka”.
Po przedstawieniu zaproszony ksiądz składa wszystkim życzenia, a następnie dzielimy się opłatkiem, obdarowujemy ciepłymi i serdecznymi życzeniami. W uroczystym nastroju przy blasku świec delektujemy się przygotowanym poczęstunkiem.
Dlaczego warto?
Przygotowanie uroczystości wiąże ze sobą wiele walorów poznawczych, wychowawczych, sprzyja stymulowaniu aktywności własnej dziecka. Na każdym etapie pracy znajdują się bowiem zadania, które mogą wykonać same dzieci. Zachęcając je do współuczestnictwa w organizacji uroczystości, wdrażamy je do:
- dokonywania wyborów,
- wytrwałości w dążeniu do celów
i wielu innych