Czym są czas letni i czas zimowy? Jakie są konsekwencje wynikające z cyklicznego wprowadzania zmiany czasu letniego i zimowego? A przede wszystkim po co nam te zmiany czasu?

Data dodania: 2011-02-27

Wyświetleń: 2124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czas zimowy, bądź też czas letni, to określenie czasu lokalnego, jaki przyjmuje konkretne państwo na pewien okres czasu. Okresy, w których używa się „czasu letniego” oraz „czasu zimowego” są ściśle określone według ściśle wyznaczonych reguł. W Europie, jest to ostatnia niedziela marca. Konkretne daty zmiany czasu na letni można sprawdzić w Internecie. Najczęściej, czas zimowy różni się od czasu standardowego geograficznego dla danego regionu o jedną godzinę (do przodu lub do tyłu, zależnie od trwającej pory roku). W przypadku naszego kraju, gdy w październiku przechodzimy na czas zimowy, odejmujemy jedną godzinę, przez co możemy spać dłużej. Natomiast w przypadku, gdy w marcu przechodzimy z czasu zimowego na letni, będziemy spali o godzinę krócej. 

Skoro już wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia zmiany czasu na letni i zimowy, to możemy przejść do bardziej nurtującej kwestii, a mianowicie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, dlaczego i w ogóle po co stosuje się zmiany czasu? Podstaw do wprowadzania zmiennego czasu lokalnego jest kilka, mają one różnorodne uzasadnienia.

Lepsze wykorzystanie światła słonecznego ma się także, według niektórych argumentacji, przyczyniać do zwiększenia oszczędności energii elektrycznej, co z kolei ma mieć przełożenie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Jeżeli zdecydowana większość ludzi budzi się rano około godziny 7, to przesunięcie godziny do tyłu (będzie wtedy godzina 6) może przyczynić się do pewnych oszczędności prądu, a co się z tym wiąże także opłat za energię elektryczną.

Kolejnym istotnym argumentem za wprowadzaniem podziału na czas letni i czas zimowy jest fakt, że zmiana czasu przyczynia się pośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wynika z raportów na temat wypadków drogowych oraz statystyk policyjnych, w czasie zimy w godzinach wczesno porannych ma miejsce zwiększona liczba kolizji i wypadków. Przy wprowadzeniu czasu zimowego, ta liczba maleje, gdyż po przestawieniu zegarów „wcześniej” jest jasno, co znacznie polepsza warunki na drogach. Jest wtedy jaśniej, mniej kierowców na drogach o zbyt wczesnych porach.

Ponadto, ze statystyk i raportów policyjnych wynika również, że przy wprowadzeniu zmian czasu zimowego na letni, obniża się ilość włamań oraz drobnych przestępstw popełnianych w godzinach wczesno porannych.

Wprowadzanie zmiennego czasu lokalnego ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Powyżej zostały przedstawione zdecydowane zalety i korzyści płynące z zastosowania czasu zimowego i letniego, jednakże cykliczne przechodzenie w ciągu roku zmian czasu niesie ze sobą także negatywne konsekwencje.

Jednym z najbardziej podatnych resortów na zmiany czasu są takie branże jak komunikacja publiczna i transport. Przykładowo w transporcie kolejowym, w momencie przestawiania czasu z zimowego na letni (to jest o godzinie 2.00), pociągi będące wówczas w trasie będą automatycznie godzinę później na stacji docelowej. Dodatkowo zmiany czasu mogą powodować problemy i błędne zapisy w systemach informatycznych. Co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń w ich działaniu oraz trudnych do przewidzenia strat ekonomicznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena