Gdy mówimy o początkach ludzkości to niewątpliwie trzeba wspomnieć o tym kiedy pojawili się pierwsi ludzie. Nie jest łatwo określić kiedy dokładnie pojawił się homo sapiens, ale na podstawie badań paleontologów, archeologów i antropologów możemy założyć, że około 250 tyś lat w Afryce pojawili się pierwsi ludzie, którzy budową przypominali już ludzi współczesnych. Co ciekawe sama ewolucja człowieka trwała dość długo bo od około 1,5 miliona lat nim pojawił się pierwszy człowiek.
Niezwykle ważnym etapem w rozwoju ludzkości były momenty przechodzenia w kolejne epoki prehistoryczne, w których to, w zależności od epoki, posługiwano się innymi materiałami do tworzenia narzędzi i broni. Jednakże nie ma konkretnych dat w których cała ludzkość przechodziła z jednej epoki do drugiej, dysponujemy jedynie danymi szacunkowymi. Co więcej, momenty rozpoczęcia nowych epok zależą od rejonów geograficznych, jedne ludy prędzej od innych zaczynały się posługiwać nowymi umiej umiejętnościami i zdobyczami „techniki”.
Według naukowców epoka kamienia rozpoczęła się już w momencie, gdy wczesne formy przedludzkie zaczęły budować narzędzia kamienne, czyli około 2 milionów lat temu. Tym samym, epoka kamienia wyprzedza pojawienie się Homo Sapiens. Kolejne epoki rozpoczynały się w różnych rejonach świata, w różnym czasie. Przejście do kolejnych epok wiązało się także z innym stylem życia, począwszy od epoki kamienia ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia, w miarę rozwoju cywilizacji, przyjmowali coraz bardziej osiadły tryb życia.
Epoka brązu rozpoczęła się około 3,4 tysiąca lat temu. W tym czasie istniały już pierwsze starożytne cywilizacje, takie jak Egipt, czy Sumerowie zamieszkujący tereny Mezopotamii. Do wyrobu narzędzi oraz broni zaczęto powszechnie stosować brąz, był on co prawda dość słabym i kruchym materiałem, lecz znacznie lepszym od kamienia. Przejście do epoki brązu wiązało się również z osiadłym trybem życia, co z kolei pozwoliło na rozwój miast, a następnie pierwszych cywilizacji. Epoka ta trwała do momentu odkrycia tajemnicy wytopu żelaza.
Epoka żelaza, podobnie jak epoka brązu nastała w różnym czasie na różnych regionach geograficznych. Najwcześniej w historii wytopu żelaza nauczyli się Hetyci w XV i XIV w p.n.e. Na pozostałych obszarach nadal używano jeszcze brązu, na niektórych nawet miedzi. Następnie, żelazo zawędrowało przez Egipt do Grecji, a następnie dalej w głąb Europy. Odkrycie metody wytapiania żelaza zdecydowanie zmieniło oblicze wszystkich cywilizacji, cechy tego materiału pozwoliły na tworzenie bardziej wytrzymałych narzędzi, a także broni, która znacznie ułatwiała podbój.
Mówiąc o najważniejszych wydarzeniach w historii ludzkości, nie wypada pominąć momentów powstania największych i najsilniej wpływowych cywilizacji. Do tych najważniejszych i najbardziej znanych, przynajmniej w rejonie morza Śródziemnego, zdecydowanie trzeba zaliczyć cywilizację starożytnego Egiptu, następnie, Starożytną Grecję i starożytny Rzym, który z biegiem czasu przekształcił się w Imperium rzymskie i zdominował cały antyczny świat.
Próba okiełznania całej historii oraz przedstawienia jej skróconej wersji jest zdecydowanie trudnym przedsięwzięciem, nawet gdy ograniczamy do samej historii starożytnej. Skrócona charakterystyka tej barwnej epoki może zostać ograniczona tylko do najbardziej ważnych wydarzeń o znaczeniu globalnym. Dlatego też w niniejszym artykule za najdonioślejsze uznane zostały tylko takie momenty w historii ludzkości jak pojawienie się człowieka, poszczególne epoki historyczne i momenty pojawienia się największych cywilizacji starożytnych. Żyjąc w dobie „epoki informacji” mamy dostęp do wielu serwisów i stron w Internecie, na których można znaleźć więcej informacji na temat historii ludzkości oraz najważniejszych wydarzeń.