Co roku w okresie przedświątecznym w sklepach powoli zaczynają pojawiać się choinki. Wiele osób wybiera te sztuczne, które można co roku złożyć i ustawić w domu, ale nic nie ma takiej magii jak choinka naturalna, która roztacza balsamiczne zapachy i wygląda przepięknie. Bardzo często wybierane są wtedy drzewka świerku lub jodły, rzadziej sosny.

Data dodania: 2014-05-08

Wyświetleń: 5018

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jodła kaukaska – idealna choinka bożonarodzeniowa

Dobór odpowiedniego gatunku drzewka jest przy tym bardzo ważny, ponieważ to właśnie od niego zależy wygląd choinki oraz jej trwałość.
Jodła kaukaska, czyli gatunek Abies Nordmanniana, jest jedną z najpiękniejszych, które można znaleźć w polskich domach w okresie Bożego Narodzenia. To drzewko, które wyróżnia się przede wszystkim soczystym zielonym kolorem, następnie puszystymi igłami, które są miękkie w dotyku, również jest bardzo gęsta oraz kształtna, dlatego przyozdobiona różnymi dekoracjami świątecznymi ma niepowtarzalny urok. Drzewo to wyróżnia się także wspaniałym zapachem. Jodły kaukaskie mogą dochodzić nawet do 5 metrów wysokości, ale zwykle do domów wybierane są zwykle te mające maksymalnie 2 metry. To jednocześnie jedno z najbardziej trwałych drzewek bożonarodzeniowych, ponieważ może utrzymać się w mieszkaniu nawet do 2 miesięcy i jednocześnie nie sypią się z niej igły tak jak z innych drzewek.

Drzewko bożonarodzeniowe gatunku Abies Nordmanniana można kupić obecnie w sklepach bez większych problemów. Jeżeli szuka się drzewka żywego, można zakupić go w doniczce, a następnie przesadzić je do ogrodu lub na działkę. Gdy nie ma się takiej możliwości, wtedy można zakupić drzewko cięte w odpowiednim rozmiarze. Trzeba też sprawdzić szerokość drzewka, ponieważ wiele gatunków, w tym opisywana tu jodła kaukaska, jest dość rozłożystych. Drzewko kupić najlepiej od zaufanej firmy lub sklepu, sprawdzić, czy nie opadają z niego igły. Choinki sprzedawane w okresie Bożego Narodzenia muszą również mieć odpowiednie oznaczenia i pochodzić z legalnego źródła, najlepiej profesjonalnej plantacji. Średnio za drzewko zapłaci się od 150 do 200 złotych za 2-metrowe drzewko.

Zamiast sztucznej choinki warto wybrać do domu naturalną i najlepiej w doniczce, żeby potem nie wyrzucać wyschniętego drzewka. Nawet niewielka jodła kaukaska będzie wspaniałym pomysłem wtedy, gdy szuka się drzewka łatwego w obsłudze, które nie brudzi, nie kłuje i wytrzymuje bez problemu nawet 2 miesiące.  

Licencja: Creative Commons