Jesteś zestresowany przemówieniem które masz wygłosić? Jak pozbyć się zdenerwowania podczas prezentacji?. Co to jest "umowa z publicznością" i czy warto ją stosować. Czy słowa to wszystko ? czy warto stosować "język ciała"?

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 1690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nerwy - jak nad nimi panować podczas prezentacji?

"Moja pierwsza prezentacja, którą robiłem  była robiona na szybko. Niezbyt byłem z tego faktu zadowolony. Poprawki przed samą prezentacją.  Była to prezentacja około 6 lat temu. Moje pierwsze wystąpienie przed osobami, które kompletnie mnie nie znają, poważnymi ludźmi z administracji samorządowej:). Stres był ogromny. Ale podobno, kto się nie stresuje przed występem ten nie jest prawdziwym artystą:) (wtedy też tak sobie dodawałem otuchy). Standard tak zwanego "świeżaka" to trzęsący się głos, sztywność ciała i częste zaglądanie do prezentacji. Pamiętam, że moja samoocena była około dostatecznej."

Pamiętaj ważne jest podsumowanie wykonanej prezentacji: plusy i minusy. Co bym w swojej prezentacji poprawił a co moze trzeba dodać?

Nerwy będą nam towarzyszyć przy wystąpieniach przed publicznością. Tylko My sami możemy nad nimi zapanować i spowodować, że będą mniej widoczne na zewnątrz. Pamiętaj, jeśli widać Twoje zdenerwowanie słuchacz będzie w dyskomforcie słuchał Twojej prezentacji. Będzie miał wrażenie, że za chwilę się "wyłożysz" albo powiesz jakąś głupotę. Będzie "wyczerpany" słuchaniem Ciebie. Znajdzie się także słuchacz, który wykorzysta Twoje zdenerwowanie przeciwko Tobie.

Odpowiedzią na nerwy jest zwrócenie szczególnej uwagi na rozpoczęcie prezentacji. Pierwsze wrażenie zdecyduje o Twoim sukcesie. Mów wyraźnie, uśmiechaj się przy tym i unikaj nerwowych napiętych ruchów. To jest czas, kiedy ustalasz swoistą umowę z publicznością. Mów tak żeby wszyscy Ciebie słyszeli, nawet ci w ostatnim rzędzie.

Umowa z publicznością

Musisz  zbudować  przyjacielską  więź  ze  swoją  publicznością. Entuzjazm jest zaraźliwy. Jeśli Ty będziesz entuzjastyczny, to Twoja publiczność także stanie się entuzjastyczna.  I  nie zapominaj o nawiązaniu kontaktu wzrokowego z każdym członkiem Twojej widowni. Każdy z nich musi czuć się tak, jakbyś mówił tylko i wyłącznie do niego i dla niego. To znaczy, że musisz wpatrywać się w każdą osobę w tak naturalny sposób, jak to tylko możliwe. Da Ci to możliwość wykrycia oznak zniecierpliwienia, znużenia, czy też po prostu nie zgadzania się z tym, co mówisz, a to z kolei prowadzi do szansy modyfikowania Twojej prezentacji „na bieżąco”.

Język ciała

Wszyscy spikerzy są lekko podenerwowani przed rozpoczęciem swojej prezentacji. To całkiem naturalny odruch. Jako spiker jesteś przecież w samym środku uwagi i wiesz doskonale o tym, że każdy wpatruje się w Ciebie, analizując i oceniając. To, czego potrzebujesz, to czuć się zrelaksowany i pewny siebie. Twoje ciało może pomóc Ci w osiągnięciu tego stanu. Ubranie, które masz na sobie, sposób, w jaki się poruszasz na scenie, ruchy Twoich rąk i ramion – to wszystko jest właśnie językiem Twojego ciała.

Za pośrednictwem języka ciała komunikujesz się o wiele bardziej efektywnie niż za pomocą słów. W dodatku proces ten odbywa się w dużej mierze nieświadomie, gdyż możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego faktu, że robisz coś, do czego zachęciło Cię jakieś machnięcie ręką, błysk w oczach, czy coś podobnego. Pamiętaj , że nawet jeśli nic nie mówisz, jeszcze przed otworzeniem ust, już nawiązałeś kontakt z publicznością za pomocą swego ciała.

