Chcesz być znakomitym mówcą? Chcesz panować nad słuchaczami? Teoria to dopiero początek. Po teorii przychodzi czas na pracę z słuchaczami. Zapraszam do drugiej części poradnika nt. prezentacji i wystąpień. Dziś o miejscu prezentacji, czasie jej trwania oraz metodach prezentacji.

Data dodania: 2011-03-07

Wyświetleń: 1872

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miejsce prezentacji
Gdzie będę robił prezentację?. Warto wcześniej zapoznać się z tym miejscem. Sprawdzić akustykę. Może się okazać że będzie potrzebny mikrofon. Jakie wyposażenie mam do dyspozycji? Projektor, ekran, wskaźnik?
 
Istotne jest także to czy sala jest mała czy duża. Inaczej będę porozumiewał się z słuchaczem w dużej hali sportowej a inaczej w małej kameralnej salce. Zawsze zadaje sobie pytanie jakie możliwości stwarza dla mnie miejsce mojej prezentacji i nawet jeśli w pewien sposób może mnie ograniczać (wielkością, akustyką) mogę wyciagnąć z tego korzyści i wnioski.
 
Słowo jeszcze co do ustawienia plansz, banerów reklamowych, standów itp. Warto spojrzeć na swoje miejsce wypowiedzi z dystansu. Czy nie będę zasłaniał banera? Czy baner nie przysłoni mnie? Czy zachowaliśmy symetrię w wyglądzie mównicy? (jeśli kierujemy się symetrią).

Z mojego doświadczenia wiem że "zapoznanie" się z salą jest bardzo istotne. Kilka lat temu zdawałem dyplom instrumentalisty (saksofon) w szkole muzycznej . Dyplom kończył się godzinnym recitalem na auli szkoły muzycznej. Sala mogła pomieścić około 150 osób. Wiadomo że to duży stres. Dodam tylko że całośc recitalu grałem z pamięci (taki wymóg). Już rok wcześniej wynajmowałem aulę i grając tam chodziłem po każdym zakamarku tej sali żeby po pierwsze poznać akustykę sali a po drugie przekonać się że wcale ona nie jest tak duża jak się wydaje. Podczas występu nic nie mogło mnie zaskoczyć... przecież znałem ją jak własną kieszeń ;) Powiem tylko że się udało. W 2004 roku zdałem dyplom z oceną bardzo pozytywną ;).


Czas trwania wykładu
Zastanawiam się czy przerwy w wystąpieniach są konieczne. Otóż są konieczne!! Każdy słuchając nawet najbardziej ciekawej prezentacji na coś czeka: obiad, losowanie gadżetów, przerwa na papierosa. Dajmy słuchaczowi tą przerwę. Jeśli będzie to prezentacja tuż przed obiadem słuchacz będzie zniecierpliwiony, jeśli tuż po będzie ospały. Tym bardziej prezentacje te muszą być atrakcyjne.
 
Zastanów się nad etapami swojej prezentacji i nad jej długością. Czy Twoja prezentacja będzie trwała 10 minut czy godzinę?.
Przećwicz wykład i bądź pewny długości swojej prezentacji. Nic gorszego niż przeciągnięcie prezentacji o 10, 15 minut. A jeśli dołożymy do tego to, że prezentacja jest przed obiadem okaże się że nikt nas nie słucha.
 
Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie czasu na pytania ze strony słuchacza po naszym wystąpieniu. Wtedy to On stymuluje ewentualne przesunięcie czasowe, które Ty kontrolujesz.
 
Sposób: przed obiadem i po obiedzie stosować krótkie wykłady a także obniżyć temperaturę na sali (wietrzenie, klimatyzacja).

Metoda wykładu
W jaki sposób przedstawić swoją prezentację? Używać odpowiednich środków językowych. Użyć stylu naukowego czy też mówić językiem potocznym. Nie będę przecież mówił stylem naukowym do zebranych na sali monterów instalacji sanitarnych ani też nie użyje języka potocznego prowadząc wykład uczelniany.
 
Jakich środków wizualnych użyje? Posługujmy się tu przysłowiem, "co za dużo to nie zdrowo". Minimalizm też może być ciekawy. Może dobrym sposobem jest skupienie się na mówieniu i odrzucenie wszelkich środków technicznych przekazu?
 
Ożywienie na sali na pewno wzbudzi żart, anegdota i jak się ostatnio na mojej prezentacji okazało błąd (zamierzony lub nie) w slajdzie. Sprawdzamy dzięki temu czujność naszego słuchacza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena