Jak skutecznie prowadzić wykład? Jak nauczać z pozytywnym skutkiem dla obu stron: słuchacza i wykładowcy. W poniższym poradniku dowiesz się, jakie są cele prezentacji oraz jak zdobyć wiedzę o twoich słuchaczach.

Data dodania: 2011-03-04

Wyświetleń: 2329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z czym studenci mają największy problem? Z prezentacją swojej wiedzy. Wykorzystaniem narzędzi: głos, sala itp do prezentacji swoich osiągnięć. Nie rzadko problem z przekazywaniem wiedzy mają też wykładowcy.

W poniższym artykule dowiesz się jak skutecznie przeprowadzić wykład, prezentację.

Cel:

Wszystkie  prezentacje  mają  jeden  istotny  cel.  Ludzie  coś prezentują, coś pokazują, gdyż chcą:

o czymś poinformować;

coś sprzedać;

kogoś o czymś przekonać;

Udana prezentacja jest jedną z najbardziej  efektywnych dróg przekazywania treści i sensu Twojej wiadomości.
Zanim zaczniesz przygotowywać swoją prezentację,  powinieneś zapytać  samego  siebie: 

„Dlaczego  robię  tę  prezentację?”.

Potrzebujesz poinformować o czymś, przekonać do czegoś, czy coś sprzedać? Twój cel musi być konkretny, jasny i zrozumiały. Musisz o nim cały czas pamiętać. W końcu to on zadecyduje, czy Twoja prezentacja była udana, czy nie?  

Co z tego jeśli ludziom się spodoba, ale za jej pomocą nic nie sprzedasz, nikogo do niczego nie przekonasz, nie poinformujesz?

"Nie robisz  sztuki  dla  sztuki. "

Musisz być nastawiony na zysk. Tak w krótkim, jak i w długim okresie. W czasie prezentacji Twoim zyskiem jest zrealizowanie celu. Pamiętaj , że jeśli TY znasz swój cel, to i Twoja publiczność go pozna. Jeśli Twój cel nie będzie zrozumiały dla Ciebie, to nie będzie także zrozumiały dla nich.
Potem będą pytać sami siebie: „Po co facet tak się stara, skoro i tak nic z tego nie wynika?”. Chyba nie o to Ci chodzi, prawda?

Podczas mojej wieloletniej kariery wykładowcy w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy spotkałem studentów, którzy odmawiali prezentacji bo obawiali się odbioru własnej osoby i sposobu prezentacji tego co mają do powiedzenia. Skuteczna prezentacja to niestety wieloletni trening własnego umysłu i ciała.

Zanim jednak o treningu najpierw musimy zrobić rozpoznanie. Co to oznacza??

Widownia

Zastanawiałeś się przed kim dziś wystąpisz? Jaki będzie mój odbiorca? Przecież może to być ekspert w danej dziedzinie, informatyk, prawnik. Innego słownictwa będę używał kierując swoje słowa do informatyka a innego do ekonomisty.   

Czy jestem gotowy merytorycznie żeby im sprostać? Ilu ludzi będzie na mojej prezentacji? Czy będzie to kameralna grupa 10 osób czy duża grupa 400-tu osobowa?. Czego się po mnie spodziewają i czy jestem wstanie ich zainteresować?.  

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania będziesz wiedział czego się spodziewać.   Przeanalizuj, jesli masz taką możliwość, kto będzie Ciebie słuchał. Pod tym kontem przygotuj prezentację.

W następnym artykule dowiesz się:

Jak poznać miejsce mojego wykładu?.

Czas trwania wykładu.

Sposoby prezentacji

Licencja: Creative Commons
0 Ocena