Głównym założeniem wprowadzenia zmian czasu była możliwość maksymalnego wykorzystania światła słonecznego. Szacuje się, że w latach 70. XX wieku, kiedy pomysł został wcielony w życie, zmiana czasu pozwalała zaoszczędzić od 1 do 4% energii elektrycznej. Jak zmiana czasu wpływa na zużycie prądu obecnie?

Data dodania: 2020-03-31

Wyświetleń: 465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy zmiana czasu rzeczywiście wpływa na wysokość zużycia energii?

Zmiana czasu jako sposób na oszczędzanie

Początkowo celem wprowadzenia zmian czasu było dostosowanie aktywności ludzi do dostępności naturalnego światła. Przestawienie zegarów o godzinę w okresie letnim pozwalało lepiej wykorzystać dłuższy dzień, a tym samym dawało szansę na zaoszczędzenie, np. na oświetleniu w fabrykach. Obecnie zmiana stylu życiu i trybu pracy, a także pojawienie się nowych możliwości pozyskiwania energii, takich jak źródła odnawialne, sprawiają, że zasadność zmiany czasu staje pod znakiem zapytania.

Zmiana czasu na letni a zużycie energii

Na całym świecie wielokrotnie podejmowano się analizy wpływu zmian czasu na zużycie energii. Jedno z przeprowadzonych w USA badań pokazuje, że pomimo oszczędności na oświetleniu, całkowite zużycie prądu wzrosło – więcej energii wykorzystywano na potrzeby klimatyzacji w upalne dni, a także ogrzewanie w wiosenne i jesienne poranki. Kolejne obserwacje, przeprowadzone między innymi w Niemczech i Czechach wskazują, że oszczędności płynące ze zmiany czasu wynoszą od 0,03 do 0,8%. Warto również zaznaczyć, że większe oszczędności (sięgające nawet do 2,5%) odnotowano w krajach zlokalizowanych bardziej na południu.

W Polsce, zmiana czasu przekłada się jedynie na przesunięcie godzin szczytu zużycia energii elektrycznej. Uwzględniając dodatkowo przytoczone wyniki badań można stwierdzić, że przesunięcie zegarów o godzinę nie wywiera dużego wpływu na zużycie prądu. Szukanie oszczędności w oparciu o zmianę czasu z zimowego na letni nie jest najlepszym pomysłem – chcąc obniżyć wydatki na energię elektryczną, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, takie jak zmiana sprzedawcy prądu. Więcej informacji na temat energii dla firm znaleźć można pod adresem: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena