Temat zacznijmy od historii offsetu - gdyż historia tego sięga znacznie (co wydaje się być oczywiste) dalej niż druku cyfrowego. To niezwykle ciekawe jak daleko pomimo słabo rozwiniętej technologii sięgała ludzka wyobraźnia... A skoro już o historii mowa....

Data dodania: 2014-07-10

Wyświetleń: 1511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone

Druk offsetowy - cóż to ?

Kopiowanie książek, przenoszenie różnych treści, druk, kaligrafia i inne formy zapisu na papierze, czy to tekstu czy obrazu zawsze wiązały się z niemal artystycznym podejściem do tematu - no i ręczną pracą. 

Wszystko to jednak miało się zmienić...

Historia ma swój początek w Niemczech, pod koniec wieku XVIII, kiedy to Alois Senefelder wynalazł litografię. Zanim jednak do tego doszło szukał swojego powołania w dziełach teatralnych, które mimo problemu w wydawaniem znalazły przychylność odbiorców. Alois postanowił wydawać je na własną rękę, to jednak było na tyle skomplikowane, iż sam przebywał w drukarniach, gdzie doszedł do wniosku iż cała technologia jest nazbyt skomplikowana i sam spróbuje innych rozwiązań...

Niemal natychmiast wpadł na pomysł grawerowanych płyt, których proces wyrabiania był bardzo czasochłonny. 

Są to jednak początki, a offset, który znamy dzisiaj to wielokrotna pochodna znanej wówczas litografii. 

Jak działa ta metoda druku?

Offset dzieli się na offset wodny i bezwodny - lecz zasada z grubsza jest podobna. Druk odbywa się na zasadzie mieszania kolorów z palety CMYK, czyli cyjan, magenta, żółtego i czarnego. 

Obraz, który chcemy nanieść na arkusz nadawany jest w tych czterech kolorach na cylindry, które odpowiednio przenoszą je na arkusz. Farby i barwy nakładają się i tworzą kolory pokrewne oraz obraz, który chcemy osiągnąć. Ta metoda jest nie tylko najpopularniejszą metodą drukarską obecnie, ale również jedną z najszybszych. 

Kolorów CMYK używa się zarówno w offsecie jak i ploterach cyfrowych oraz drukarkach.

Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego wykorzystującą dwa zjawiska fizyczne: kohezji (odpychania) farby drukarskiej w miejscach niedrukujących formy drukowej oraz adhezji, tj. przyciągania farby w miejscach, w których ma powstać późniejszy obraz.

Wielobarwna odbitka powstaje z czterech podstawowych barw C (cyan), M (magenta), Y (yellow), K (kontur – black), z której każda nakładana jest kolejno na siebie w oddzielnym zespole drukującym.

Zespół drukujący składa się: z zespołu farbowego, zespołu zwilżającego, oraz zespołu cylindrów przenoszących farbę z formy na podłoże drukowe, którym najczęściej jest papier. 

W kolejnej części tego tematu przejdziemy do młodszego jej brata - druku cyfrowego.

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone
0 Ocena