Aktorzy używają języka ciała w sposób bardzo efektywny. Ich profesja opiera się na tej jednej umiejętności: opanowaniu swojego ciała. Za każdym razem, gdy oglądasz telewizję, czy film w kinie widzisz jak aktorzy używają swojego ciała do wywołania w Tobie określonych reakcji, uczuć, czy nawet zaaranżowanie określonej sytuacji.

"Prowadząc zajęcia ze studentami pomyślałem, że warto by było sprawdzić jak potrafią się zaprezentować. Jedna z prezentacji przebiegła następująco. Studentka przygotowała prezentację, w ppt. Oczywiście studenci nie wiedzieli, że będą musieli przedstawić samodzielnie przed kolegami treść swojej prezentacji. Poprosiłem studentkę, aby wyszła na środek i przedstawiła siebie i wykonaną prezentację. Była zaskoczona, że ona ma teraz występować przed kolegami i przede mną??. W końcu zdecydowała się na ten "odważny krok". Podeszła do laptopa kucnęła przy nim i zaczęła mówić. Nie było jej wcale widać z za biurka. Jedynie było ją słychać, ale też nie najlepiej. Od tamtego czasu duży nacisk kładę na język ciała. Zawsze pytam moich studentów: Jak myślicie, dlaczego radio wyparte zostało w dużej mierze przez telewizję?. Ponieważ w telewizji widzimy, kto do nas mówi i jak się zachowuje."

Więc popatrz na język ciała, jako na potężne narzędzie pomocne w Twojej misji:

1. Przede wszystkim Twój wygląd (ubranie, włosy itd.)! Bardzo ważne jest, abyś ubierał się odpowiednio do swojej roli. W przeciwnym  wypadku  uwaga  Twojej  widowni  będzie rozproszona i skupiona np. na Twoim wyzywającym ubraniu zamiast na treści prezentacji.

2. Uśmiech! Kiedy wchodzisz na scenę, uśmiechaj się ciepło. Ale bez przesady! To powinien być ciepły i przyjemny uśmiech. Możesz czuć się lekko zdenerwowany w tym czasie. Ale pamiętaj , że to jest właśnie czas,  kiedy publiczność analizuje Twoje zachowanie w celu sprecyzowania swojej pierwszej oceny na Twój temat. Zachowuj się spokojnie i pewnie.

3. Nie wychylaj się ze sceny i nie pochylaj się nad tablicą! Takie zachowanie sugeruje, że jesteś zdenerwowany i niepewny tego, co mówisz.

4. Uśmiechaj się stale na początku swojej prezentacji. Kiedy będziesz mówił publiczności, o czym zamierzasz mówić, bądź już nieco bardziej poważny, aby właśnie tak Cię potraktowali.

5. Nie pokazuj palcem na publiczność. To może być uznane za przejaw niechęci i agresji. Jeśli chcesz używać rąk w czasie prezentacji, pokazuj otwarte dłonie i zataczaj nimi szerokie łuki. Takie zachowanie w zasadzie odbierane jest jako pozytywny gest w stosunku do publiczności.

6. Używaj  okazjonalnie ruchów rąk dla podkreślenia ważności jakiegoś punktu.

7. Spójrz na swoją widownię.  Utrzymuj kontakt wzrokowy z każdą osobą na sali. Nie patrz w kółko na jedną osobę. Patrz na każdego.

8. Nie chodź wokół sali zbyt często.  Takie  zachowanie przypomina lwa w klatce, który nie potrafi usiedzieć przez chwilę na jednym miejscu, ale przede wszystkim niepotrzebnie przyciąga uwagę. 

9. Używaj głowy!  Ruchy Twojej  głowy i wyraz twarzy mogą podnosić ważność Twoich słów.  Kiedy omawiasz negatywny aspekt jakieś sprawy, możesz potrząsnąć głową z jednej strony na drugą. Kiedy omawiasz jakiś pozytywny aspekt, możesz skinąć głową na dół i w górę. Możesz podnieść brwi albo zdjąć okulary, żeby uzyskać specjalny efekt, lub coś podkreślić. 

10. Kontroluj swój głos! Mów powoli i wyraźnie. Żeby podkreślić jakiś punkt,  mów jeszcze wolniej .  Powtórz zdanie,  jeśli to konieczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena