Dzieje się tak za sprawa faktu, że uprawianie sportów zimowych takich jak narciarstwo czy snowboarding stają się w naszym kraju coraz popularniejsze i oczywiście coraz szerzej dostępne. Do niedawna wyjazdy narciarskie były dostępne tylko dla osób, które było na to stać. Dzisiaj sporty te nie są już tak elitarne i coraz więcej obywateli może pozwolić sobie na taki wydatek. Dzięki temu dużą popularnością cieszą się firmy oferujące wyjazdy na narty (zarówno krajowe jaki i zagraniczne), szkółki narciarskie, ośrodki i wyciągi. Coraz więcej osób decyduje się wejść w ten biznes. Dzisiaj zastanowimy się w jaki sposób można wejść w ten biznes i czy to się jeszcze opłaca.
Pierwszą ważna rzeczą jaką musimy wziąć pod uwagę planując szkółkę narciarstwa jest fakt, że zyski są tylko sezonowe a ponadto uzależnione od pogody. Jest to pewne ryzyko, które koniecznie powinniśmy wkalkulować w plan biznesowy.
Kto może założyć szkołę narciarstwa? Otóż, może zrobić to każda osoba. Warto jest jednak udać się do Polskiego Związku Narciarstwa, w celu zrobienia licencji. Nie jest to obowiązkowe, nie mniej jednak licencjonowana szkoła jest dużo lepiej widziana przez potencjalnych klientów, niż szkoła, która takowej licencji nie posiada. Szkółka z logo PZN postrzegana jest jako posiadająca zarówno wysoką jakość usług, oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
W pierwszej kolejności musimy jednak założyć działalność gospodarczą. Do tego będziemy potrzebowali siedziby. Możemy jednak uniknąć wielu formalności jeżeli zatrudnimy w tym celu wirtualne biuro. Po pierwsze dostaniemy adres siedziby firmy, po drugie biuro takie załatwi za nas sporo formalności, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na prowadzeniu i rozwoju szkoły. Kiedy założymy już działalność możemy przystąpić do robienia licencji. W tym celu powinniśmy odwiedzić Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarskich. Pierwsza z nich posiada oznaczenie A i uprawnia do przeprowadzania szkoleń podstawowych (szkolenia amatorów), natomiast druga z licencją A + B może przeprowadzać szkolenia kadrowe (przyszli instruktorzy).
Koszty początkowe mogą być bardzo różne, w zależności od czynników je kształtujących. Wpływ na to mają odległość od stoku, dzierżawa sali, koszty urządzenia ośrodka itp. Średni koszt otworzenia takiego biznesu to około 50 000 zł. Nie należy jednak zniechęcać się tym kosztem, bo jeżeli trafimy na dobry rok może on zwrócić się w ciągu jednego sezonu. Weźmy również stałe koszta, które będziemy płacili przez cały rok między innymi: opłaty za utrzymanie siedziby szkoły, opłaty za stronę internetową, za reklamę itp.