Notatki
"Kilka lat temu ukończyłem studia. Na drugim roku mieliśmy zajęcia pt. Algorytmy i struktury danych. Wykłady jak wykłady. Jednak te wykłady u pani doktor R. (dane osobowe zastrzeżone;)) były wyczerpująco nudne. Pani doktor, która powinna być autorytetem w przekazywaniu wiedzy studentom czytała wydany przez siebie skrypt od deski do deski, nie dodając nic od siebie.
Po zakończeniu studiów spotkałem kolegę, który właśnie kończył egzaminem wykłady z ową panią doktor. Zapytałem czy nadal czyta skrypt na wykładach. Potwierdził. Opowiedział mi przypadek ze swoim kolegą z roku, który nie chodził na jej wykłady i przyszedł do Pani doktor R. na egzamin. Pani doktor skrzętnie wyszczególniła mu dni jego absencji na jej wykładach. Jednak powiedziała że postawi mu ocenę pozytywną, jeśli odpowie jej na pytanie: jak urozmaiciłby jej wykłady żeby były bardziej interesujące dla studentów?. Chłopak miał odwagę.... Zaliczył ten egzamin. Pani doktor podobno już nie czyta ze skryptu.:)"
Nawiązując do przedstawionej wyżej anegdoty zwracam uwagę, że podczas swojej prezentacji powinniście być jak najbardziej spontaniczni. Nie możesz w żadnym wypadku czytać swojej prezentacji. Musisz być doskonale obeznany w temacie swojej prezentacji. Jeśli tak będzie nie wytrąci cię z równowagi żadna uwaga lub pytanie od słuchacza. Pamiętaj czytanie jest NUDNE.
Skoro nie możesz czytać, a nie czujesz się na tyle pewnie, aby móc obejść się bez tekstu, to w jaki sposób możesz zapamiętać te wszystkie informacje potrzebne do zrobienia jakieś sensownej prezentacji? Odpowiedź brzmi: NOTATKI. Możesz stworzyć swój własny system notowania. Niektórzy ludzie robią notatki na małych karteczkach formatu A6. Niektórzy zapisują tylko tytuły poszczególnych części swojej prezentacji. Niektórzy stosują tzw. „keywords” – słowa otwieracze, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w jednej chwili przypominają Ci to, co trzeba w tym momencie.
Ja wychodzę z założenia, że jeśli sam przygotowałeś prezentację od A do Z to wiesz dokładnie, o czym będziesz mówił i doskonale się w tej prezentacji znajdujesz.
Próba
Próba jest podstawową częścią prezentacji. Powinieneś zarezerwować sobie czas na co najmniej dwukrotne przećwiczenie całej prezentacji. Dzięki temu osiągniesz następujące korzyści:
- staniesz się bardziej obeznany z tym, o czym i co masz mówić:
- zidentyfikujesz słabe strony swojej prezentacji;
- będziesz w stanie przećwiczyć wymowę jakichś trudniejszych wyrazów;
- będziesz wiedział, ile dokładnie czasu zajmuje Twoja prezentacja;
- będziesz miał czas na wprowadzenie ostatecznych poprawek;
Wyposażenie (to brzmi dumnie)
Jeden z rysunków znaleziony w internecie znanego rysownika dotyczył pani sprzątaczki, która z braku plansz poglądowych miała zaprezentować pewne przymioty kobiety na lekcji biologii. Do przygotowania i wykonania prezentacji także będziesz potrzebował wyposażenia. Pamiętaj, że najważniejszym wyposażeniem jesteś TY. Może się zdarzyć, że słuchacze przyjdą nie ze względu na tematykę prezentacji, ale z chęci zobaczenia Ciebie w akcji. Bądź atrakcyjny dla słuchacza. Spowoduj, że słuchacz, bedzie zrelaksowany i odprężony podczas twojej prezentacji.
Jeśli chcesz korzystać z dodatkowego wyposażenia będziesz miał do dyspozycji:
rzutnik - jest przyrządem służącym generalnie do wyświetlania obrazów na ścianie. Dzięki rzutnikowi prezenter może niejako „spojrzeć w twarz” swojej publiczności. Ponadto nie ma żadnego problemu z rysowaniem czy pisaniem na folii do rzutnika.
notebook i projektor - jest coraz częściej używany przy prezentacjach graficznych. Często jest także używany przy współpracy z projektorem slajdów, gdzie to projektor wyświetla obraz znajdujący się aktualnie na ekranie notebooka.
tablica - jest użytecznym narzędziem dla spontanicznego pisania np. w czasie burzy mózgów. Dla wcześniej przygotowanych materiałów rzutnik jest bardziej odpowiedni.
ścierka - jest używana do wycierania tablicy. Jest ważne, aby ścierka była czysta zanim zaczniemy nią cokolwiek wycierać. Możesz rozważyć sens noszenia własnej ścierki, tak na wszelki wypadek:)
markery - są używane głównie do pisania na tablicach. Zwykle dostępne w kolorach czarnym, zielonym, niebieskim i czerwonym. Tak jak w przypadku ścierki jest wskazane, abyś zawsze miał własny komplet markerów, na wypadek gdyby te przygotowane przez kogoś nie pisały.
ulotki - są jakimikolwiek dokumentami czy próbkami, które możesz zerwać (obecnie myśl ta została przekształcona do postaci, kiedy to możesz zerwać numer telefonu do ogłoszeniodawcy) albo rozprowadzić wśród publiczności. Pamiętaj, że nie powinieneś rozprowadzić próbek w czasie swojej prezentacji tylko po jej zakończeniu. W przeciwnym wypadku masz duże szanse, że publiczność zajmie się oglądaniem tego, co im dałeś, zamiast słuchać Ciebie.
Warto zapamiętać, że: „Dobry pracownik nigdy nie wini swoich narzędzi.”
Dlaczego medycyna głównego nurtu wciąż nie uznaje homeopatii, mimo że tysiące ludzi doświadczyło jej pozytywnych efektów? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać, i ma wiele wspólnego z ograniczeniami współczesnej nauki. Dzisiejsza nauka, choć robi ogromne postępy, pozostaje mocno zamknięta na badanie zjawisk, których nie potrafi wytłumaczyć za pomocą aktualnie dostępnych narzędzi i teorii.