Istnieje bardzo wiele typów rogatywki, różniących się krojem oraz materiałem, z którego zostały wykonane, wszystkie jednak łączy charakterystyczne denko na planie kwadratu – to właśnie od rogów tej figury pochodzi nazwa czapki. Szczególną popularność zyskała na terenach Polski, z tego względu często wręcz nazywa się ją „czapką polską”. Do dziś rogatywki stanowią oficjalne nakrycie głów wielu polskich służb mundurowych, od pewnego czasu trwają również starania, by stała się ona znów modna również wśród cywilów.
Historia rogatywki
Kwadratowe czapki z sukna i wykończone tzw. „barankiem” były znane w Europie już we wczesnym średniowieczu. Jedna z ich odmian – biret – był popularnym nakrycie głowy w XIII-wiecznej Francji. W XVI wieku rogatywki nosili żołnierze lekkiej jazdy polskiej – od tamtego czasu rogatywka była nierozerwalnie związana z Polską i służącymi w niej formacjami. W XVIII przejęli ją konfederaci barscy – z tego powodu utarło się nazywać ją „konfederatką”. Pod koniec XVIII rogatywka w formie wysokiej, utwardzonej czapki z daszkiem stała się oficjalnym nakryciem głowy używanym przez ułanów („ułanka” była jej alternatywną nazwą). Rogatywkę podobną do ułańskiej nosili żołnierze służący w Legionach Polskich a w późniejszym okresie w różnych formacjach Księstwa Warszawskiego – jej warianty były używane również przez inne formacje w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Po 1815 stały się wyposażeniem jedynie ułanów Królestwa Polskiego, na powrót powszechne stały się dopiero w okresie Powstania Listopadowego, czyli w latach 1830-1831. Rogatywki były już tak mocno zakorzenione w polskiej tradycji wojskowej, że nie tylko stały się symbolem kolejnych zrywów niepodległościowych, ale często były jedynym formalnym elementem umundurowania powstańców.
XX wiek
Tradycja korzystania z rogatywki przetrwała również obie wojny światowe, w latach 1914-18 nosiły ją między innymi Armia gen. Hallera oraz II Brygada Legionów Polskich. W roku 1919, już za czasów Polski Niepodległej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zadecydowało, że czapka ta będzie stanowiła element standardowego ubioru wszystkich wojsk i stopni – wyjątkiem była jedynie marynarka wojenna oraz Korpus Ochrony Pogranicza. Rogatywki polowe w różnych formach i kolorach były stosowane w wojsku do roku 1990, kiedy to wprowadzono zamiast nich beret na wzór amerykański, jednak obecnie planuje się powrót do tradycyjnego już nakrycia głów. Póki co rogatywki stanowią jedynie część ubioru galowego wysokich rangą oficerów.
W ofercie firmy Kamea znajdziemy szeroki wybór modnych czapek na każdą porę roku.