Co powinno się znaleźć w prezentacji? Na co muszę zwrócić uwagę i jak wyeliminować błędy? Jak przygotować strukturę prezentacji? Dobra prezentacja jest kluczem do sejfu!

Data dodania: 2011-03-11

Wyświetleń: 1977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawartość prezentacji
Przygotowując prezentację powinieneś zadać sobie kolejne pytanie.

Co chcę powiedzieć?

Przydatna jest tu metoda burzy mózgów.

Jeśli masz narzucony temat prezentacji powinieneś skupić się na treści. Jeśli jednak jeszcze nie wiesz, jaki będzie temat powinieneś zacząć od jego sprecyzowania. Następnym krokiem będzie wypisanie w punktach założeń prezentacji, a następnie ich selekcja.

Selekcja jest istotnym czynnikiem w określaniu celu prezentacji. Zazwyczaj obieramy jakaś ścieżkę, coś chcemy za pomocą prezentacji osiągnąć. Skupmy się na celu. Jeśli będę chciał coś sprzedać nie będę poświęcał dużo czasu w mojej prezentacji na przedstawienie firmy i moich osiągnięć, tylko skupię się na produkcie. I odwrotnie, jeśli mam zaprezentować siebie postaram się opowiedzieć o moich dotychczasowych osiągnięciach (naukowych), a nie przedstawiać funkcjonalność produktu.

Pamiętajmy, że ta prezentacja jest dla Twojego słuchacza, a nie dla Ciebie. Cel jest istotny. Skreśl wszystkie punkty w prezentacji, które mogłyby skierować Twoje rozważanie na inne tory. Trzymaj się wytyczonego założenia i celu.

Następnym krokiem będzie dopasowanie pomocy wizualnych do Twojej prezentacji. Pamiętaj że "mniej" jest lepsze niż "więcej".

Takie porównanie mi się nasunęło. Złą prezentację można porównać do programu wyborczego partii. Dużo obietnic mało wartościowej treści. I jeszcze do tego dochodzi pytanie:, kto chce dziś słuchać polityków?. Nikt!!

My chcemy być słuchani i chcemy mieć dobrą prezentację.

Struktura

Dobrze zorganizowana prezentacja z jasną strukturą jest łatwiejsza do zrozumienia. Dlatego też jest bardziej efektywna. Powinieneś więc zorganizować punkty, stanowiące obraz tego czegoś, o czym w tym momencie chciałbyś powiedzieć i podać je w logicznym porządku.

Większość  prezentacji  jest  w  trzech  częściach,  zakończona pytaniami.

a)  Początek - krótkie przedstawienie
      - powitaj swoją widownię,
      - przedstaw temat prezentacji,
      - wyjaśnij strukturę swojej prezentacji,
      - wyjaśnij zasady zadawania pytań.


b)  Środek - główna część prezentacji
      - przedstaw temat

c)  Koniec - krótka konkluzja

      - podsumuj prezentację,
      - podziękuj publiczności,
      - zaproś do zadawania pytań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena